RX 570 Undervolt nasıl yapılır?

Etzel_13

Hectopat
Merhaba. Bilgisayarımda Ryzen 3 1200 işlemci var. Ekran kartı olarak Sapphire Nitro+ OC RX 570 aldim. Sanırım işlemci kısmında bir miktar darboğaz yapacak. Bu durumda zaten overclocklu olan kartın biraz daha düşük güçle ve serin çalışması için gücünü birazcık kısmak istiyorum ama hiç tecrübem yok. Epey de konu okudum ama şu kısmı tam anlayamadım:
- Voltaj (mV)
-Frekans (MHz)
-Güç limiti
-Sıcaklık limiti
Parametreleri arasinda nasıl bir ilişki vardır? Sözgelimi frekansı yazılım ile düşürürken voltajı da düşürmem gerekir mi? Eğer öyleyse ne oranda? Bunlar birbirine bağlı mıdır? Yalnızca undervolt değil de üst noktadaki performanstan da çok az ödün vererek nasıl bir güç düşürme yapabilirim?

Bir sorun da şu ki; monitörüm 1440x900 çözünürlükte ve VGA portlu, aktif dönüştürücü ile kullanıyorum. Bu durumlar göz önüne alındığında işlemci ve düşük çözünürlük kaynaklı bu darboğaz durumu single Player oyunları 60 FPS gibi değerlerde stabil oynatma konusunda bana sorun yaşatır mı?

Bileşenler: 500W 80+ PSU, B350 anakart, 3000 MHz 8 GB tek kanal bellek.

Son düzenleyen: Moderatör:
UV için ufak bilgi verebilirim. Örneğin "A" frekans değeri için stabil çalışabildiği belli bir voltaj değeri ve üzeri vardır. Mesela "A" frekans değerinde "B" voltaj ile çalıştığını varsayalım. Sen deneyerek "A" frekans değerinde "B-100" voltaj değerinde de stabil çalıştığını keşfettin ve UV yapmış oldun. Senin istediğin şey sanırım hem frekansı azaltmak (dar boğazı azaltmak için) hem de UV yapıp düşük güç ile çalışmasını sağlamak. Sana önerim başta UV dene. Yani yalnızca voltaj değeri üzerinde oynama yap. Bunu yaparken güç limitini +30 veya +50 yapabilirsin. Sıcaklık limiti üzerinde oynama yapmana gerek yok. (85 ideal.) -50mV ile başlayabilirsin voltaj düşürmeye. Gidebildiğin yere kadar git. Test et her voltaj düşürdüğünde. Eğer crash vermezse düşürmeye devam et. Frekans değeri düşürmek istersen eğer onuda 100 ile başlayarak düşür. Her frekans değeri düşürdüğünde bu sefer yine voltaj üzerinde oynama yapıp düşürmen gerekecek. Fakat tavsiyem frekans değerini düşürme. Eğer illa düşürmek istiyorsan frekans değerini düşürdüğünde voltaj değerinin 1000mV altına indiğine emin ol :) . Sıcaklıklarda gözle görülür düşüş gözlemleyebilirsin.

UV için ufak bilgi verebilirim. Örneğin "A" frekans değeri için stabil çalışabildiği belli bir voltaj değeri ve üzeri vardır. Mesela "A" frekans değerinde "B" voltaj ile çalıştığını varsayalım. Sen deneyerek "A" frekans değerinde "B-100" voltaj değerinde de stabil çalıştığını keşfettin ve UV yapmış oldun. Senin istediğin şey sanırım hem frekansı azaltmak (dar boğazı azaltmak için) hem de UV yapıp düşük güç ile çalışmasını sağlamak. Sana önerim başta UV dene. Yani yalnızca voltaj değeri üzerinde oynama yap. Bunu yaparken güç limitini +30 veya +50 yapabilirsin. Sıcaklık limiti üzerinde oynama yapmana gerek yok. (85 ideal.) -50mV ile başlayabilirsin voltaj düşürmeye. Gidebildiğin yere kadar git. Test et her voltaj düşürdüğünde. Eğer crash vermezse düşürmeye devam et. Frekans değeri düşürmek istersen eğer onuda 100 ile başlayarak düşür. Her frekans değeri düşürdüğünde bu sefer yine voltaj üzerinde oynama yapıp düşürmen gerekecek. Fakat tavsiyem frekans değerini düşürme. Eğer illa düşürmek istiyorsan frekans değerini düşürdüğünde voltaj değerinin 1000mV altına indiğine emin ol :) . Sıcaklıklarda gözle görülür düşüş gözlemleyebilirsin.

Yani çekirdek frekansı ile voltaj değerini birbirine paralel olarak düşürüp deneme-yanılma yöntemiyle stabil değeri bulmam gerekiyor. Cevap için teşekkürler. . Peki bu işlemler esnasında karta hasar verme riskim var mıdır?

Ben 1300 mhz çekirdek hızında 960mV ile kullanıyorum, bellek hızı ise 2000mhz değerinde. Slikon şansı dediğimiz olay yüzünden senin kartın bundan daha iyi/kötü değerler görebilir. Deneye deneye bulmalısın

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı