RX 580, GTX 1060 ve RX 570 güç tüketimi

HakanDogan

Hectopat
Konu başlığında belirtiğim ve henüz cevabını bulamadığım bir konu. Firmaların sitelerinde falan bu ekran kartların Güç tüketimleri yazıyor bazıları en fazla tükettikleri güç bu diyor Fakat, bu değerler Oyunlarda çok farklı oluyor, mesela RX580 Sapphire pulse versiyonunda 225W'dan daha az güç tükettiği yazıyor. XFX,MSI yada ASUS gibi markalarında ise 185W tükettiğini belirtiyor. Ama gerçek şu ki, oyunlarda Ultra, High yada Very High ayarlarda oyun oynandığı zaman RX580'de 270-300W arası, GTX1060'da ise tükettiği gücün 120W olduğu yazıyor, yine Nvidia bazında bu değer 120 yerine oyun oynandığı zaman 250W civarına çıkıyor. Peki bu değerler İşlemcilerde ne kadar değişiyor ? Örneğin R5 2600 işlemci %90 yükte 65W değerinin üstüne çıkar mı yoksa değeri 57-60'larda mı olur ?

Cevaplarınızı bekliyorum. Sistem toplamayı düşünüyorum Örneğin; GTX1060 ile RX580 arası seçim yapacağım. Aradaki elektrik faturasına yansıyan fark ne olur ? Bir RX580'li bir oyuncu sistemi Aylık ortalama ne kadar elektrik harcar ?

2019 yılı elektrik fiyatları, en indirimsiz haliyle 54 kuruş/kWh

Diyelim ki her gün 5 saat tam yükte oyun oynuyorsunuz. 300W güç tüketmiş olun.

300W x 1 saat = 300Wh. 1 saatte tüketeceğiniz enerji.
300Wh x 5 = 1500Wh = 1.5kWh. Bir günde enerji.
1.5 x 365 = 547.5kWh. Bir yılda tükettiğiniz enerji.
547.5kWh x 54Kuruş/kWh = 295.65 TL bir yıl boyunca, her gün 5 saat, en pahalı saatte ve -imkansız bir şekilde- bilgisayarın her bir parçasının %100 yükleyerek kullandığınızda ödeyeceğiniz para.
Vergiler dahil. (kaçak elektrik hariç, onun bilgisayarınız ile alakası yok)

Bu hesap tüm bilgisayar için. Şimdi 120W yerine 150W tüketen bir kartı aldığınızda doğacak fark, yıl sonunda 29 lira gibi bir şey. Yani ürün seçiminde dikkate alınacak bir kriter değil.

Güç konusuna gelelim. Ekran kartlarında genelde TDP verilir. Bu, ortalama ısınma + soğuma verisidir. Gerçekten çekilen güçle alakası yoktur. 120W TDP diyen bir ekran kartında ısınmaya (yani boşa) giden enerji ve onu soğutmak için kullanılan gücün toplamı 120W'tır demek istenmiştir. Yonganın anakarttan çektiği, işlemler yapılırken harcanan güç konu dahilinde değildir.

Çok dikkate alınmaması gereken bir değerdir. Çünkü oynanması kolay ve gerçeği yansıtmayan bir sayıdır.

Sapphire nitro+ rx 580 4gb kendi sitesinde 225 watt yazıyor.ama satışı yapılan sitelerde ve yutubda 185 watt olduğu söyleniyor.hangisi doğru.ayrıca kartın kaç watt olduğunu gösteren program varmı.sen nerden baktın 130 watt üstünü görmedim derken.
225W değeri, fiziksel olarak kartın kabul edeceği en yüksek değer. Söyle hesaplanıyor:

Kartın anakarta takılı olduğu PCI-E girişi 75W.
Üstüne ek güç için kullanılan güç kaynağı kabloları da; 6 pin için 75W, 8 pin için 150W, 6+8 pin için 225W, 8+8 pinli kartlar için 300W şeklinde ekleniyor.

Yani 8 pinli güç girişi olan bir ekran kartınız varsa PCI-E'den 75W + 8 pinden 150W = 225W'a kadar güç talep edebilir demek. Yani siz kartın yazılımını modifiye edip en yüksek gücü çekmesini isterseniz fiziksel olarak çekebileceği en yüksek güç bu demek.

Aslolan kartın yazılımsal olarak içinde tanımlanan sınırlarıdır. Bildiğim kadarıyla ayarlarıyla oynanmamış bir RX 580 150W civarı çalışır. RX 570 için 120-130W, RX 560 için de 90W diye hatırlıyorum. Eğer OC yazılımları ile müdahale ederseniz bu değerler aşılabilir. Ben bendeki OC Edition RX 480'e bir kaç milisaniyeliğine de olsa 250W güç çektirtmiştim. Normalde şu an, fanlara yüksek güç vererek 1380MHz'de, 180W civarında güç tüketimi ile çalışıyor.

225W değeri, fiziksel olarak kartın kabul edeceği en yüksek değer. Söyle hesaplanıyor:

Kartın anakarta takılı olduğu PCI-E girişi 75W.
Üstüne ek güç için kullanılan güç kaynağı kabloları da; 6 pin için 75W, 8 pin için 150W, 6+8 pin için 225W, 8+8 pinli kartlar için 300W şeklinde ekleniyor.

Yani 8 pinli güç girişi olan bir ekran kartınız varsa PCI-E'den 75W + 8 pinden 150W = 225W'a kadar güç talep edebilir demek. Yani siz kartın yazılımını modifiye edip en yüksek gücü çekmesini isterseniz fiziksel olarak çekebileceği en yüksek güç bu demek.

Aslolan kartın yazılımsal olarak içinde tanımlanan sınırlarıdır. Bildiğim kadarıyla ayarlarıyla oynanmamış bir RX 580 150W civarı çalışır. RX 570 için 120-130W, RX 560 için de 90W diye hatırlıyorum. Eğer OC yazılımları ile müdahale ederseniz bu değerler aşılabilir. Ben bendeki OC Edition RX 480'e bir kaç milisaniyeliğine de olsa 250W güç çektirtmiştim. Normalde şu an, fanlara yüksek güç vererek 1380MHz'de, 180W civarında güç tüketimi ile çalışıyor.

Cevabınız için teşekkür ederim.sağolun sonunda aydınlandım.kartı aldım almak üzereyim ama daha derin araştırdım ilanlara bakarken asus strix rx 480 8gb gördüm.650 tl fiyatı var.kutulu.garantisiz 2016 8. ayında alınmış.henüz pazarlık yapmadım bir fanında sıkıntı var diyor.yada kutusuz miningli rx 580 var garantisiz 600 tl ye n11 de.

Sapphire nitro+ rx 580 4gb kendi sitesinde 225 watt yazıyor.ama satışı yapılan sitelerde ve yutubda 185 watt olduğu söyleniyor.hangisi doğru.ayrıca kartın kaç watt olduğunu gösteren program varmı.sen nerden baktın 130 watt üstünü görmedim derken.
Msı Afterburner programı ile yük altında 130 watt üstünü göremedim

Artık kararımı verdim.bir sitede 950 tl'ye kullanılmış powercolor rx 570 4gb 3 fanlı bir kart var.sadece 3 fanlı kart bakıyorum.peki indirimle 1000-1100 tl olan 2 fanlı sıfır 570 in karşısında bunu almak mantıklı mı.iki fanlılar ilgimi çekmiyor sırf 2 fanlı diye rx 580 dahi almıyorum.siz olsaydınız ne yapardınız.kararsizim.keşke şuan satılan sıfır 570 lerin içinde 3 fanlı kartlarda olsaydı.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı