RX 570 ekranda karıncalanma sorunu

RakunAMD

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı
Merhaba, 5-6 aydır kullanıyorum PC mi bugün böyle bir sıkıntı ile karşılaştım. Elimde eski ekran kartı vardı onu taktım, karıncalanma yok. Yani sıkıntı bana göre ekran kartında nasıl bu sorunu düzeltebilirim. Yardım ederseniz sevinirim.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX570 4 GB OC.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 5-6 aydır kullanıyorum PC mi bugün böyle bir sıkıntı ile karşılaştım. Elimde eski ekran kartı vardı onu taktım, karıncalanma yok. Yani sıkıntı bana göre ekran kartında nasıl bu sorunu düzeltebilirim. Yardım ederseniz sevinirim.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX570 4 GB OC.

GPU chip bulunan boncuk lehimlerin temizlenip tekrar dökülmesi lazım eğer garantisi yoksa elinde BGA makinesi olan bir elektronikciye gidin 1 veya 2 saat içinde halleder. Ama biraz masraflı olabilir. Ekonomik bir çözüm ise havya makinesı ile GPU sıcak hava verin boncuk lehimler yerine oturacaktır.

2. el amıştım yazdım adama bu kadar zaman sonra böyle bir şey yapması normal değil diyor

Elektronik işi şans işi diye boşuna söylemiyoruz :), RX 500 serisi de dahil önceki seriler de sıcak çalıştığı için yıpranıyor ve chip ya da bellek arızalarından dolayı böyle sorunlar oluyor, usta birisi yapar ama ömrü ne kadar olur bilinmez.

Garantisi var fakat evde kendim yapabilir miyim acaba?

Ekonomik bir çözüm ise havya makinesı ile GPU sıcak hava verin boncuk lehimler yerine oturacaktır. Dostum muhtemelen ekran kartını satan kişide ucuz yoldan aynı işlemi uygulamış ve satmıştır. Çünkü bu işlem en fazla 1 sene kadar götürüyor ekran kartını en garanti yöntem BGA makinesinden geçmesi yeniden boncuk lehim dökülmesidir.

GPU chip bulunan boncuk lehimlerin temizlenip tekrar dökülmesi lazım eğer garantisi yoksa elinde BGA makinesi olan bir elektronikciye gidin 1 veya 2 saat içinde halleder. Ama biraz masraflı olabilir. Ekonomik bir çözüm ise havya makinesı ile GPU sıcak hava verin boncuk lehimler yerine oturacaktır.

Fakat çok riskli dostum, havya tutup boncukların yerine oturmasını beklemek bayağı sıkıntılı :/, sıfırdan boncuk dizme vs. yapılması gerekir fakat hala garantisi var iken niye kendi yapsınki, garanti ne işe yarıyor acaba :).
Peki bu sıkıntı driverdan olabilir mi bir silip tekrar kursam faydası var mıdır?

Hayır alakası yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı