RX 580 4 GB vs RX 580 8 GB

Burakaaksoy

Decapat
Arkadaşlar geçen hafta kendime yeni bir sistem topladım. Bütçe sıkıntısından dolayı RX 580 4 GB Nitro+ aldım fakat su aralar keşke 8 GB alsaydım diye pişman oluyorum. Sizce çok büyük farklar yaratır mı pişman edecek kadar? Birtakım oyunlarda FPS sorunu, takılmalar yaşadım. Bir de 8GB RAM varsa 8 GB ekran kartı, 16 varsa 4 GB alabilirsin tarzı bir yorum okudum. RAM'imi 16 GB yaparsam pişmanlığım sizce dinebilir mi? Yardımcı olur musunuz 😂

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aşırı bir fark yok. Genelde 3-4 FPS fark etmiş. İleride yüksek VRAM isteyen oyunlar biraz fark edebilir, o kadar.
8 GB RAM günümüzde biraz yetersiz. 16 yaparsanız takılmalar büyük oranda kalkacaktır.

RAM alırsan ekran kartı VRAM'ini aşan ayarlarda RAM devreye girer ve ekran kartı RAM'den kullanır. Yani faydasını görürsün.

4 al diyenlere kulak asma 8 al. 8 GB tabi ki kullanmayacak ama 5-7 GB arası kullanacak bunu akıl edemeyenler var.
RAM alırsan ekran kartı VRAM'ini aşan ayarlarda RAM devreye girer ve ekran kartı RAM'den kullanır. Yani faydasını görürsün.

Bu sağlıksız bir şeydir, olurda VRAM yetmezse sistem belleği ekran kartı belleğinden yavaş olduğu için FPS düşüşü engellenemeyecek.

@@Caner Uncu

60 FPS verecek güçte kart olması için 2 tane 2080 Ti mi lazım size göre?

Bu VRAM konusuna birinin noktayı koyması lazım bence artık. Güçlü ekran kartlarına 6-8 GB işleyemez demek son derece yanlış. Tamam 8 GB fazla ama 4 GB da az.

Son düzenleme:
4 al diyenlere kulak asma 8 al. 8 GB tabi ki kullanmayacak ama 5-7 GB arası kullanacak bunu akıl edemeyenler var.

Bu sağlıksız bir şeydir, olurda VRAM yetmezse sistem belleği ekran kartı belleğinden yavaş olduğu için FPS düşüşü engellenemeyecek.

@@Caner Uncu

60 FPS verecek güçte kart olması için 2 tane 2080 Ti mi lazım size göre?

Bu VRAM konusuna birinin noktayı koyması lazım bence artık. Güçlü ekran kartlarına 6-8 GB işleyemez demek son derece yanlış. Tamam 8 GB fazla ama 4 GB da az.
Adam almış. Ekran kartını değiştirmek yerine RAM almak daha mantıklı değil mi sence de?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı