RX 590 No Signal hatası

sonsuzkavga

Decapat
Herkese iyi forumlar.

Sistemim şu şekilde:
  • MSI B450M Pro M.2 Max anakart.
  • Ryzen 5 2600 işlemci.
  • XPG 8x2 16 GB RAM.
  • XPG M.2 SSD.
  • Sapphire RX 590 Nitro+ SE 8 GB ekran kartı.
  • Corsair 550 Watt+80 PSU.

Şimdi sorunum şöyle başladı, akşam eve geldim PC'nin güç tuşuna bastım PC çalıştı fakat ekrana görüntü vermedi. Ben de temassızlık olabilir ya da statik elektrik olabilir diye güç kablosunu söktüm biraz bekledim yeniden öalıştırdım düzeldi ve açtıktan sonra o gün hiç kapanmadı. ertesi gün akşam geldim yine PC çalışıyor ekranda görüntü yok güç kablosunu söktüm taktım olmadı. Bu sefer başladım bütün akıllara gelebilecek testleri yapmaya. kabloyu test ettım kablo sağlam, görüntü yok. RAM'ları söktüm silgiyle temizledim taktım, görüntü yok. ekran kartını söktüm silgiledim yine görüntü yok. farklı monitör getirdim denedim PC açıldı, dedım monitör arızalı herhalde kasa açıldıktan sonra diğer monitöre taktım, kasa orada da çalıştı görüntü onda da geldi. Kapattım ertesi gün yine aynı sök tak sök tak kapat aç, çalıştırdım. Bu arada anakartta VGA Debug LED'i yandığını gördüm. araştırdım ekran kartından olduğunu öğrendim bu süreçte baktık olmayacak aynı kasaya sahip farklı PC ile parçaları değiştirdim. ekran kartı birinde çalıştı diğerinde çalışmadı. ekran kartımdan olduğu netleşti.

Şimdi sorum şu, nasıl bir arızaya sahip ekran kartı açtıktan sonra görüntüde bozulma yok, mavi ekran hatası yok, açılınca PC'yı kapatmazsam asla kapanma sorunu yok ama yormadım ekran kartını yorarsam kapatır mı ekranı bilmiyorum. Arızalıysa neden açılıyor açılınca kapatmayınca neden hiç sorun çıkarmıyor nasıl bir ekran kartı arızası bu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Geri
Yukarı