RX 5700 XT model tavsiyesi

Öncelikle merhaba. RX serisini RX 470'den beri kullanıyorum. MSI RX 5700 XT Gaming X'i 7-8 aydır kullanıyorum. Genellikle ısınma sorunu yaşayan kişilerin kasa ve marka seçimi yanlış oluyor. Örneğin sizin attığınız sistem gibi. Attığınız Mech OC ısınma sorunu olan bir kart. Seçtiğiniz kasada ısınma sorunu olan bir kasa. PSU'ya gelirsek kaliteli bir PSU ama böyle güçlü bir kartı kullanacaksanız Bronze veya Gold sertifikası olanlara yönlenin. Yazılım sorunlarına gelirsek ben sorun yaşamıyorum iyice araştırıp kendiniz karar verin. Zira sizin gibi yanlış seçimler yapıp sonra kart ısınıyor vs... Diye konu açanda çok.

Peki 5700XT ile 1080P'de rahat rahat oyun oynar mıyım yoksa kart 2K'yı mı ister?

Yaklaşık 10 aydır 5700XT Nitro+ kullanıyorum. 7 ay 1080P olarak kullandım, 3 aydır da 4K TV'de kullanıyorum. Hiçbir ayar yapmadan varsayılan değerlerde kullanıyorum. En fazla 74 derece sıcaklığı gördü kart. Wattman, yeşil ekran, reset atma, siyah ekran bu gibi hataların hiçbirisiyle karşılaşmadım. Bir keresinde donma yaşıyordum. Onuda anakartın BİOS güncelleme sonrasında yaşadım. Önceki BİOS versiyonuna geçtikten sonra oda kalmadı.

WHQL driverın ne olduğunu bilerek yazıyorum. Rx 480 ilk çıktığında almıştım. Wattman hataları, oyun kaydında sesi nadiren kaydetmesi, en sonunda da oyunda saniyede bir takılıyordu. Undervolt ile idare ettim takılmaların. En sonunda yandı kart. Yıl olmuş 2020 hala çözemedi bu hataları. Üstelik yeni kartlarında da var bu hatalar. Anlaşılan firma pek takmıyor bunu. Sizi takmayanı siz de takmayın derim.
Msi Rx 480 Gaming X 8G kullanıyordum. Her Amd kullanan gibi bilgisayarı güvenli modda açıp, orada DDU ile eski sürücüyü kaldırıp yeni WHQL driver kurardım.
Rainbow Six Siege oynarken oyunda sürekli crash vermeye başladı. Sonra o çok güvenilen WHQL driverın update notes kısmında bilinen hatalara baktım Rainbow Six Siege'de duvar veys bomba patladığında oyun çökebilir yazıyordu. Aylarca çıkan WHQL driverlarda bu devam etti. Bahsettiğim kıyıda köşede kalmış bir oyun değil sonuçta.
İlk bilgisayarımız 486 DX66 idi. 1990'lı yıllardan beri takip ederim. Yıllarca müşterisine böyle hizmet eden firmanın ürünlerine kefil olunmaz.
Forumdaki arkadaşlara öneride bulunurken göz boyamayın lütfen. Birilerinin emeği ile alınıyor bu ürünler. Elektronik ürünler satan market satıcısı gibi davranmayın.
Forumda öneri isterken çok kararsız insanla karşılaşıyoruz. Göz boyamak yerine kılavuzluk yapın. Doğru bilgi için inceleme ve ürün yorumlarına da yönlendirin.
Malesef birçok tüketicinin bilgileri süzme kabiliyeti çok zayıf.

Yeni konular

Geri
Yukarı