Çözüldü RX 5700 XT Kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DanyySpec

Decapat
Daha fazla  
RAM
2 x 8Gb DDR 4 3000 MHZ
SSD veya HDD modeli
1x SandiskSSD Plus 120
Arkadaşlar ekran kartımı RX 5700 XT'ye yükselttiğimden beri Forza Horizon 5 gibi büyük oyunlarda sistem tamamen kapanıp tekrar açılıyor. Sorun bana PSU gibi geliyor.
Thermaltake 550W Litepower kullanıyorum 80+ yok. Sizce yine 80+ olmayan bir 2. El 600W PSU alsam işimi görür mü?
Veya sizce sistem neden kapanıyor?

Ryzen 5 3600 kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu daha güncel. Millet isyanda. Bir göz atın:

Moderatörün ürettiği çözüme bakar mısınız? Tam komedi. :)

Video kartının soğutmasını iyileştirmeye çalışın. RX 5700 XT fanlar da dahil olmak üzere basınçlı hava kullanarak ve her şeyin fanlarının etrafındaki tozu üfleyerek başlayın. Video kartının egzoz bağlantı noktalarındaki havalandırma deliklerini dışarı üfleyin. Ardından, ekran kartı alanına daha fazla hava üflenip üflenemeyeceğine bakın. Buradaki fikir, aşırı ısınma nedeniyle meydana gelen kazaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi soğutmayı (kasanın iç tarafına üfleyen ekstra bir dış fan bile kasanın tarafı çıkarılmış halde) vermektir.

Ayrıca CPU, RAM ve RX 5700 XT gibi bileşenlerinizin sıcaklıklarını izleyin. 80 ° C'ye yaklaştılar mı?

Albert Einstein'ın dediği gibi, " Büyük bir Al'ın Bilgisayarıyla çok daha fazlasını yapabilirdim!".
İnanılmaz gerçekten.

Arkadaşlar 700W PSU almama rağmen sorun çözülmemişti, fakat çözüm gayet basitmiş, nasıl gözden kaçırdığıma anlam veremedim. RTX 3060 kullanmaya başladım ve sistem artık kapanmıyor.
Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.
80+ olayı ile kapanmasının alakası yok. Sorun büyük ihtimalle PSU'dan fakat watt değeri yetmediği için oluyordur yani 80+ olup olmaması ile alakalı değil. O değer verimle alakalı bir değerdir. Başka PSU varsa elinizde deneyin ya da yakındaki bir servise götürüp test ettirin. Eğer test edilen PSU da kapanma yapmazsa öyle alırsınız.

80+ olayı ile kapanmasının alakası yok. Sorun büyük ihtimalle PSU'dan fakat watt değeri yetmediği için oluyordur yani 80+ olup olmaması ile alakalı değil. O değer verimle alakalı bir değerdir. Başka PSU varsa elinizde deneyin ya da yakındaki bir servise götürüp test ettirin. Eğer test edilen PSU da kapanma yapmazsa öyle alırsınız.
600W bir PSU aldım şuan kapanma yok fakat rastgele Amd yazılımı zaman aşımına uğradı hatası alıyorum. DDU ile tamamen driver kaldırıp tekrar güncel sürümü yükledim fakat yine aynı hatayı alıyorum. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

Buraya bir göz atın:

Smart Acess Memory açtım
DDU ile driver silip, güncel versiyon driver indirdim fakat hala çözüme ulaşamadım. Ekran kartı bios güncelleme ve bir önceki driver versiyonuna düşürme denemediklerim arasında.

Kartım Sapphire Pulse modeli

GPU-Z ile BIOS tarihine bakar mısınız? Burada en son 2019 görünüyor.

OCCT ile stres testi denediniz mi? Böylece sorunun PSU kaynaklı olup olmadığı anlaşılır.
Bu programı kullanırken arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın. İDM dahil.

Son düzenleme:

Evet benim kartım’da 2019 sürümüne sahip.

OCCT ile stres testi denediniz mi? Böylece sorunun PSU kaynaklı olup olmadığı anlaşılır.
Radeon software ile stress testine sokmuştum herhangi bir sorun oluşmamıştı. OCCT ile test yapıp dönüş sağlıyacağım, teşekkürler.

İşlemci çok fazla değil ama ekran kartının maşallahı var.

• Soket tipi : Am4 Işlemci ailesi : Amd ryzen 5 Işlemci modeli : 3600 Ön bellek : 32 mb Işlemci hızı : 3.6 ghz Turbo boost : 4.2 ghz Çekirdek sayısı : 6 Işlem sayısı : 12 Entegre grafik : Yok Soğutucu : Wraith stealth Güç tüketimi : 65w.

2.el PSU için tavsiyem; çok dikkatli olun hocam. Forumda marka ve model araştırın. Ben araştırmadan 2.el Corsair VS450 (turuncu etiket) aldım. Elimde kaldı. Kendisi kronik sorunluymuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı