RX 580 8 GB vs GTX 1650 Super 4 GB

• Konuyu başlatan 87546
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 43
  • Görüntüleme 26B
Geçen sene Mart ayında RX 580 8GB çok daha mantıklı dediğimde saçma bulan, yorumuma haha atanlar vardı. Yok çok güç tüketiyor, yok driver sorunları var, yok satarken çok değer kaybediyor vs. RX 580 8GB Strix kartımı Kasım 2019'da 1220TL'ye Vatandan sıfır almıştım. Ağustos 2020'de tam 2000TL'ye sattım. Halen satmamış olsaydım 6-7K arası gideri vardı. GTX 1650S ise şuan max 4-4.5K ediyor. Ayrıca 4GB VRAM için o zaman yetersiz diyordum, şuan 4GB VRAM saçmalık. Şuan RTX 3050Tİ kullanıyorum, laptopa geçtim. 3050Tİ, saf güç olarak GTX 1660Tİ MAX-P ile hemen hemen eşit. Ama Nvidia'nın klasik kart öldürme politikası yüzünden 4GB VRAM var kartta. RDR2'yi maksimum Medium ayarlarda, Forza Horizon 5'i maksimum yüksek ayarlarda, Far Cry 6'yi maksimum orta ayarlarda oynayabiliyorum çünkü daha yüksek ayarlara VRAM yetmiyor. Kart 6GB olsaydı hepsini Ultra da açabilecek güce sahip. Bir arkadaşın yorumu vardı, 1050 kullanıyorum ve 1650-1650S de benim kartım gibi 1 seneye ölür demişti, gerçekten öldü. Ayrıca 3050Tİ'da da driver sorunu yaşıyorum. Manuel kurunca %30 kadar daha düşük performans veriyor, format sonrası laptopun kendi kendine kurmasını bekleyip sonra Geforce Experience üzerinden güncelliyorum kayıp olmaması adına. Ayrıca önce olmayan ancak son 3 güncellemedir de düzeltemedikleri ufak bir sorunum daha var. Oyuna ilk girdiğimde 3-4dk kadar kasıyor, saçma ve yersiz droplar yiyorum. Sonradan düzeliyor. Bunca yazıyı bak AMD iyi Nvidia kötü demişim gibi yazdığımı sanıp haha atacaklar yine çıkacaktır ama bu yazıyı o zaman dediklerimde haklı olduğumu zamanla kanıtlamış olduğumu anlatmak için yazdım. 4GB VRAM, kartlar için planlı öldürmedir, bunun başka açıklaması yok.

Elimde olan msi rx 480 8gb ekran kartı, 3600x işlemci ile 1080p olarak çoğu oyunu ultra-high grafik ayarlarında rahatlıkla oynatıyor bu arada. Bu kart bana Valhalla (ultra) 45 fps, Detroit (ultra) 60 fps aldırıyor. Öldü falan yazmışsınız galiba ama haberimiz yok nedense :D 580 bios atıp üzerine oc yapsam 3 sene daha gidecek rahat.

Geri
Yukarı