RX 5700 XT ve R5 3600 CS:GO sistemi yeniden başlatıyor

AlphuScs

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba, hepinizin artık bildiği üzere 2 ay önce kendime yeni PC almıştım. Fakat 1 hafta oynadıktan sonra CS:GO'dayken PC'nin kendine restart attıgını gözlemledim. Mavi ekran vesaire olmuyor direk monitör siyah ekran olup kapanıyor ve restart atıyor PC kendine. 3 kere teknik servise verdim Vatan Computer'ın bütün parçaları neredeyse değişti, değişen parçalar; anakart ASUS TUF B450M GAMING idi ve MSI B550M Mortar olarak değiştirdim üstüne para verip. RAM'ler sıfırıyla değiştirildi. İşlemci sıfırıyla değiştirildi. Ekran kartı'nda bir arıza yok dendi ve geri gönderildi. SSD sıfırıyla değiştirildi arızalı denilmişti ve yenisiyle değiştirdim. PSU'da bir sıkıntı yok dendi ve geri gönderildi. Kısaca tüm parçalara bakıldı ve gerekli parçaların iade veya değişimi sağlandı, fakat sorunum hala devam etmekte, 2 gundur GTA4 / Among Us ve benzeri farklı oyunlar da oynamaktayım fakat hiçbir sıkıntı olmamakta, lakin CS:GO'ya adım attığım an, PC ansızın kendine restart atıyor, sadece CS:GO'da olan bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Bilgisi olan yazarsa çok mutlu olurum.

Sistem özellikleri:
Anakart: MSI B550M Mortar.
Ekran kartı: MSI RX 5700 XT Gaming X.
RAM: G.Skill ripshaws 2x8 CL 16 3200 MHz Dual kit RAM.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
SSD: WD wdc 500 GB M.2 NVMe SSD.
Kasa ve PSU: Thermaltake commander G33 / TR2 s 750W +80 Plus PSU.

Dipnot: Kişisel fikrim olarak donanımsal bir sıkıntı olmadığını düşünmekteyim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Arkadaşlar herkese merhaba, hepinizin artık bildiği üzere 2 ay önce kendime yeni PC almıştım. Fakat 1 hafta oynadıktan sonra CS:GO'dayken PC'nin kendine restart attıgını gözlemledim. Mavi ekran vesaire olmuyor direk monitör siyah ekran olup kapanıyor ve restart atıyor PC kendine. 3 kere teknik servise verdim Vatan Computer'ın bütün parçaları neredeyse değişti, değişen parçalar; anakart ASUS TUF B450M GAMING idi ve MSI B550M Mortar olarak değiştirdim üstüne para verip. RAM'ler sıfırıyla değiştirildi. İşlemci sıfırıyla değiştirildi. Ekran kartı'nda bir arıza yok dendi ve geri gönderildi. SSD sıfırıyla değiştirildi arızalı denilmişti ve yenisiyle değiştirdim. PSU'da bir sıkıntı yok dendi ve geri gönderildi. Kısaca tüm parçalara bakıldı ve gerekli parçaların iade veya değişimi sağlandı, fakat sorunum hala devam etmekte, 2 gundur GTA4 / Among Us ve benzeri farklı oyunlar da oynamaktayım fakat hiçbir sıkıntı olmamakta, lakin CS:GO'ya adım attığım an, PC ansızın kendine restart atıyor, sadece CS:GO'da olan bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Bilgisi olan yazarsa çok mutlu olurum.

Sistem özellikleri:

Dipnot: Kişisel fikrim olarak donanımsal bir sıkıntı olmadığını düşünmekteyim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Sistemi OCCT ile test edin deneyin.

Sistem özellikleri:

Geçmiş olsun... Yazılımsal büyük ihtimalle.

Oyun açılır açılmaz mı restart atılıyor yoksa belli bir süre oynadıktan sonra mı? Başlangıç seçeneklerinde herhangi bir şey yazıyor mu?
Başlangıç seçeneklerinde herhangi bir şey yazmıyor, ayrıyetten oyun açılır açılmaz değil tamamen random, oyun ortasında, alt tab yaparken, girerken çıkarken, bazen 2-3 saat atmıyor sonra atıyor bazen de 20 30 dkk oynuyorum o ara atıyor.

Bu olay bende de var. Aynı ekran kartı ve işlemciyi kullanıyoruz.

Olay Görüntüleyicisi/Windows Kayıtları/Sistem yolunu açın. Sistemin kapanış saatine gidip o sayfanın bir ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Böyle bir ekran, restart atma saatini hatırlamıyorum fakat 18.30-19.30 civarıydı
Sistemi OCCT ile test edin deneyin.
Sorunun ekran kartı mı oldugunu düşünüyorsunuz?

Dosya Ekleri

• dfgfdgd.PNG
    dfgfdgd.PNG
    55,2 KB · Görüntüleme: 33
Böyle bir ekran, restart atma saatini hatırlamıyorum fakat 18.30-19.30 civarıydı

Sorunun ekran kartı mı oldugunu düşünüyorsunuz?
Herhangi bir hata kaydının düşmemesi ilginç elektrik kesintisinde bile hata düşüyor aslına bakarsanız. Sarı renkli uyarı düzeyi bir bilgi vermez, kırmızı renkli hata ve kritik düzeyli bilgiler var mı? Son kaydınızı belki yazamadı belki geçmiş kapanmaları tutmuştur diye bir yordam geliştirmeye çalışıyorum. Bulursanız ekran görüntüsünde kaynak ve olay kimliği kısmını açıp okunacak şekilde paylaşın.

Bunun dışında, C:\Windows\LiveKernelReports\WHEA altında herhangi .dmp uzantılı bir dosya bulunuyor mu? Bulunuyorsa paylaşın.

Herhangi bir hata kaydının düşmemesi ilginç elektrik kesintisinde bile hata düşüyor aslına bakarsanız. Sarı renkli uyarı düzeyi bir bilgi vermez, kırmızı renkli hata ve kritik düzeyli bilgiler var mı? Son kaydınızı belki yazamadı belki geçmiş kapanmaları tutmuştur diye bir yordam geliştirmeye çalışıyorum. Bulursanız ekran görüntüsünde kaynak ve olay kimliği kısmını açarak okunacak şekilde paylaşın.

Bunun dışında, C:\Windows\LiveKernelReports\WHEA altında herhangi .dmp uzantılı bir dosya bulunuyor mu? Bulunuyorsa paylaşın.
Evet bir sürü kırmızı hata var bunlar şunlar kısaca, 16:56:33, ‎23.‎09.‎2020 tarihinde gerçekleşen önceki sistem kapanışı beklenmiyordu. /
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Machine Check Exception
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 4

Bu girdinin ayrıntılar görünümünde daha fazla bilgi bulunur. /
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Yukarıdakiler 3 ayrı hatadır haberiniz olsun.
Bunlar var.
Herhangi bir hata kaydının düşmemesi ilginç elektrik kesintisinde bile hata düşüyor aslına bakarsanız. Sarı renkli uyarı düzeyi bir bilgi vermez, kırmızı renkli hata ve kritik düzeyli bilgiler var mı? Son kaydınızı belki yazamadı belki geçmiş kapanmaları tutmuştur diye bir yordam geliştirmeye çalışıyorum. Bulursanız ekran görüntüsünde kaynak ve olay kimliği kısmını açıp okunacak şekilde paylaşın.

Bunlar var

Dosya Ekleri

• dgdsgfg.PNG
    dgdsgfg.PNG
    13,2 KB · Görüntüleme: 30
  • dgdsgfg.PNG
    dgdsgfg.PNG
    13,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Evet bir sürü kırmızı hata var bunlar şunlar kısaca, 16:56:33, ‎23.‎09.‎2020 tarihinde gerçekleşen önceki sistem kapanışı beklenmiyordu. /
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Machine Check Exception
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 4

Bu girdinin ayrıntılar görünümünde daha fazla bilgi bulunur. /
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Yukarıdakiler 3 ayrı hatadır haberiniz olsun.

Belirtmediğiniz üzere WHEA klasöründe herhangi bir dosya bulunmadığını varsayarak devam ediyorum.

SFC kullanımı için detaylı rehberler var hangisi kolayınıza geliyorsa onunla devam edip tarama yapıp onarın:
Bozuk dosyalar varsa paylaşın.

Ardından hata kodunuz olan "Machine Check Exception" ile Google'da çözümlerle alakalı aramayı kendiniz yapabilirsiniz.

Genelde AMD işlemcilerde XMP ile alakalı sıkıntılar oluyor. Denediğiniz yöntemler sorunu çözmezse en son olarak 3200MHz hızındaki RAM hızınızı 3000MHz'e düşürerek test edin muhtemelen sorununuz çözülür, eğer çözülmezse bu ayarı geri alıp sorunu aramaya devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı