RX 580 sistemde oyundayken ekran gidiyor

oyuncuabi

Femtopat
Daha fazla  
ASUS DUAL Radeon RX 580 OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
GSKILL 16GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
ASUS B450M DRAGON 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
KIOXIA EXCERIA 240GB SATA 3.0 2.5" SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
POWER BOOST VK-G3701B 550W 80+ ARGB TG Mesh Panel Siyah USB 3.0 Mid Tower Kasa
AMD RYZEN 3 3100 MPK 3.6GHz 18MB Önbellek 4 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

Kullandığım sistem bu. Daha yeni topladım, bir ay oldu ama son birkaç gündür bir sorun oluştu. Oyundayken ekran bir anda kapanıyor ama kasa hala çalışır durumda, bir tepki vermiyor. Kapatıp açınca düzeliyor.
Ekran kartı sıcaklığını kontrol ettim. Oyundayken 60 ila 70 arası geziniyor. Bunun için bir çözüm var mı? Ne yapmam gerekli? Yardım ederseniz lütfen.

GPU frekansını (-%30) düşürün, Bunun Global olarak ayarlayıp kaydedin. Birde MSI Afterburner ile oyun içinde GPU frekansını takip edin.

Eğer (-%30) değerinde sistemde siyah ekran sorunu olamaz ise dönüş yapın.

Aynı hatayı bende alıyordum ama oyunda hiç bi zaman sistem kitlenmesi, wattman hatası almadı. Sadece internette gezinirken hem wattman hemde sistem kitlenmesi yaşıyordum. Undervolt, temiz kurulum vs hepsini denedim olmadı. Belki size komik gelebilir ama çözümü şu şekilde buldum.
Bilgisayarı eğer başlattan kapatıp normal bir şekilde açarsam sistem kitlenmesi ve wattman hatası alıyorum. Ama sistemi kasadaki power tuşundan kapatıp açarsam ne sistem kitlenmesi nede wattman hatası alıyorum. Son iki üç haftadır bu şekilde yaptım mis gibi kullanıyorum. Geçen günlerde bi deniyim dedim başlattan kapatıp açmayı gerçektende wattman hatası aldım. 3-4 gün öncede yine denedim bu sefer sistem kitlenmesi yaşadım. Kasadaki power tuşunu güç ayarlarından kapatmaya ayarladım. Artık kapat açı bu şekilde yapıyorum. Çok komik gelebilir ama bu şekilde sistem stabil çalışıyor. Belki durumu açıklayabilecek biri çıkar yada ben ayrı konu açarım.

Okumanızı tavsiye ediyorum.

Şöyle çözüm üreten bir arkadaş var.

GPU frekansını (-%30) düşürün, bunun global olarak ayarlayıp kaydedin. Bir de MSI Afterburner ile oyun içinde GPU frekansını takip edin.

Eğer (-%30) değerinde sistemde siyah ekran sorunu olamaz ise dönüş yapın.

GPU frekansını -%10 düşürdüm. Şu anda bir sorun yok gibi düzeldi gibi ama uzun kullanımda denemek şart bu da çözüm olmazsa artık satıcı ile iletişime geçmek lazım.

Aynı hatayı bende alıyordum ama oyunda hiçbir zaman sistem kitlenmesi, WattMan hatası almadı. Sadece internette gezinirken hem WattMan hem de sistem kitlenmesi yaşıyordum. Undervolt, temiz kurulum vs hepsini denedim olmadı. Belki size komik gelebilir ama çözümü şu şekilde buldum.
Bilgisayarı eğer başlattan kapatıp normal bir şekilde açarsam sistem kitlenmesi ve WattMan hatası alıyorum. Ama sistemi kasadaki Power tuşundan kapatıp açarsam ne sistem kitlenmesi ne de WattMan hatası alıyorum. Son iki üç haftadır bu şekilde yaptım mis gibi kullanıyorum. Geçen günlerde bir deneyeyim dedim başlattan kapatıp açmayı gerçektende WattMan hatası aldım. 3-4 gün önce de yine denedim bu sefer sistem kitlenmesi yaşadım. Kasadaki Power tuşunu güç ayarlarından kapatmaya ayarladım. Artık kapat açı bu şekilde yapıyorum. Çok komik gelebilir ama bu şekilde sistem stabil çalışıyor. Belki durumu açıklayabilecek biri çıkar ya da ben ayrı konu açarım.

Sorun WattMan ile alakalı değil bence sorun ekran kartı ile alakalı RX580 ekran kartında bir sıkıntı var gibi geliyor. Overclock yaptığımda sistem kapanıyor, dogal olarak tek sorun kartta gibi gözüküyor.

GPU frekansını -%10 düşürdüm. Şu anda bir sorun yok gibi düzeldi gibi ama uzun kullanımda denemek şart bu da çözüm olmazsa artık satıcı ile iletişime geçmek lazım.

Sorun WattMan ile alakalı değil bence sorun ekran kartı ile alakalı RX580 ekran kartında bir sıkıntı var gibi geliyor. Overclock yaptığımda sistem kapanıyor, dogal olarak tek sorun kartta gibi gözüküyor.
@07alone07 Bir siyah ekran hatasını daha GPU frekans düşürme ile çözdük :D

@oyuncuabi Global ayarı (-%10) olarak ayarla. Böylece tüm oyunlarda (-%10) olarak çalışsın. Ama mesela ben LoL'de (-%30) ile oynuyorum. (-%10) falan kurtarmıyor.

@07alone07 Bir siyah ekran hatasını daha GPU frekans düşürme ile çözdük :D

@oyuncuabi Global ayarı (-%10) olarak ayarla. Böylece tüm oyunlarda (-%10) olarak çalışsın. Ama mesela ben LoL'de (-%30) ile oynuyorum. (-%10) falan kurtarmıyor.
Hocam hızınıza yetişemiyorum. Siyah ekran hatalarına ışık hızında gidiyorsunuz. :D

Konu sahibi hocam eğer -%10 düşürmeniz de çözüm olmaz ise manuel olarak düşürmeyi deneyebilirsiniz. Eğer yine çözüm olmaz ise yazarsınız zaten biz konuyu takipteyiz. Ayrıca kullandığınız PSU modelini değiştirmenizi tavsiye ederim zira forum içerisinde C4 lakaplı olan bir PSU modelini kullanıyorsunuz. Birde kullandığınız ekran kartı modelinin soğutması pek başarılı olmadığı için ısınacaktır. Oyun içerisindeki sıcaklık değerlerini de kontrol etmeyi unutmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı