RX 5600XT siyah ekran sorunları ve çözüm önerileri

volkankelebek

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sapphire RX 5600XT aldım daha 1 hafta olmadı ancak birtakim sorunlar yaşıyorum oyunlarda siyah ekran yeşil ekran ve yer yer kiltlenme sorunları yaşıyorum araştırmalarım sonuçu bu sorunlar Driver sorunlar imiş ancak kullanan arkadaşlar acaba geçici bir çözüm önerisinde bulunabilir mi?

Denediğim AMD sürücüleri: 20.2.2/20.4.2/20.5.1/gibi sürücüleri denedim.
Windows 10 sürümleri: 1903/1909/2004/ gibi sürücüler denedim hepsini temiz kurulum yaptım.
En son kullandığım sürümler.
AMD: 20.5.1.
Windows10:2004.

Overclock var mı?
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x16 GB 3000MHz OC (3200MHz yaptım)

Kullandığım sistem.
CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB cache soket am4.
GPU: Sapphire RX 5600XT.
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x16 GB 3000MHz DDR4 RAM.
SSD: Samsung 860 Evo 250GB.
HDD: 500GB 3.5" 5400RPM.
PSU: Cooler Master MWE 80Plus 600W 2xeps, aktif PFC 120mm.
Motherboard: ASUS TUF B450-PLUS GAMING AMD B450 AM4 DDR4 3466.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler birkaç gün önce bir konu daha açtim ançak pek fazla yanit alamadım aldıysamda işe yaramadı acaba bu kartın stabil çalıştığı bir sürücü önerebilir misiniz acaba veya farklı çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki konu: RX 5600XT siyah ekran sorunları ve çözüm önerileri - Technopat Sosyal

Yaşadığım sorunlar.
1.siyah ekran.
2.yeşil ekran.
3kilitlenme sorunu.
4.reset atmadan bu sorunlar düzelmiyor.

Denediğim çözümler.
1.hızlı başlat kapattım (olmadı)
2.ekran kart MHz düşürdüm yine (olmadı)
3. AMD sürücüleri: 20.2.2/20.4.2/20.5.1/gibi sürücüleri denedim. (Olmadı)
4. Windows 10 sürümleri: 1903/1909/2004/ gibi sürücüler denedim hepsini temiz kurulum yaptım. (Olmadı)
5.bunun gibi sorunlar denedim olmadı başka çözüm önerileri verebilecek var mı mesela en stabil çalıştığı sürücü var mı varsa hangisi.

Sistem özelliklerim.
CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB cache soket am4.
GPU: Sapphire RX 5600XT.
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x16 GB 3000MHz DDR4 RAM.
SSD: Samsung 860 Evo 250GB.
HDD: 500GB 3.5" 5400RPM.
PSU: Cooler Master MWE 80Plus 600W 2xeps, aktif PFC 120mm.
Motherboard: ASUS TUF B450-PLUS GAMING AMD B450 AM4 DDR4 3466.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunlar bende de vardı . Oyunda olsun masaüstünde olsun ekran kararıp 1-2 sn sonra açılıyordu . Hele HDR destekleyen bir oyunda HDR açınca yada default ayarlarda HDR açıksa oyuna giremiyordum bile ekran kararıp kalıyordu. Freesync açamıyordum , 60 hz üstüne çıkınca çok sık kararmalar başlıyordu.
-Monitörüm asus vg27wq 165hz 27inc 2k HDR400 (kutusundan displayport kablo çıktı onu kullanıyorum)
-Ekran kartı sapphire pulse 5600 xt (1750mhz şeklinde geldi bios update yapmama gerek kalmadı)
-İşlemci 3700x ve ramler 4*8 corsair 3200mhz

Dediğiniz gibi neler neler yapmadım hz düşürdüm voltaj düşürdüm olmadı , 20.5.1 yada 20.4.2 driverlarını ddu ile silip yüklesemde olmadı malesef.

Çözümüm çok saçma neden oldu anlamıyorum ama beni kurtaran ddu ile güvenli modda driverı silip 20.4.1 sürümünü yüklemem oldu. 20.4.1 sürümü önerilenlerde gözükmüyor ama AMD sitesinde var aratıp indirebilirsiniz.

Şu an hiç sorunsuz oynuyorum . Ne HDR problemi ne undervolt yapmam gerek kalmadan 165hz freesync açık bir şekilde oynuyorum. Hatta OC yaptığımda bile sorun çıkmadı 1850 mhz OC lazım vramları. Ama bi daha bozulursa diye korkumdan geri aldım 1750 de kullanıyorum :D

20.4.1 sürümü sizin problemi çözermi bilmem ama çok şükür benim sıkıntımı çözdü. Sizde bir deneyin belki sorununuzu çözer ve çözerse yazarsanız sevinirim sırf bendeki problemi mi çözdü yoksa gelen bi sorunu mu çözüyor hem forumdaki arkadaşlarda yararlanır.

İnşallah sorununu çözersin . İyi forumlar.

Aynı sorunlar bende de vardı. Oyunda olsun masaüstünde olsun ekran kararıp 1-2 sn sonra açılıyordu. Hele HDR destekleyen bir oyunda HDR açınca ya da default ayarlarda HDR açıksa oyuna giremiyordum bile ekran kararıp kalıyordu. FreeSync açamıyordum, 60 Hz üstüne çıkınca çok sık kararmalar başlıyordu.
-Monitörüm ASUS VG27wq 165Hz 27Inc 2K HDR400 (kutusundan DisplayPort kablo çıktı onu kullanıyorum)
-Ekran kartı Sapphire Pulse 5600 XT (1750MHz şeklinde geldi BIOS Update yapmama gerek kalmadı)
-Işlemci 3700X ve RAM'ler 4*8 Corsair 3200MHz.

Dediğiniz gibi neler neler yapmadım HZ düşürdüm voltaj düşürdüm olmadı, 20.5.1 ya da 20.4.2 driverlarını DDU ile silip yüklesemde olmadı maalesef.

Çözümüm çok saçma neden oldu anlamıyorum ama beni kurtaran DDU ile güvenli modda Driver'ı silip 20.4.1 sürümünü yüklemem oldu. 20.4.1 sürümü önerilenlerde gözükmüyor ama AMD sitesinde var aratıp indirebilirsiniz.

Şu an hiç sorunsuz oynuyorum. Ne HDR problemi ne undervolt yapmam gerek kalmadan 165Hz FreeSync açık bir şekilde oynuyorum. Hatta OC yaptığımda bile sorun çıkmadı 1850 MHz OC lazım VRAM'ları. Ama bir daha bozulursa diye korkumdan geri aldım 1750'de kullanıyorum :D.

20.4.1 sürümü sizin problemi çözermi bilmem ama çok şükür benim sıkıntımı çözdü. Sizde bir deneyin belki sorununuzu çözer ve çözerse yazarsanız sevinirim sırf bendeki problemi mi çözdü yoksa gelen bir sorunu mu çözüyor hem forumdaki arkadaşlarda yararlanır.

İnşallah sorununu çözersin. İyi forumlar.

Siz şu an benim yaşadığim sorunların hepsini 20.4.1 sürücü ile mi sorunları çözdünüz yoksa başka bir ayar falan yaptınızmı bendeki sorunlar siyah ekran yeşil ekran ve oyunlarda kilitlenip kalıyor aynı şekilde sizde bu sorunları yaşadınızmı acaba meraktan soruyorum ben yoksa dediğiniz yapacağım.

Hiç yeşil ekran sonu yaşamadım.Kitlenip kalmasına gelince bazı oyunlarda evet daha doğrusu 1 oyunda doom ethernal. Onun haricinde sadece siyah ekran

Aynen sebebsiz yere siyah ekran geliyordu bazen hiç açılmıyor , bazen bekleyince 20-30 sn sonra açılıyordu bu seferde reset atmadıkça pc 1-2 snlik ekran kapanıp açılma sorunum oluyordu .

Sorunu çözdün mü konu sahibi
Hatırladığım kadarıyla konu sahibi de halen çözüme ulaşamamıştı. Son durum nedir bilmiyorum kendisi bilgilendirir çözdüyse. Bir önceki konuda yazdıklarınızı gördüm. Sonra sizi de AMD düşmanı ilan ederler forum içerisinde. :D Yani bu sorun marka model ayırt etmeksizin birçok AMD ekran kartı kullanıcısının başına gelebiliyor. Ayrıca şu konuya bakabilirsiniz. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Buradaki çözüm önerilerini deneyin. Eğer Radeon programından ayar yapacaksanız Radeon ayarlarının sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 66
Hatırladığım kadarıyla konu sahibi de halen çözüme ulaşamamıştı. Son durum nedir bilmiyorum kendisi bilgilendirir çözdüyse. Bir önceki konuda yazdıklarınızı gördüm. Sonra sizi de AMD düşmanı ilan ederler forum içerisinde. :D Yani bu sorun marka model ayırt etmeksizin birçok AMD ekran kartı kullanıcısının başına gelebiliyor. Ayrıca şu konuya bakabilirsiniz. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Buradaki çözüm önerilerini deneyin. Eğer Radeon programından ayar yapacaksanız Radeon ayarlarının sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Hocam AMD'ye bir düşmanlığım yok lakin bu kartı kimseye önermiyorum. AMD serisi GPU almayın kardeşim alıp çok stabil kullanıyorum diyen bir kişi varsa yalan söylüyordur. Kartları fütursuzca OC edip kartın içine ediyorlar. 2500 lira para veriyoruz ama bir siyah ekran vuruyor bir oyun kapatma vuruyor bir sıcaklık vuruyor bir Coil Whine vuruyor vallahi bıktım aldığım güne lanet olsun. 20 yaşındaki AMD fanboyları sakın mesajıma cevap vermesin kötü olur bu konuda çok hassasım. Bu arada dediğiniz çözümlerin hepsini denedim fakat asla çözüm olmuyor. Bugün içinde temiz bir format ve OEM Key alıp temiz bir Windows kuracağım. Bu seferde WHQL Driver'ını deneyeceğim. Onun da voltajını düşüreceğim. Frekansını kısacağım. Yapacağım Allah yapacağım.

Hocam AMD'ye bir düşmanlığım yok lakin bu kartı kimseye önermiyorum. AMD serisi GPU almayın kardeşim alıp çok stabil kullanıyorum diyen bir kişi varsa yalan söylüyordur. Kartları fütursuzca OC edip kartın içine ediyorlar. 2500 lira para veriyoruz ama bir siyah ekran vuruyor bir oyun kapatma vuruyor bir sıcaklık vuruyor bir Coil Whine vuruyor vallahi bıktım aldığım güne lanet olsun. 20 yaşındaki AMD fanboyları sakın mesajıma cevap vermesin kötü olur bu konuda çok hassasım. Bu arada dediğiniz çözümlerin hepsini denedim fakat asla çözüm olmuyor. Bugün içinde temiz bir format ve OEM Key alıp temiz bir Windows kuracağım. Bu seferde WHQL Driver'ını deneyeceğim. Onun da voltajını düşüreceğim. Frekansını kısacağım. Yapacağım Allah yapacağım.
Şu an yaşanan sorunlar biraz artınca fanboy kesim kabuğuna çekildi herhalde. Yoksa ben zamanında bu sorunları yaşayıp bahsettiğimde birçok kişi beni linç etmişti o yüzden dedim aslında. Yani ne deseniz haklısınız çünkü aynı sorunları birebir bende yaşadım. Kesin bir çözümü yok maalesef. Ayrıca bu sorunlar marka model ayırt etmeksizin yaşanabiliyor. Deneyin bakalım inşallah sorunu çözersiniz.

Geri
Yukarı