RX 5500XT pixellenme ve siyah ekran sorunu

BarbDurden

Femtopat
Daha fazla  
Pazartesi günü kurduğum sistemde.
MSI RX 5500 XT 4G O.C Mech ekran kartını kullandım.

Ve kurduğum günden beridir sistemi doğru dürüst kullanamadım arkadaşlar.

PSU Corsair VS550 80+

Herhangi bir oyuna girdiğim zaman ekranda ya yeşil/mor pixeller çıkıyor oyundan atıyor ya siyah ekranda kalıyor ya yeniden başlatıyor ya da mavi ekran geliyor.

İlk başta sorun belki driverdadır dedim DDU kullanarak güvenli modda yüklediğim driverları silerek 4-5 tane sürümü temiz kurdum fakat sorun devam etti.

Kısa süre sonra geçici bir çözüm ürettim oyuna girmeden önce grafik ayarlarını düşürüp ekran kartı üzerindeki yükü azaltıyordum oyuna girdikden sonra ayarları yükseltiyordum fakat bir süre sonra bu da işe yaramamaya başladı.

Bundan yola çıkarak PSU'da sıkıntı olabileceğini ekran kartını yeteri kadar besleyemediğini düşündüm (ekran kartı kullanımı arttıkça çektiği güç de artar ve bu gücü PSU veremiyor dedim).
Fakat deneyebileceğim başka bir PSU yoktu bende.

OCCT 3D ve Power testi yaptım asıl beni şaşırtan olay ise şu oldu.

Ekran kartı da PSU da başarıyla testi geçti ekran kartı kullanımı %99'dayken PSU 125 W gücü rahatlıkla besleyebiliyordu ve ekran görüntüsünde de hiçbir sıkıntı yoktu.

Chipset driverını da kurdum.
BIOS'ta güncel.

Ve sorunun neyde olduğunu çözemedim arkadaşlar.

Bu gün ekran kartıyla PSU'yu garantiye vermeyi düşünüyorum fakat bir sıkıntıları yoksa boşuna 23 gün beklemiş olacağım. Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 20201025_114219.jpg
    20201025_114219.jpg
    32,5 KB · Görüntüleme: 105
  • 20201025_115103.jpg
    20201025_115103.jpg
    155 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartında muhtemelen sorun hocam hiç driverlar ile uğraşma bence. PSU olsa direk kapanırdı sistem diye biliyorum. @Morgan hocam sürücü ile alakalı olsa çözülmüş olmaz mıydı? DDU ile kaldırıp 4-5 defa tekrar kurdum diyor ama bilemedim.

Keşke Mech OC almasaydınız, ısınma sorunu var benim de vardı en sonunda bozuldu bilgisayar 2 saat açılmıyordu, benimki RX5600XT onu Gaming MX ile değiştirdiler çok memnunum parçaları başka bilgisayarda deneyebilirseniz deneyin tek tek sorun çözülebilir.

Edit: Büyük ihtimal sorun ekran kartında cayma hakkınızı kullanıp Mech OC dışında bir model ile değiştirin derim, iyi günler.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ekran kartını internetten aldıysanız ve 14 günü geçmediyse şayet sorundan bahsetmeden cayma hakkınızı kullanmayı denemenizi tavsiye ederim. Bende boşta çalışırken ısınma problemi yaşamıştım ve sorundan bahsetmeden üründen memnun kalmadım diyerekten cayma hakkımı kullandım.

Bu sürücü veya güç kaynağıyla olacak şey değil. 5500 XT kullanıcısıyım ilk kez gördüm o piksellenmeleri. Monitörün sağlamsa ekran kartını direkt servise gönder. Hatalı üretimdir.

Hocam bu piksellenmeler bazı modellerde sürücü kaynaklı olabiliyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı