Çözüldü RX 580'li sistemde monitörler çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cranxiel

Centipat
Daha fazla  
Sistem:
Windows kurulu SATA SSD.
RX580.
Intel Core i5-4590S
16 GB RAM.
Arkadaşlar soruna çözüm bulamadığım için artık buraya yazıp fikir edinmek istedim. Sorun şu ben Discord üzerinde herhangi bir eylem yaptığımda monitörlerim kapanıyor. İki monitör kullanıyorum ve ana monitörüm direkt kapanıyor hiçbir şekilde açamıyorum ve yandaki monitör ise sürekli açılıp kapanıyor. Başta monitörde sıkıntı vardır diye düşünüp ayrı ayrı denedim ama ikisinde de aynı olay oluyor. Discord üzerinden yayın verince bir süre sonra ya da odadan çıkınca aniden bazen bu sorun meydana geliyor hatta Discord açıkken bile bu durum oluyor.
Yaptıklarım:
  • İlk başta ekran kartını kontrol ettim herhangi bir sorun yok.
  • Ekran kartı driverini sildim yükledim.
  • Başka bir monitör bağladım ama nafile.
  • Discord'u defalarca silip yükledim.
  • Bilgisayara format attım ama sorun hala devam ediyor.
Gözlemlediğim kadarıyla sürekli Discord açıkken bu durum meydana geliyor. Discord kapalıyken bilgisayarı açık tuttum saatlerce herhangi bir sıkıntı olmadı. Bu gece sabaha kadar açık bırakacağım eğer yine aynı sorun olursa buraya da bildiririm. İki gün önce aniden böyle olmaya başladı. Sizce sorunun kaynağı nedir ve ne yapabilirim?

Çözüm
@Cranxiel Donanım hızlandırma kapatın discordda biraz işlemcinize yük binecek ama olsun. Donanım hızlandırma bende de sorun çıkarıyor benim kartım Nvidia bir de.
Genel olarak sorunlu bir özellik zaten Amd kartların yazılımı kötü değil Nvidia da bile oluyor bu durum. Özellikle Chrome tarayıcı sorun çıkarıyor bende ama işlemcim zorlanmasın diye açık tutuyorum bu özelliği.

NVidia fanboyluğu yapan arkadaşlara sesleniyorum buradan Hani Nvidia yazılımı iyiydi
@dark eagle 1903
Ekran kartı sürücüsünü en son Ağustos ayında kurmuştum sonradan güncellemedim. Eski olduğu için bu sorun çıkıyor diye düşündüm hatta en başta. Format attıktan sonra da son sürüm sürücü indirdim.

@Marix
Ekran kartında 2 tane HDMI ve 2 DisplayPort çıkışı var. Ben HDMI kullanıyorum. Yerlerini çok değiştirdim hatta başka bir HDMI kablosunu da denedim maalesef çözüm olmadı.

Şu an yaklaşık iki saattir bilgisayar açık ve herhangi bir çökme olmadı ayrıca Discord kapalı. Şu anda bilgisayar ile render alıyorum daha sonra da 20 dakikalık GPU stres testi alacağım.

@Cranxiel Donanım hızlandırma kapatın discordda biraz işlemcinize yük binecek ama olsun. Donanım hızlandırma bende de sorun çıkarıyor benim kartım Nvidia bir de.
Genel olarak sorunlu bir özellik zaten Amd kartların yazılımı kötü değil Nvidia da bile oluyor bu durum. Özellikle Chrome tarayıcı sorun çıkarıyor bende ama işlemcim zorlanmasın diye açık tutuyorum bu özelliği.

NVidia fanboyluğu yapan arkadaşlara sesleniyorum buradan Hani Nvidia yazılımı iyiydi

Son düzenleme:
Çözüm
@Cranxiel Sürücü veya gpu problemi olabilir. Kullandığınız Hdmi kablodan bile olabilir. Display port a geçiş yapmak sorunuzu çözebilir. Bunun nedenini anlamak çok zor. Sadece dicord da oluyorsa o zaman problem Discorddan kaynaklı demektir.

Geri
Yukarı