RX 570 PSU uyumu

Kadirrkse

Hectopat
Öncelikle merhabalar hayırlı günler arkadaşlar. Sapphire RX570 8 GB'lık bir ekran kartı alacağım. Daha önce açtığım konularda PSU değiştirmem gerektiği söylendi. Şu anlık PSU alabilecek bir maddi duruum yok. Eğer ben şu an üstünde bulunan PSU ile RX570 kullanırsam yetmediği takdir de kartta veyahut başka bir parça da bozulma, yanma gibi bir durum oluşur mu? Benim 5 sene önce almış olduğum PSU'u da budur. Everest Eps-5500 500w Güç Kaynağı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Yardımcı olabilir misiniz? Bir süre de olsa bu PSU ile kullanabilir miyim? Forum da yeniyim umarım link atmak yasak değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Link yasak değil. Evet PSU önerilen bir PSU değil ama bu demek değildir ki taktığın an bütün parçalarını yakacak, patlatacak.

Eğer hiç imkanın yoksa ve PSU arızalı vs. değilse değiştirmeden kullanabilirsin. Sana önerim OC'li modelleri almak yerine pulse itx gibi daha az tüketimi olan modellere yönelmen olur. Veya OC modelleri underclock yaparak daha az güç harcayarak kullanabilir, böylelikle daha düşük risk almış olursun.

Link yasak değil. Evet PSU önerilen bir PSU değil ama bu demek değildir ki taktığın an bütün parçalarını yakacak, patlatacak.

Eğer hiç imkanın yoksa ve PSU arızalı vs. değilse değiştirmeden kullanabilirsin. Sana önerim OC'li modelleri almak yerine pulse itx gibi daha az tüketimi olan modellere yönelmen olur. Veya OC modelleri underclock yaparak daha az güç harcayarak kullanabilir, böylelikle daha düşük risk almış olursun.
Biraz da kafam karışık. Benim bildiğim Everest dünya markası bir şirket. Nasıl olur da bu kadar dandik bir PSU üretebilir? Ekran kartının TDP'sine baktım biraz ve 160 TDP yazıyordu. 500 nasıl kaldıramıyor acaba? Bir risk yüzdesi verecek olsanız kaç verirsiniz?

Öyle kesin bir şey söyleyemem. PSU üzerinde bir tablo var oradan 12v değerinde kac watt verdiğine bakın. Ekran kartı ve işlemci o kanaldan güç çeker ve asıl önemli olan oradaki watt değeridir. Onun dışında everest öyle çok da kaliteli bir marka değil. Kaliteli markalar PSU'nun uzun süre stabil bir şekilde verdiği gücü oraya watt olarak yazarken, everest gibi markalar çıkabildiği en yüksek değeri yazıyor. Ekran kartının önerilen PSU'su zaten minimum 500w diye biliyorum. Ama bunu önerirken Corsair, thermaltake, fsp gibi kaliteli markaları baz alıyorlar. Sizinki biraz düşük kalıyor.

Öyle kesin bir şey söyleyemem. PSU üzerinde bir tablo var oradan 12V değerinde kac Watt verdiğine bakın. Ekran kartı ve işlemci o kanaldan güç çeker ve asıl önemli olan oradaki Watt değeridir. Onun dışında Everest öyle çok da kaliteli bir marka değil. Kaliteli markalar PSU'nun uzun süre stabil bir şekilde verdiği gücü oraya Watt olarak yazarken, Everest gibi markalar çıkabildiği en yüksek değeri yazıyor. Ekran kartının önerilen PSU'su zaten minimum 500W diye biliyorum. Ama bunu önerirken Corsair, Thermaltake, FSP gibi kaliteli markaları baz alıyorlar. Sizinki biraz düşük kalıyor.

WhatsApp Image 2020-05-31 at 17.58.20.jpeg

PSU'nun üzerinde yazan değerler bunlar. Pek anlamıyorum sizce nasıl gözüküyor?

Ekstra olarak da şu PSU bana yeterli midir? FSP FSP500-60AHBC 500W PFC Aktif Power Supply Fiyatı

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-05-31 at 17.58.20.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-31 at 17.58.20.jpeg
    153,6 KB · Görüntüleme: 19
Çift rail sizin güç kaynağınız. Yani 2 tane 12V kanalı var. Birinden Max. 19 amper veriyor, 228W veriyor yani. Diğer railden 18A yani 216W. Şimdi bunlar birlikte ekran kartını besleyebiliyor mu bilmiyorum. Tek railden beslenebiliyorsa belki ondan yetmiyordur. Burada 228W yazmış Everest ama dediğim gibi verdiği stabil değer değildir bu muhtemelen ölçüm yapsanız 160W anca alırsınız.
Öte yandan diğer güç kaynağı FSP iyi ama daha yeni 550W 80+ Thermaltake TR2 s güç kaynağı aldım İtopya'dan. Şu an fiyatı biraz daha yüksek ama vs serisi vardı sanırım.

Çift rail sizin güç kaynağınız. Yani 2 tane 12V kanalı var. Birinden Max. 19 amper veriyor, 228W veriyor yani. Diğer railden 18A yani 216W. Şimdi bunlar birlikte ekran kartını besleyebiliyor mu bilmiyorum. Tek railden beslenebiliyorsa belki ondan yetmiyordur. Burada 228W yazmış Everest ama dediğim gibi verdiği stabil değer değildir bu muhtemelen ölçüm yapsanız 160W anca alırsınız.
Öte yandan diğer güç kaynağı FSP iyi ama daha yeni 550W 80+ Thermaltake TR2 s güç kaynağı aldım İtopya'dan. Şu an fiyatı biraz daha yüksek ama vs serisi vardı sanırım.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Ölçüm dediğiniz işlemi nasıl yapabilirim acaba bu konu da biraz bilgi verebilir misiniz?

Cihaz gerekiyor kaç watt çektiğini ölçen cihazlar var. Bazı PSU'ların kendi üzerinde oluyor. Bu PSU için uğraşmaya değmez ama dediğim gibi öyle büyük sorun hemen yaşamazsınız. En fazla gücü yetmez kapanır. Onun dışında kısa devre, yıldırım düşmesi, elektrik kesintisi gibi durumlarda sıkıntı olabilir. Bir süre idare edebilirsiniz eger arızalı değilse.

Geri
Yukarı