Rusya'da Windows 10 ve Windows 11 indirmeleri engellendi

Leon Dayı

Hectopat
Makaleler
9
Yer
İstanbul, Türkiye
Ukrayna'ya yürüttüğü askeri operasyondan sonra batılı teknoloji firmaları karşısına alan Rusya, Microsoft'un yeni darbesiyle yüzleşecek gibi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile Rusya'da yaşayan kullanıcıların Windows 10 ve Windows 11'i indirmesi engellendiği ortaya çıktığı görülüyor. Windows 10 medya oluşturma aracı ve Windows 11 kurulum yardımcısı'nı indirmeye çalışan Rus kullanıcılara “404 dosya veya dizin bulunamadı” gibi mesajlar gösteriliyor. Microsoft'tan resmi açıklama gelmemiş olsa da, Windows 10 ve Windows 11'le ilgili araçları indirmek için Rusya dışına bağlanan VPN kullanması gerektiğini de belirtelim. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gene bir şekilde indirecekler, pek önemli bir olay değil bence.

Ukrayna'ya yürüttüğü askeri operasyondan sonra batılı teknoloji firmaları karşısına alan Rusya, Microsoft'un yeni darbesiyle yüzleşecek gibi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile Rusya'da yaşayan kullanıcıların Windows 10 ve Windows 11'i indirmesi engellendiği ortaya çıktığı görülüyor. Windows 10 medya oluşturma aracı ve Windows 11 kurulum yardımcısı'nı indirmeye çalışan Rus kullanıcılara “404 dosya veya dizin bulunamadı” gibi mesajlar gösteriliyor. Microsoft'tan resmi açıklama gelmemiş olsa da, Windows 10 ve Windows 11'le ilgili araçları indirmek için Rusya dışına bağlanan VPN kullanması gerektiğini de belirtelim. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önemsiz. İsterlerse yeni yazılım yapabilecek potansiyele sahipler zaten, "ellerinin kiri" misali...
Korsan kullanımı da Rusya'da yaygın zaten, hiçbir problem oluşturmaz bu adım. Başka işletim sistemleri de var piyasada. İleride bir şey olursa da Rusya intikam alır bu kadar. Önemsiz yani, tamamen temsili bir yasaklamadır.

Bu savaş yüzünden Avrupa'da yaşayan Ruslara bile ırkçılık ve faşistlik yapmaya başladılar. Rus atletleri olimpiyatlardan men edip, Rus akademisyenleri üniversitelerden attılar. Gerçekten komik. Nasıl bu kadar faşist olabiliyorlar anlamıyorum.

Geri
Yukarı