RX 570 undervolt

alleySam

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, RX 570 grafik kartımın oyunlara girerken ve oyunlarda aksiyon zamanlarında siyah ekran sorunu yaşıyordum. Sıcaklık değerlerinde bir anormallik yoktu. Forumda görmüş olduğum UV işlemini yaptım şu an sorunu oyunlarda değil boşta olduğu zamanlar yaşıyorum. Gerçekten ilginç bir olaya dönüştü. Üstelik UV ayarlarını kendime uyarladım ve bu hatanın sıklığı azaldı. Evet burası garip, bana garip gelen kısmı UV ayarlarını -68mv yapıp, clock hızını 1400MHz çıkardığım halde bunun azalması. Sizce bu durum normal mi? UV ayarlarını resim olarak atıyorum.

Sistem Özellikleri;
650W 80+ PSU
MSI A320M A Pro Anakart
Gigabyte RX570 4 GB (rev.2.0)
2x8GB RAM ( İkisi farklı marka fakat uyumlu üstelik sorun tek RAM olduğu zamanda oluyordu.)
128 GB SSD
1TB hard disk

Dosya Ekleri

• uv.png
    uv.png
    207,2 KB · Görüntüleme: 35
Undervolt işlemini Radeon Software üzerinden yapın. Sadece son sütundaki voltaj değerini değiştirip uygulayın. Kalan sütunlardaki voltaj değerleri stok değerlerde kalsın. Bir de o şekilde deneyin.

@alleySam siyah ekran derken mesela ben oyundayken eğer yüksek grafiğe alırsam bir anda siyah ekran oluyor aynı şey mi ona göre çözümünü dinlemek isterim çünkü çok can sıkıcı bir hal almaya başladı . Ekran kartım rx590

@alleySam siyah ekran derken mesela ben oyundayken eğer yüksek grafiğe alırsam bir anda siyah ekran oluyor aynı şey mi ona göre çözümünü dinlemek isterim çünkü çok can sıkıcı bir hal almaya başladı . Ekran kartım rx590
Siyah ekran alıyordum ve klavyemin ışığı sönüyordu. Tek çözüm ise yeniden başlatmak oluyordu. UV işlemi yaptıktan sonra bu hatanın sıklığı düşmeye başladı. Şu an sıklık düştü oyunlarda bu hatayı almıyorum bile sadece bilgisayar çok boşta kaldığında alıyorum diyebilirim. Denediğim yöntemlere gelirsek;

1.UnderVolt işlemi yaptım fakat aynı zamanda saat hızını yükselttim. Daha az sıcaklık, daha az güç, daha çok FPS alıyorum.
2.Hızlı başlatma gibi güç seçeneklerini kapattım.
3.Radeon sürümü olarak 20.11.2'yi kullanıyorum.
4.Radeon grafik ayarlarından sadece görüntü keskinleştirme, VSR ve GPU ölçekleme açık.
5.Google Chrome, "donanım hızlandırma" özelliği kapalı.
6.CCleaner gibi programlarla kayıt defteri hatalarını düzeltmeyi bıraktım.

Belirttiğim gibi tam olarak kurtulmuş değilim sorunu 3 Nisandan bu yana yaşamıyorum. Belirttiğim çözümler tüm kaynakların birleşimi gibi bu sorunu tam olarak çözmeyinceye kadar bana rahat yok.(UV veya O.C işlemlerinde hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum.)

Siyah ekran alıyordum ve klavyemin ışığı sönüyordu. Tek çözüm ise yeniden başlatmak oluyordu. UV işlemi yaptıktan sonra bu hatanın sıklığı düşmeye başladı. Şu an sıklık düştü oyunlarda bu hatayı almıyorum bile sadece bilgisayar çok boşta kaldığında alıyorum diyebilirim. Denediğim yöntemlere gelirsek;

1.UnderVolt işlemi yaptım fakat aynı zamanda saat hızını yükselttim. Daha az sıcaklık, daha az güç, daha çok FPS alıyorum.
4.Radeon grafik ayarlarından sadece görüntü keskinleştirme, VSR ve GPU ölçekleme açık.

Belirttiğim gibi tam olarak kurtulmuş değilim sorunu 3 Nisandan bu yana yaşamıyorum. Belirttiğim çözümler tüm kaynakların birleşimi gibi bu sorunu tam olarak çözmeyinceye kadar bana rahat yok.(UV veya O.C işlemlerinde hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum.)
Teşekkür ederim tavsiyelerin için

FPS inde gözle görülür bir fark yaşadın mı

Geri
Yukarı