RX 5500 XT sistemde ekrana görüntü gelmiyor

MathRandom

Femtopat
Bilgisayarı açmak için power tuşuna bastım ve monitöre görüntü gelmedi sinyal bulunamadı hatası veriyordu ama kasanın ışıkları yanıyordu. Ekran kartına bağlı DP kablosunu çıkartıp başka DP girişine taktım yine açılmadı. Sorun monitörde veya DP kablosunda olabilir düşüncesiyle 2. monitörüme bağladım yine sonuç alamadım. Muhtemelen bununla alakası yoktur ama klavye, mouse ve kulaklığı çıkartıp kasayı tekrar açtığımda görüntü geldi. Sorun ne olabilir sizce ? İlk kez böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Bir de sorun çıktığında nasıl bir yol izlemeliyim ? Donanımlardan biri arızalandığında mecbur bilgisayarcıya götürmek zorunda kalacağım çünkü elimde deneyebileceğim bir donanım yok.

Sistem:

İşlemci: AMD R5 3600 Anakart: Gigabyte B450B S2H Ekran Kartı: Sapphire RX 5500 XT 8GB Ram: GSKILL RipjawsV (2x8 GB) 3000MHz Kasa: Aerocool Ore Saturn PSU: High Power 500W 80+ Bronze SSD: Crucial BX500 240GB HDD: Seagate Barracuda 1TB

@MathRandom kasanın kablolarını sök, yerinden çıkart güç düğmesine boştayken 2-3 kere bas tüm voltaj gitsin. Sonra açıp RAM'ler ve ekran kartını sök geri tak. Tüm kabloları takıp yeniden başlat bakalım değişen bir durum olacak mı.
Hocam PSU'yu kapatıp güç kablosu prize takılıyken mı 2-3 kere basiyim yoksa onuda prizden çıkartmam gerekiyor mu ?

Hocam PSU'yu kapatıp güç kablosu prize takılıyken mı 2-3 kere basiyim yoksa onuda prizden çıkartmam gerekiyor mu ?

PSU'yu kapat, kablosunu kasadan sök öyle bas. RAM ve anakartı çıkarmadan önce içinde elektrik kalmaması için bunu yaptırıyorum. Ben genelde yapmam çünkü statik elektrik %99 sıkıntı çıkarmıyor ama sen her önlemi almış ol. 😁

PSU'yu kapat, kablosunu kasadan sök öyle bas. RAM ve anakartı çıkarmadan önce içinde elektrik kalmaması için bunu yaptırıyorum. Ben genelde yapmam çünkü statik elektrik %99 sıkıntı çıkarmıyor ama sen her önlemi almış ol. 😁
Hocam teşekkür ederim. Bilgisayarı tekrar yeniden başlattım ekrana görüntü geliyor sorun yok şuan. Eğer aynı sorun tekrar ederse denerim dediklerinizi.
Aynı sorun tekrar yaşandı. Uyku modunda almıştım bilgisayarı uyku modundan çıkartırken ekrana görüntü gelmedi. Bilgisayarı kapatım açtığımda ekrana görüntü gelmedi ve bu sabah anakarta taktığım buzzer'dan 1 uzun 2 kısa bip sesi geldi. Araştırdığımda ise ekran kartı arızası (DIP switch) yazıyor. Ekran kartı söküp tekrar taktım ekrana görüntü geliyor şuan. @kino

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı