RX 580 bilgisayarı bazen ekranı gidiyor

yasinipek33

Femtopat
Merhabalar technopat ailesi. Sıfırdan 1 ay önce bilgisayar topladım. Bilgisayarım bazen (haftada 1 defa falan) birden kapanıyor. Kasa çalışmaya devam ediyor, görüntü gidiyor. Klavyenin ışığı falan da kapanıyor. Dün ilk defa disk yazma hatası tarzı bir yazı göründü bilgisayar açıldıktan sonra. Mail attığımda firma ekran kartı ve anakartin chipsetini güncellememi istedi fakat ikisi de güncel. Sorunla ilgilenmeleri için kasayı yollamak gerekiyor fakat çözülebilir mi veya ne ile ilgili olduğunu size de bilginiz var mı diye sorayım dedim. Anlık geliştiği için hiç video kaydı alamadım. Dün akşam bir forumda harddiskin yazma ve okuma hatası yüzünden olabileceğini gördüm. Sorun sizce nedir? Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Şimdiden teşekkürler.

AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 MPK İşlemci
Asus B450M Dragon BULK Soket AM4 DDR4 ATX Gaming Anakart
Team T-Force Vulcan Z 16GB (1x16GB) DDR4 3000MHz CL18 Gaming Ram
Asus Radeon RX 580 8GB OC GDDR5 256 Bit 2xDP/2xHDMI/DVI Gaming Ekran Kartı - Dual-RX580-O8G
Seagate Barracuda 1TB ST1000DM010 3.5

Merhabalar technopat ailesi. Sıfırdan 1 ay önce bilgisayar topladım. Bilgisayarım bazen (haftada 1 defa falan) birden kapanıyor. Kasa çalışmaya devam ediyor, görüntü gidiyor. Klavyenin ışığı falan da kapanıyor. Dün ilk defa disk yazma hatası tarzı bir yazı göründü bilgisayar açıldıktan sonra. Mail attığımda firma ekran kartı ve anakartin chipsetini güncellememi istedi fakat ikisi de güncel. Sorunla ilgilenmeleri için kasayı yollamak gerekiyor fakat çözülebilir mi veya ne ile ilgili olduğunu size de bilginiz var mı diye sorayım dedim. Anlık geliştiği için hiç video kaydı alamadım. Dün akşam bir forumda harddiskin yazma ve okuma hatası yüzünden olabileceğini gördüm. Sorun sizce nedir? Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Asus Radeon RX 580 8GB OC GDDR5 256 Bit 2xDP/2xHDMI/DVI Gaming Ekran Kartı - Dual-RX580-O8G
Çok basit ama ekrana giden kabloda değimsizlik var mı?

AMD'nin kronik problemi. Forumda araştırma yaparsanız bir çok kullanıcının bu sorunu yaşadığını göreceksiniz. Bende bu sorunu yaşıyorum fakat çözümünü bulamadım.

Hard disk değil :) Her gün siteye giriyorum ki bakayım kim bugün gene RX 480 RX 560 RX 570 RX 580 ekran kartından dolayı problem yazmış diye:) Bugünde sen yazmışsın şansına :)) MSI Afterburner üzerinden manuel sıcaklık-fan ilişkisini ayarlayıp uygulayın profili kaydedin. Sorun yazılımsal kardeşim. Diğer donanımların sağlam sıfır ürünler ne alakası var yazma hızıyla onları bırak sen. RX 480 var bende aynı hatayı alıyordum ta ki bu dediğim çözümü yapana kadar. O kadar çok şey yaptım ki bios güncelleme vs en son bu fan sıcaklık ilişkisinden olabileceğini düşündüm bilmem hangisi işe yaramıştır :D

Merhabalar. Aynı sorunu XFX RX 590 ekran kartımla yaşamıştım. İlk başta sizdeki gibi az olarak ortaya çıktığı için önemsemedim. Sonra yüksek grafikli oyunlarda her seferinde siyah ekran problemi yaşadım. Sonra sistem boştayken bile çok sık olmaya başlamıştı. Ben sorunu şöyle çözdüm. 20.2.2 sürümü yüklüydü kartın Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp güç limitini -10 yapınca çözülmüştü. Şuan 20.4.2 sürümünü kullanıyorum, Frekans Mhz değerini 90 değer düşürüp, güç limiti -5 ve undervolt işlemi uyguladım bu hatayı almadım. Belki sizde bu tarz ayarlamalar yaparak sorun çözülebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

DDU ile Driver temizledikten sonra bu işlemi uygulayın işe yaramazsa undervolt vs uygulayabilirsiniz.

1592665636842.png

Bu arada çoğu kişi yanlış uyguluyor ilk başta P3 itibariyle olan kısımdan itibaren undervolt yapılırsa sistemi yormayan işlemlerde görüntü bozukluğu sebebiyet verir örneğin Warzone 1060 Volt'ta çalışıyor son aşamadaki MHz'de fakat LoL oynarken 1060 Volt'ta oynarsanız 1 gün gider 4. günde tak diye ekran kapanır sebebi budur, son 2 kısma undervolt yeterlidir.

Eğer iade hakkınız var ise kartı geri iade edin derim.

RX580 arkadaşımda da var o da siyah ekran sorunu yaşıyor. Geçen gün driver sürüm düşürdük kısa bir süreliğine düzeldi gibi oldu ama problem yine tekrarladı. Anladığım kadarıyla bu kart serisi problemli. İade edip Nvidia geçin derim.

Sorunu devam eden varsa aygıt yöneticisinden Realtek ses kartını devre dışı bıraktım. Sorunum 1.5 haftadır düzeldi. Hiçbir sıkıntı yok. Kesinikle deneyin. Olmaz ise sorun ekran kartında. Direkt garantiye gönderin.

Merhabalar Technopat ailesi. Sıfırdan 1 ay önce bilgisayar topladım. Bilgisayarım bazen (haftada 1 defa falan) birden kapanıyor. Kasa çalışmaya devam ediyor, görüntü gidiyor. Klavyenin ışığı falan da kapanıyor. Dün ilk defa disk yazma hatası tarzı bir yazı göründü bilgisayar açıldıktan sonra. Mail attığımda firma ekran kartı ve anakartin chipsetini güncellememi istedi fakat ikisi de güncel. Sorunla ilgilenmeleri için kasayı yollamak gerekiyor fakat çözülebilir mi veya ne ile ilgili olduğunu size de bilginiz var mı diye sorayım dedim. Anlık geliştiği için hiç video kaydı alamadım. Dün akşam bir forumda hard diskin yazma ve okuma hatası yüzünden olabileceğini gördüm. Sorun sizce nedir? Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Aynı kart bende de var bende şirkete yazdım geri gönder dedi. onlarda yazılımsal diyorlar ama yinede gönder nolur ne olmaz test ederiz diyor ama kuzenimdede aynı kart var o kapanmadı diyor belkide doğruyu söylemiyordur orasını bilemem

Geri
Yukarı