Çözüldü RX 580 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fafafel

Hectopat
Ekran kartım oyunlarda 78 dereceyi görüyordu. Termal macunu yeniledim. Şimdi oyuna girdiğim anda 90 derece oluyor ama ekran kartına dokunduğumda pek sıcaklık hissetmiyorum. Programlar yanlış gösteriyor olabilir mi?

Çözüm
Çipin üstüne mercimek tanesi kadar sıktım ve dağıttım.
Fanları test ettim kapalı da olsa son hız açık da olsa sıcaklığı etkilemiyor.
Sorunu çözdüm, termal macunu az sürdüğüm için sıcaklık ısı borularına geçemiyordu. Fazla sürdüm ilk haline göre 15 derece daha soğuk çalıştı.
Radeon Software'da sıcaklık vb. değerlerini gösteren seçenek var. En doğru verilere oradan bakabilirsin 580 ile oyun esnasında.

GPU CURRENT TE... ekran kartı sıcaklığı, GPU JUNCTION T... ise bağlantı yeri sıcaklığı oluyor. Bağlantı yeri sıcaklığı kartın genel sıcaklığı değildir ve yükte yüksek olması normaldir.

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Termal macun xigmatek marka, modelini hatırlamıyorum ama kalitesiz değil işlemcimde de kullandım sıkıntısı yok. Gigabyte marka çift fanlı model. Sanırım soğutucuyu tam oturtamadım. Yarın tekrar takmayı deneyeceğim.

Soğutucuyu çıkartıp tekrar taktım ve doğru taktığıma eminim ama hala aynı. Oyuna ilk girdiğimde değerler normal sonra birden 25 derece artıyor.
Fırça ile ekran kartının tozlarını temizlerken bir şeyleri bozmuş olabilir miyim?

Çipin üstüne mercimek tanesi kadar sıktım ve dağıttım.
Fanları test ettim kapalı da olsa son hız açık da olsa sıcaklığı etkilemiyor.
Sorunu çözdüm, termal macunu az sürdüğüm için sıcaklık ısı borularına geçemiyordu. Fazla sürdüm ilk haline göre 15 derece daha soğuk çalıştı.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı