RX 580 sürücüsü sürekli çöküyor

Berkay Mutlu

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar, şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Belli bir süredir ekran kartı sürücüm çöküyor. Birkaç kere çöktükten sonra daha sık çökmeye başladığı için DDU aracılığıyla driver sil-yükle yapıyordum ve sorun düzeliyordu. Ancak dünden beri bilgisayarım kullanılamaz hale geldi.

İlk sıkıntı başladığında PC masaüstüne kadar sorunsuz açılıyordu, sonra ekran kartı sürücüsü çökme Loop'una giriyordu. Sorunu öyle böyle sürücüleri silip yüklerek tekrardan çözdüğümü sandım ki bir Valorant maçı sonrası daha da kötü hale gelene kadar. Valorant ajan seçim ekranında çöken bilgisayarımı bir daha adam gibi açamadım bile. Masaüstünden itibaren grafik sürücüsü çöküyordu. Ben de zar zor DDU'yu açtım ve sildikten sonra kapat diyerek eski NVIDIA GeForce GTX 750 Ti ekran kartımı taktım ve bilgisayarımı 1 gündür mecburen öyle kullanıyorum. Şu anlık benim açımdan bir sıkıntı yok ancak ekran kartı fiyatları malum. Sorun ekran kartının kendisinden kaynaklanıyor olabilir mi? Sorun onda değilse nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhabalar, şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Belli bir süredir ekran kartı sürücüm çöküyor. Birkaç kere çöktükten sonra daha sık çökmeye başladığı için DDU aracılığıyla driver sil-yükle yapıyordum ve sorun düzeliyordu. Ancak dünden beri bilgisayarım kullanılamaz hale geldi.

İlk sıkıntı başladığında PC masaüstüne kadar sorunsuz açılıyordu, sonra ekran kartı sürücüsü çökme Loop'una giriyordu. Sorunu öyle böyle sürücüleri silip yüklerek tekrardan çözdüğümü sandım ki bir Valorant maçı sonrası daha da kötü hale gelene kadar. Valorant ajan seçim ekranında çöken bilgisayarımı bir daha adam gibi açamadım bile. Masaüstünden itibaren grafik sürücüsü çöküyordu. Ben de zar zor DDU'yu açtım ve sildikten sonra kapat diyerek eski NVIDIA GeForce GTX 750 Ti ekran kartımı taktım ve bilgisayarımı 1 gündür mecburen öyle kullanıyorum. Şu anlık benim açımdan bir sıkıntı yok ancak ekran kartı fiyatları malum. Sorun ekran kartının kendisinden kaynaklanıyor olabilir mi? Sorun onda değilse nedir?
Güncel değil eski sürücüleri yükleyip deneyin.

Ne kadar eski denememi tavsiye edersiniz?Çünkü AMD sürücülerinin çoğu sorunlu tavsiye edebileceğiniz bir sürüm varmı AMD kullanıyorsanız?

Evet RX580'e tekrar geçtim ve 30DKlik bir GTA V oturumu sonunda tekrardan çöktü.Sanırım undervolt yapmam gerekecek.Sorunun tam olarak kaynağı ne öğrenebilirmiyim acaba?Sonuçta bu kart mining gibi birşey için kullanılmadı edilmedi nedir bunun derdi?Bozulacak zaman şimdi miydi be kart.
Bu arada WHQL driverlar kurulu yazmayı unutmuşum.

Watman da olabilir. Undervolt yapmayı deneyin. O zaman belli olur sorunun ekran kartından mı yoksa başka bir bileşenden mi kaynaklandığı. RAM frekans çatışması yaşayan da olmuştu Sosyal'de.

Undervolt uygulamasını yaptım.3D Mark yükleniyor test yaptıktan sonra gelişmeleri ekleyeceğim.
Watman da olabilir. Undervolt yapmayı deneyin. O zaman belli olur sorunun ekran kartından mı yoksa başka bir bileşenden mi kaynaklandığı. RAM frekans çatışması yaşayan da olmuştu Sosyal'de.
Bu arada sorunun ekran kartından olduğuna neredeyse yüzde yüz eminim.Tamamiyle aynı donanımda 750Ti hiçbir sorun çıkarmadı.Şu AMD illetine keşke hiç bulaşmasaymışım diyorum.Kaç yıllık Nvidia kartta bile alt-tablar dahi çok daha hızlı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı