RX 580, GTX 1060 ve RX 570 güç tüketimi

HakanDogan

Hectopat
Konu başlığında belirtiğim ve henüz cevabını bulamadığım bir konu. Firmaların sitelerinde falan bu ekran kartların Güç tüketimleri yazıyor bazıları en fazla tükettikleri güç bu diyor Fakat, bu değerler Oyunlarda çok farklı oluyor, mesela RX580 Sapphire pulse versiyonunda 225W'dan daha az güç tükettiği yazıyor. XFX,MSI yada ASUS gibi markalarında ise 185W tükettiğini belirtiyor. Ama gerçek şu ki, oyunlarda Ultra, High yada Very High ayarlarda oyun oynandığı zaman RX580'de 270-300W arası, GTX1060'da ise tükettiği gücün 120W olduğu yazıyor, yine Nvidia bazında bu değer 120 yerine oyun oynandığı zaman 250W civarına çıkıyor. Peki bu değerler İşlemcilerde ne kadar değişiyor ? Örneğin R5 2600 işlemci %90 yükte 65W değerinin üstüne çıkar mı yoksa değeri 57-60'larda mı olur ?

Cevaplarınızı bekliyorum. Sistem toplamayı düşünüyorum Örneğin; GTX1060 ile RX580 arası seçim yapacağım. Aradaki elektrik faturasına yansıyan fark ne olur ? Bir RX580'li bir oyuncu sistemi Aylık ortalama ne kadar elektrik harcar ?

570 de ETS 2 menü içinde FPS limiti kapalı iken 170 W harcadığını gördüm ve ilk defa bu kadar harcadığını gördüm. TDP değerleri güç değerleri ile çoğu zaman uyuşmuyor.
Çok hakim değilim konulara fakat ekran kartımın kaç w harcadığını öğrenmek istiyorum.. Gördüm diyorsunuzya nasıl görüyorsunuz.. asus rx580 8g aldım fakat psu'da 6 pin çıkış var dönüştürücüde aldım ama pek güvenemiyorum... yanar diye.. yardımcı olabilir misiniz

225W değeri, fiziksel olarak kartın kabul edeceği en yüksek değer. Söyle hesaplanıyor:

Kartın anakarta takılı olduğu PCI-e girişi 75W.
Üstüne ek güç için kullanılan güç kaynağı kabloları da; 6 pin için 75W, 8 pin için 150W, 6+8 pin için 225W, 8+8 pinli kartlar için 300W şeklinde ekleniyor.

Yani 8 pinli güç girişi olan bir ekran kartınız varsa PCI-e'den 75W + 8 Pi'nden 150W = 225W'a kadar güç talep edebilir demek. Yani siz kartın yazılımını modifiye edip en yüksek gücü çekmesini isterseniz fiziksel olarak çekebileceği en yüksek güç bu demek.

Aslolan kartın yazılımsal olarak içinde tanımlanan sınırlarıdır. Bildiğim kadarıyla ayarlarıyla oynanmamış bir RX 580 150W civarı çalışır. RX 570 için 120-130W, RX 560 için de 90W diye hatırlıyorum. Eğer OC yazılımları ile müdahale ederseniz bu değerler aşılabilir. Ben bendeki OC Edition RX 480'e birkaç milisaniyeliğine de olsa 250W güç çektirtmiştim. Normalde şu an, fanlara yüksek güç vererek 1380MHz'de, 180W civarında güç tüketimi ile çalışıyor.

S. A. Bu konulara hakim gözüküyorsunuz andalığım kadarıyla. ASUS RX580 8 GB OC sipariş verdim. Sonradan PSU'da 6 pin çıkış olduğunu gördüm. Dönüştürücü ile işi çözerim dedim ama kablosu yananlar var. Kimiside diyoki 6 pin yeterli tak çalıştır. Ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olabilir misiniz?..

Afterburner gösteriyor.

Kullanıyordum ama W değerini görememişim.

Son düzenleme:
S. A. Bu konulara hakim gözüküyorsunuz andalığım kadarıyla. ASUS RX580 8 GB OC sipariş verdim. Sonradan PSU'da 6 pin çıkış olduğunu gördüm. Dönüştürücü ile işi çözerim dedim ama kablosu yananlar var. Kimiside diyoki 6 pin yeterli tak çalıştır. Ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olabilir misiniz?..

Kullanıyordum ama W değerini görememişim.
8 pinli girişi olan karta 6 pin takmamanızı öneririm. Kumar oynamış olursunuz, değmez. Güç kaynağından gelen 2 farklı 6 pin kablosu varsa onları birleştirebilirsiniz, eğer aynı hat üzerinden iki tane 6 pin çıkışı yapmışlarsa birleştirmek de fayda etmeyecektir. En iyisi yeni bir güç kaynağı almanız olur.

Geri
Yukarı