RX 5700 donma sorunu

elongatusmpanga

Centipat
MSI RX 5700 metch GP OC ekran kartını kullanıyorum. Mart ayından beri kullandığım bu kartta oyun oynarken anlık donma ve PC reset atma problemi yaşıyorum. Forumlara bakıp benzer sorunları yaşayanları gördüm ve yeni bir kart olduğunu stabil sürücüsü çıkmadığı vs. gibi yorumlar görünce ben de kullanmaya devam ettim. Her sürücü güncellemesini umutla bekleyip DDU kullanarak mevcut sürücüyü kaldırıp güncel olan sürücüyü yükledim ancak sorunuma bir çözüm olmadı. Ekran kartı sürücüsüne göre hata şekli değişiyor. Örneğin 4.2.2 sürücüsünü kullanırken oyun içinde aniden mavi ekran verip öyle reset atıyor. Başka bir sürücüyü kullandığımda siyah ekran verip öyle reset attı. Şu an güncel sürücüyü kullandığımda ise oyun anında beni masaüstüne atıyor ve ondan sonra PC donup reset atıyor. Masaüstü bilgisayara yeni geçiş yaptığım için gözümden kaçmış olan bir şey olabilir mi? Yoksa kartı garantiye mi yollamalıyım? Son olarak şunu belirteyim, karantina günlerinde günümün önemli bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğimi belirterek bu sorunu bazen birkaç gün hiç yaşamadım bazen günde 1-2 defa yaşadım. Zaten öyle her oynadığım oyunda başıma gelseydi kartı direkt garantiye yollardım.
-Power olarak Cooler Master MWE 700W 80+ 2xeps aktif PFC 120mm fanlı Power Supply kullanıyorum.
Çözüm için deneyip sonuç alamadığım şeyler:
-Windows temiz kurulum yaptım.
-Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp güncel sürücüyü yükledim.
OCCT test sonucum:

OCCT-20200724-182654-GPU3D.png

OCCT-20200724-184124-PowerSupply.png

2 Saat stres RAM testi yapın. SSD ya da RAM'den olabilir sorun. İşlemciye kesinlikle undervolt ya da OC yapmayın. Ekran kartının Power limit değerini +30 yapın. Kesinlikle Dragon Center kurmayın.

Ve PSU bağlantısını şemada ki gibi iki ayrı kablo ile yapın.
Eki Görüntüle 658360

Kartın PSU bağlantısı sanırım sizin olmasın dediğiniz şekilde bağlı, resimde göreceğiniz gibi tek slottan 2 ayrı slot çıkarılmış ve o 2 slot karta takılmış şekilde. PSU'dan çıkan başka bir slotu mu buraya takmalıyım?

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_20200905_034553.jpg
    thumbnail_IMG_20200905_034553.jpg
    115,6 KB · Görüntüleme: 27
Kartın PSU bağlantısı sanırım sizin olmasın dediğiniz şekilde bağlı, resimde göreceğiniz gibi tek slottan 2 ayrı slot çıkarılmış ve o 2 slot karta takılmış şekilde. PSU'dan çıkan başka bir slotu mu buraya takmalıyım?

Denemek için 2. kabloyu kullan 6 pin girişe bu y bağlantı sizinki bazen sorun çıkarıyor. Sistemi stabil ve arızalı parçası olmayan insanlarda sürücü ile ilgili ciddi bir sorun yok şu anda. Dediklerimi deneyin. MSI servis müşteri memnuniyeti oldukça düşük görünüyor bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı