Çözüldü RX 5700XT GTA V'te 98 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cheaser

Hectopat
Merhaba. RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600'lü sistemimde bağlantı yeri sıcaklığım GTA V'de en yüksek ayarlarda haliyle yazın 98 dereceyi görüyor. Daha fazla da artabilir belli süre oynarsam diye düşünüyorum. Sizce bu değerler iyi midir ne yapmalıyım? Kasa modelim Xigmatek en 42739 veya Xigmatek mystic 9 yazınca çıkıyor (kasa camı açık).

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diğer yazanlarin hicbiri ya AMD kullanmadi ya da olaydan haberleri yok. Baglanti yeri sicakligi AMD Adrenalin'de gozuken Junction Point olarak geçen, kart üzerinde herhangi bir yerdeki en yüksek sıcaklıktır. GPU sicakligi ise insanlarin asina oldugu geleneksel sicaklik degeri. Bildigim kadariyla NVIDIA hala tek bir sicaklik gosteriyor o da bu.

5700 XT kartında bu termal değer 110 derece olarak tepe noktasi belirlenmistir. Bir suru 5700 XT denedim ve junction point en yuksek kartlar

Referans modeli, eger fan devri dusukse.
ASUS ROG STRIX ve TUF modelleri
MSI Evoke OC, evoke, bazi Gaming X serisi modelleri
XFX kullanmadim ama onun da ilk cikan thick serilerinden biri kotuydu.

Havalar cok sicak, bundan dolayi da hicbir zaman testlerde ambient sıcakligi goz ardi edilmeden test yapilmaz. Delta onemlidir, sicaklik/ambient sicaklik.
Merhaba. RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600'lü sistemimde bağlantı yeri sıcaklığım GTA V'de en yüksek ayarlarda haliyle yazın 98 dereceyi görüyor. Daha fazla da artabilir belli süre oynarsam diye düşünüyorum. Sizce bu değerler iyi midir ne yapmalıyım? Kasa modelim Xigmatek en 42739 veya Xigmatek mystic 9 yazınca çıkıyor (kasa camı açık).

Camı da kapat, sirkulasyonu sağlasin kasa. Bu sefer egzoz fanlarin da iceri toz ceker. Bir de bu sistemde sivi sogutma var mi? Radyatoru fanlarinin yonu de sicakliga cok etkili olabiliyor.
Klasik AMD hocam. Maşallah 96 derece ne. Bizim 1.5DCİ arabamız bile 80-90 çalışıyor. Kasanın hava sirkülasyonunu düzenle düşer derece.

Bu ne cahil bir yorum arkadaşim ya? Burasi oto galeri mi yoksa internet kafe mi? Yok klasik AMD yok klasik Intel yok benim dizel motorla aynilar?
Sorsan o Die'lar nasil yaratiliyor bilmez. Sorsan PCB nedir bilmez. Sorsan condensator nedir bilmez. Mosfet nedir bilmez. VRM nedir bilmez. Bu GPU çekirdeklerinin içine adeta bir şehir işleniyor. Elektroniği bilmiyorsun bari sus da fan boyluk yapma. Adamin bahsettigi ile senin cevabinin azicik alakasi bile yok. Oylesine yorum atmaya gelmiş.

Heh buldum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Merhabalar monitörüm 165 Hz bende param boşuna gitmesin diye 165 FPS almak istiyorum maalesef ben bu karta para ödediysem 60 almamam lazım :)
Arkadaşlar değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim istediğim hani sıvı soğutmalar işte CPU'yu soğutuyor ya ekran kartını soğutan bir şey var mı onu sormak istemiştim.
Evet senin derdin başkaymış. Kusura bakma.

O sıcaklık ekran kartının genel sıcaklığını değil en sıcak noktasını gösterir. Her ekran kartında vardır ama Nvidia bu noktaların sıcaklığını göstermez iken AMD RX 5700 serisi ile bu noktaların sıcaklığını göstermeye başladı. Başlarda çoğu kişide korkuya yol açan bu değere reddit ve bazı forumlarda AMD mühendisleri tarafından açıklık getirildi. O değer ekran kartının sıcaklığından 15-20 derece yüksek olabilir.

Oha 98 derece ne. Tabii ki bu değerler iyi değil. Az kaldı kasayı yakacaksın. Belki BIOS ayarlarından düzeltebilirsin fakat pek bir bilgim yok çünkü Ryzen 3600 işlemcisini BIOS ayarından sıcaklığı düşürebiliyorlar.

Geri
Yukarı