Çözüldü RX 5700XT GTA V'te 98 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cheaser

Hectopat
Merhaba. RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600'lü sistemimde bağlantı yeri sıcaklığım GTA V'de en yüksek ayarlarda haliyle yazın 98 dereceyi görüyor. Daha fazla da artabilir belli süre oynarsam diye düşünüyorum. Sizce bu değerler iyi midir ne yapmalıyım? Kasa modelim Xigmatek en 42739 veya Xigmatek mystic 9 yazınca çıkıyor (kasa camı açık).

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diğer yazanlarin hicbiri ya AMD kullanmadi ya da olaydan haberleri yok. Baglanti yeri sicakligi AMD Adrenalin'de gozuken Junction Point olarak geçen, kart üzerinde herhangi bir yerdeki en yüksek sıcaklıktır. GPU sicakligi ise insanlarin asina oldugu geleneksel sicaklik degeri. Bildigim kadariyla NVIDIA hala tek bir sicaklik gosteriyor o da bu.

5700 XT kartında bu termal değer 110 derece olarak tepe noktasi belirlenmistir. Bir suru 5700 XT denedim ve junction point en yuksek kartlar

Referans modeli, eger fan devri dusukse.
ASUS ROG STRIX ve TUF modelleri
MSI Evoke OC, evoke, bazi Gaming X serisi modelleri
XFX kullanmadim ama onun da ilk cikan thick serilerinden biri kotuydu.

Havalar cok sicak, bundan dolayi da hicbir zaman testlerde ambient sıcakligi goz ardi edilmeden test yapilmaz. Delta onemlidir, sicaklik/ambient sicaklik.
Merhaba. RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600'lü sistemimde bağlantı yeri sıcaklığım GTA V'de en yüksek ayarlarda haliyle yazın 98 dereceyi görüyor. Daha fazla da artabilir belli süre oynarsam diye düşünüyorum. Sizce bu değerler iyi midir ne yapmalıyım? Kasa modelim Xigmatek en 42739 veya Xigmatek mystic 9 yazınca çıkıyor (kasa camı açık).

Camı da kapat, sirkulasyonu sağlasin kasa. Bu sefer egzoz fanlarin da iceri toz ceker. Bir de bu sistemde sivi sogutma var mi? Radyatoru fanlarinin yonu de sicakliga cok etkili olabiliyor.
Klasik AMD hocam. Maşallah 96 derece ne. Bizim 1.5DCİ arabamız bile 80-90 çalışıyor. Kasanın hava sirkülasyonunu düzenle düşer derece.

Bu ne cahil bir yorum arkadaşim ya? Burasi oto galeri mi yoksa internet kafe mi? Yok klasik AMD yok klasik Intel yok benim dizel motorla aynilar?
Sorsan o Die'lar nasil yaratiliyor bilmez. Sorsan PCB nedir bilmez. Sorsan condensator nedir bilmez. Mosfet nedir bilmez. VRM nedir bilmez. Bu GPU çekirdeklerinin içine adeta bir şehir işleniyor. Elektroniği bilmiyorsun bari sus da fan boyluk yapma. Adamin bahsettigi ile senin cevabinin azicik alakasi bile yok. Oylesine yorum atmaya gelmiş.

Heh buldum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yazık vallaha böyle insanlara bir şey dersem ban atıyorlar. Merak etme o saydıklarının hepsini de biliyorum. Evet burası ekran kartlarının motor sıcaklıklarında çalıştığı sosyal forum temalı oto galeri bir itirazın mı var?

Madem çok ustasın detaylarda AMD mühendisleri arasında yer alıp ısınma sorununu çözseydin ya. Yazarken ne kadar da heyecanlanıyor garibim :)

110 derece tepe sıcaklık sınırı olan AMD kartların NVIDIA gibi bir markanın yanından geçemez geçemiyor da zaten hâlen 2080 Ti muadili kart çıkmadı.

Ha bir de bundan sonra imla kurallarına dikkat et.
Fanboyluk değil, gerçekleri yazıyorum burada.

Merhabalar 110 derece olan ekran kartı değil bağlantı noktası sıcaklığı tepe değeri o yüzden birbirinizi kırmaya gerek yok AMD'yi seviyoruz saygı duyuyoruz NVIDIA'ya 5000 TL baymaktansa bunu aldım daha iyi ben mutluyum sadece sordum lütfen kavga etmeyin.

Merhabalar 110 derece olan ekran kartı değil bağlantı noktası sıcaklığı tepe değeri o yüzden birbirinizi kırmaya gerek yok AMD'yi seviyoruz saygı duyuyoruz NVIDIA'ya 5000 TL baymaktansa bunu aldım daha iyi ben mutluyum sadece sordum lütfen kavga etmeyin.

Ben bir mühendisim. Kendisi isterse diplomamı paylaşabilirim. İmla kurallarina dikkat ediyorum, kaldi ki yazim denetimi ile gonderiyorum. Benden habersiz bir seyi duzeltip yanlis gonderdiyse bilemem. Telefondan yazdigim icin İngilizce kullandigimdan harfler garip gelebilir, ona da imla denmiyor. Burasi oto galeri degil, bilgi paylasilan bir yer. Sen burada bilmedigin konular hakkinda atip tutamazsin. Biliyorum diye saydiklarimin hepsini Google'dan acip bakmadiysan hicbir sey bilmiyorum. Arkadasin sorun gibi gozuken ama aslinda dogalinda neden boyle oldugunu anlatmaya calistigim bir seyin ustune "Çok biliyorsan git duzelt." diyebilecek kadar avam bir dille yazdigin metne cevaben; ortada bir sorun olmadigini anlatmama degecek bir ATP harcayasina girmeyecegim. Bundan sonra bu forumda veya herhangi bir yerde rastgele sallamayacaksin.

Hocam benlik sorun yok arkadaş babasının malıymış gibi savunup, bana fanboy diyor. Kendiside, herkeste eninde sonunda kabul edecek AMD kartları stabil olma konusunda Nvidia kadar iyi değil. Yazılımsal ve donanımsal hataları çok. Nvidia işte bu yüzden pahalı. Driver, ısı, uyumluluk vs.

Hocam benlik sorun yok arkadaş babasının malıymış gibi savunup, bana fanboy diyor. Kendiside, herkeste eninde sonunda kabul edecek AMD kartları stabil olma konusunda NVIDIA kadar iyi değil. Yazılımsal ve donanımsal hataları çok. NVIDIA işte bu yüzden pahalı. Driver, ısı, uyumluluk vs.

Fanboy değilimde abi AMD'ye de bir bakarsan NVIDIA piyasada yıllardır tekti.
Ama AMD alıp da memnun olan var çünkü AMD alarak bazı şeyleri de biliyorlar ve katlanabiliyorlar şahsen ben RX 590 Fatboy kullanıyorum XFX olan ve ben memnunum.
Şahsen ben daha pahalı bir kart istemem bana gayet iyi.

Ben bir mühendisim. Kendisi isterse diplomamı paylaşabilirim. İmla kurallarina dikkat ediyorum, kaldi ki yazim denetimi ile gonderiyorum. Benden habersiz bir seyi duzeltip yanlis gonderdiyse bilemem. Telefondan yazdigim icin İngilizce kullandigimdan harfler garip gelebilir, ona da imla denmiyor. Burasi oto galeri degil, bilgi paylasilan bir yer. Sen burada bilmedigin konular hakkinda atip tutamazsin. Biliyorum diye saydiklarimin hepsini Google'dan acip bakmadiysan hicbir sey bilmiyorum. Arkadasin sorun gibi gozuken ama aslinda dogalinda neden boyle oldugunu anlatmaya calistigim bir seyin ustune "Çok biliyorsan git duzelt." diyebilecek kadar avam bir dille yazdigin metne cevaben; ortada bir sorun olmadigini anlatmama degecek bir ATP harcayasina girmeyecegim. Bundan sonra bu forumda veya herhangi bir yerde rastgele sallamayacaksin.
Merak etme internetten falan bakmadım, öyle bir insan değilim. Diploma aldın diye sen hariç herkes bilgisiz olmuyor merak etme. Forumda yenisin. Benim eski hesabım 2016 girişli. Burada tartışılmaz, sandığın o malum forum sitelerinden farklıdır. Eğer ki cevabını biliyorsan çözümü yazılır. Ya arkadaşa yardımcı ol ve ya bana sataşmayı bırak. Ortalıkta ne kadar cahilsin bunu bilmiyosun şunu bilmiyorsun diye gezersen yavaş yavaş ban yemeye başlarsın.

Hotspot sıcaklığı daha düşük olabilirdi.

IMG_20200713_183714.JPG
Oda sıcaklığı ve diğer etmenlerle mesela kasa soğutması gibi farklılıkları göz önünde bulundurduğumuz zaman Hotspot sıcaklığı kabul edilebilir belki.

Benim tavsiyem MSI Afterburner ile iyi bir fan eğrisi oluşturmanız olacaktır.

FPS'yi 60'a sabitle illa 200 FPS almak zorunda değilsin.

Merhabalar monitörüm 165 Hz bende param boşuna gitmesin diye 165 FPS almak istiyorum maalesef ben bu karta para ödediysem 60 almamam lazım :)
Arkadaşlar değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim istediğim hani sıvı soğutmalar işte CPU'yu soğutuyor ya ekran kartını soğutan bir şey var mı onu sormak istemiştim.

Merhabalar monitörüm 165 Hz bende param boşuna gitmesin diye 165 FPS almak istiyorum maalesef ben bu karta para ödediysem 60 almamam lazım :)
arkadaşlar değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim istediğim hani sıvı soğutmalar işte CPU'yu soğutuyor ya ekran kartını soğutan bir şey var mı onu sormak istemiştim.

Yararı olur mu bilmem ama hava bölümünü komple değiştirtip daha kaliteli macun daha kaliteli ve işlevsel ızgara yaptırtabilirsin istersen.
Ve fan.

Yeni konular

Geri
Yukarı