RX 5600 XT sistem mavi ekran veriyor

orsak26

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ilk defa DDR4 sistem topladım ve 30 saattir düzgün çalıştıramadım. Sistemim şu şekilde:

AMD Ryzen 5 2600X.
MSI Gaming Plus Max B450 anakart.
ASUS TUF 5600XT ekran kartı.
G.Skill Ripjaws 3600MHz CL18 RAM.
Cooler Master 600W 80Plus white PSU.
Dark Diamond Pro mesh kasa.

Sistemi kendim birleştirdim çalıştırdım, BIOS'u açtım ve RAM'ler 2133 olarak gözüküyordu ellemedim. Önce driverları yükleyeyim dedim, daha driverları yüklemeden dondu bilgisayar, reset attım, BIOS'a girdim, XAMP Profile 2'yi seçtim (3600MHz olan). Bundan sonra sürekli mavi ekran almaya başladım, Windows'u kurarken dahi bile. SSD arızalıdır belki diye düşündüm arkadaşıma götürdüm kasayı, onun SSD’de de mavi ekran başladı, daha sonra arkadaşın 3000MHz'lik RAM'lerimi taktım markasını hatırlamıyorum, XAMP'yi açmadan manuel olarak 3200MHz olarak seçtim ve Windows'u kurdum, driverları yükledim çalıştı, sonra kendi RAM'lerimi geri taktım, manuel olarak 3600MHz seçtim ve stabil olarak çalışmaya başladı. Eve gittim, Ryzen Master'ı yüklerken gene hatalar almaya başladım ve bu böyle devam etti, Memory try it diye bir şey vardı BIOS'ta, onu da denedim, gene sistem hataları donmalar yaşamaya başladım. Driverları bile kuramıyorum, kafam çok karıştı. Ne yapmam gerek? İnternette de düzgün bir bilgi bulamadım, overclocktan da çok anlamıyorum.

Errors: 306 yazıyor bu arada, fotoğrafta belli değil.
Keşke baştan söyleseydiniz. 4. dakikada iken mi 306 hata ile dondu? Öyleyse bayağı sıkıntı. 1 adet hata bile olsa RAM sorunu diyecektim, 306 (hatta daha fazladır o) olduğundan kesin olarak RAM hatası demek oluyor bu.
Çok ilginç gerçekten. Umarım geri iade alırlar. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Corsair'in 3600 MHz RAM'lerini almam uygun mudur?
İade almazlar ise Memtest'teki gözüken hatanın resmini çekip garantiye gönderin. Resim kanıt olsun. G.Skill'in sizdeki bellekleri 3600 MHz CL18 olduğundan biraz ucuz. Corsair'de CL18 yerine CL16 var ise daha pahalı olabilir. Yoksa uygun tabii ki. Pahalı gelirse 3200 MHz CL16 belleklere de bakabilirsiniz. İşlemciniz 3600 MHz bellekler ile biraz zorlanabilir ayrıca.

Keşke baştan söyleseydiniz. 4. dakikada iken mi 306 hata ile dondu? Öyleyse bayağı sıkıntı. 1 adet hata bile olsa RAM sorunu diyecektim, 306 (hatta daha fazladır o) olduğundan kesin olarak RAM hatası demek oluyor bu.

İade almazlar ise Memtest'teki gözüken hatanın resmini çekip garantiye gönderin. Resim kanıt olsun. G.Skill'in sizdeki bellekleri 3600 MHz CL18 olduğundan biraz ucuz. Corsair'de CL18 yerine CL16 var ise daha pahalı olabilir. Yoksa uygun tabii ki. Pahalı gelirse 3200 MHz CL16 belleklere de bakabilirsiniz. İşlemciniz 3600 MHz bellekler ile biraz zorlanabilir ayrıca.
Tamamdır, hatta video da çekebilirim kanıt olarak. İkinize de çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun devam ediyor. Arkadaşımdaki 3000Mhz RAMleri aldım ve BIOS'dan xmp 2933'e ayarladım. Reset attım ve tekrar BIOS'a girdim ram frekansı 2666Mhz gözüktü. Manuel 3000Mhz alıp Windows'u açtım ve tekrar donma yaşadım. Tekrar BIOS'a girdim XMP 2933 ayarladım ve reset atıp BIOS'a girdim bu sefer 2933 oldu ram frekansı. Temiz kurulum yaptım. Gayet stabil çalışıyordu hiç gidemediğim kadar ileri gittim. Driver ları kurdum, gerekli programları yüklemeye başladım ve tekrar dondu. Son seferde hiç olmadığı kadar stabildi.
Önceki mesajlarda yazmıştım tekrar yazmak istiyorum netlik adına. Şuanda monitörüm yok HDMI ile televizyona bağlayarak kullanıyorum. Bunun bir etkisi olabilir mi?
Kullandığım tek ikinci el parça PSU. Bütçem yetmediği için almak zorunda kaldım. Test etmedim direk bu kasaya taktım. Markası Cooler Master Masterwatt lite 80pluswhite 600W

Son düzenleme:
Sorun devam ediyor. Arkadaşımdaki 3000MHz RAM'leri aldım ve BIOS'dan XMP 2933'e ayarladım. Reset attım ve tekrar BIOS'a girdim RAM frekansı 2666MHz gözüktü. Manuel 3000MHz alıp Windows'u açtım ve tekrar donma yaşadım. Tekrar BIOS'a girdim XMP 2933 ayarladım ve reset atıp BIOS'a girdim bu sefer 2933 oldu RAM frekansı. Temiz kurulum yaptım. Gayet stabil çalışıyordu hiç gidemediğim kadar ileri gittim. Driverları kurdum, gerekli programları yüklemeye başladım ve tekrar dondu. Son seferde hiç olmadığı kadar stabildi.
Önceki mesajlarda yazmıştım tekrar yazmak istiyorum netlik adına. Şu anda monitörüm yok HDMI ile televizyona bağlayarak kullanıyorum. Bunun bir etkisi olabilir mi?
Kullandığım tek ikinci el parça PSU. Bütçem yetmediği için almak zorunda kaldım. Test etmedim direk bu kasaya taktım. Markası Cooler Master MasterWatt Lite 80pluswhite 600W

Anakartta kırmızı ışık var dediniz. Hep var mıydı o ışık?

Ekran kartı ya da anakart arızalı ya da çok uğraştınız tak çıkar işlemini ondan zorlandı sistem.

Sorunu buldunuz mu? çözdünüz mü?

Ekran kartı anakart sıkıntı yok. İkinci el güç kaynağı hiç tavsiye etmem. Ben size attım resimli.

Bir de şunu fark ettim: Sizin güç kaynağı ekran kartını besleyebilecek güçte değil. Size model attım onu alabilirseniz. Çözülecektir sorununuz zaten her parçanız sıfır.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201129_173947_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20201129_173947_com.android.chrome.jpg
    57,2 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı