RX 570 güç tüketimi

Sinan C.

Hectopat
Daha fazla  
GPU ve PSU ile ilgili yaşadığım bir sorundan söz etmek istiyorum.
  • Ekran kartım ASUS Ex RX 570 Oc 4 GB
  • İntel I58500
  • Crucial 16GB (2X8GB) Ballistix Sport LT Kırmızı DDR4 2400MHZ CL16
Kasa da ön ve arkada iki fan ve T4 işlemci soğutucu kullanıyorum.
Kasa da tümleşik gelen 500W PSU'dan CW sesi yüzünden vazgeçip 600 W Lite 80+ White Master Watt satın aldım.

Oyunlarda beklediğim performansı alabiliyorum, ancak psudan gelen yüksek fan devri yüzünden daha sessiz bir fan takmama rağmen aşırı devirlerde bir soğutma söz konusu. Ekran kartı 70 dereceyi geçmiyor ama başlarda 780 Rpm dönüş hızı verirken şimdilerde 1200 Rpmleri zorluyor. Termal macunu yeniledim, biraz daha etkili soğutmaya başladı. Ancak sistemin güç verimliliğinden emin değilim. Bazı oyunlarda vynsc açtığımda 60 FPS sabitken grafik ayarlarına bağlı olarak çok ciddi bir gürültü oluşabiliyor.

Oyunlar farklı güç tüketimleri talep etse bile 60 FPS sorunsuz en yüksek ayarlarda bile oynayabiliyorum. Zaten 22 inç View Sonic monitörden de daha fazlasını bekleyemezdim. Bana bir tavsiyeniz ya da PSU ile ilgili bir fikriniz olur mu? Ekran kartının oyun değil de mining için daha uygun olabileceğini bile düşünmüyor değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU fanı için yapılabilecek bir şey yok sanırım. Ekran kartı içinse voltajı azaltmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede fanlar daha düşük devirde dönerek daha serin tutabilir ekran kartınızı.

PSU fanı için yapılabilecek bir şey yok sanırım. Ekran kartı içinse voltajı azaltmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede fanlar daha düşük devirde dönerek daha serin tutabilir ekran kartınızı.
Sorunumu tam olarak ifade edememin verdiği stressle anlamanıza çok sevindim. Sosyalde ilk defa yazdım ve yazım hatası cezası yedim. Evet sorunum tam olarak bu, gereksiz güç tüketimi. Ancak Radeon ayarlarında overclock'u kendi ayarlamalarımla kısıtladığımda yazılımsal çökmeler yaşadım. Windows yeniden başladığında radeon wattman bir sorunla karşılaştı gibi. GPU Tweak II'yi yüklemeden bir daha deneyeceğim. İkisi uyumsuzluk çıkarıyor gibi bir gözlem edindim.

Sorunumu tam olarak ifade edememin verdiği stressle anlamanıza çok sevindim. Sosyalde ilk defa yazdım ve yazım hatası cezası yedim. Evet sorunum tam olarak bu, gereksiz güç tüketimi. Ancak Radeon ayarlarında overclock'u kendi ayarlamalarımla kısıtladığımda yazılımsal çökmeler yaşadım. Windows yeniden başladığında radeon wattman bir sorunla karşılaştı gibi. GPU Tweak II'yi yüklemeden bir daha deneyeceğim. İkisi uyumsuzluk çıkarıyor gibi bir gözlem edindim.
Radeon wattman hatasının nedenini net bir şekilde tespit edin.
Bazılarında sıcaklık artışı yüzünden.
İşlemci voltaj ve işlemci oc yüzünden (bende)
Driver yüzünden.
PSU sebebiyle.
Ekran kartı OC yüzünden.
Şeklinde sıralanabilir.

Hangisi olduğunu tespit ederseniz daha esnek müdahalede bulunabilirsiniz.
Bu hata herkeste çıkmamakla birlikte çıkanlarda veya çözümlerde çok farklı şeyler var. Bu sebeple net bir çözüm rehberi dahi yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı