RX 6600 sistemde FPS düşüyor

Phyxius

Hectopat
Öncelikle selamünaleyküm,

ASUS TUF B450 Plus Gaming anakart.
Ryzen 5 3500X.
RX 6600 - driverlar güncel.
16 GB RAM 3600 MHz.
600W + PSU.
Bir önceki ekran kartım GT1030.

20 gün önce RX 6600 ekran kartını aldım fakat sonrasında oyun oynarken sıkıntı çekmeye başladım örneğin World of Warcraft Tbc'de kalabalık şehirlerde FPS'im 165'lerden 60-70 arasına düşüyor normalde bana bunu fazla hissettirmemesi gerekli diye biliyorum fakat oyun çok fazla kasarak devam ediyor. İşlemcinin yetersiz kaldığını durumlarda bu sıkıntı oluşur fakat işlemci ve ekran kartında 1,6 kadar darboğaz oluşuyor.

2. konu ise bir oyuna girdiğimde oyun açıldıktan sonra veya açılırken donuyor. Akabinde Alt+Tab'a geçemiyorum diğer sekmeler ekrana yansımıyor. Hiçbir işlem yapamıyorum Power tuşundan bilgisayarı kapatmak dışında. Ben bunu HDD'den yaptığını düşünüyorum. Örnek oyunlar Warzone, Aim Lab ve LoL'de de 1 veya 2 kez yaptı bu sorunu.

Bu konuda yardımlarınızı rica eder, iyi günler dilerim.

WOW, Silkroad belki Metin2 ve Knight'da dahil. AMD kartların hepsi bu oyunlarda sıkıntı çıkarıyor. Ben de Silkroad'da yaşamıştım bunu sizinkiyle aynı sorun olabilir. RX580 Normalde 80-90 fps verirken şehirlerde 30 hatta fortress war (bayağı kalabalık bir savaş, bir kalede 300 kişi falan) 'da 8-10 FPS falan veriyordu oynatmıyordu resmen. Burada AMD kartla WOW oynayan varsa daha kesin bir bilgi paylaşabilir.

WOW, Silkroad belki Metin2 ve Knight'da dahil. AMD kartların hepsi bu oyunlarda sıkıntı çıkarıyor. Ben de Silkroad'da yaşamıştım bunu sizinkiyle aynı sorun olabilir. RX580 Normalde 80-90 fps verirken şehirlerde 30 hatta fortress war (bayağı kalabalık bir savaş, bir kalede 300 kişi falan) 'da 8-10 FPS falan veriyordu oynatmıyordu resmen. Burada AMD kartla WOW oynayan varsa daha kesin bir bilgi paylaşabilir.
hocam direk mesaj atamıyorum ancak merka içerisindeyim sro hala oynanıyor mu?

WoW, silkroad belki Metin2 ve Knight'da dahil. AMD kartların hepsi bu oyunlarda sıkıntı çıkarıyor. Ben de Silkroad'da yaşamıştım bunu sizinkiyle aynı sorun olabilir. RX580 normalde 80-90 FPS verirken şehirlerde 30 hatta Fortress war (bayağı kalabalık bir savaş, bir kalede 300 kişi falan)'da 8-10 FPS falan veriyordu oynatmıyordu resmen. Burada AMD kartla WoW oynayan varsa daha kesin bir bilgi paylaşabilir.

Konu biraz dağılacak ama hangi serverda oynuyorsunuz acaba Silkroad'ı anılarım depreşti yine indireceğim sanırım.

Selamlar, benzer bir sorunla karşı karşıyayım, Nvidia kart kullanıyorum,
örneğin Cyberpunk'da 60-70 fps'de oynarken, kalabalık bir yere girdiğimde FPS 30'lara kadar düşüyor.

Aynı şekilde Dying Light 2'de 60-70 FPS oynarken insan kalabalığının olduğu yerde 40'lara düşüyor, marazlı kalabalığında bu sorun olmuyor nedense...

İlk defa defrag işlemi yaptım, %10 kadar bir oranda fark oldu sadece, HDD biçimlendirme ile performans artışı elde etmemiz mümkün mü?

Bu arada dün Nvidia PhysX'in güncel olmadığını fark ettim, sürüm tarihi 2021 yılını gösteriyor, fakat daha birkaç gün önce güncelleme aldım, gelen güncelleme otomatik olarak PhsyX yazılımını güncellemiyor mu?

Konu biraz dağılacak ama hangi serverda oynuyorsunuz acaba Silkroad'ı anılarım depreşti yine indireceğim sanırım.

Private sunucularda oynamıştım en son Ruby 'di. Eagle açılacak bu hafta içerisinde ona başlayabilirsiniz bayağı oyuncusu olur.

@MuRO41 eskisi gibi değil tabi ama oynanıyor hocam, Türkiye haklarını gamegami aldığı için hiç kimseye yayın yaptırtmıyor, hiçbir yerden reklam da yaptırtmıyor direkt basıyor millete uyarıyı. Silkroad.gamegami.com şu an resmi sunucular, private sunuculara bakmak isterseniz Elitepvpers'de bulabilirsiniz.

İşlemci yetmediği için kasıyordur. Ben de cyberpunk oynarken kalabalık yere gidince işlemci kullanımı %100 olup kasmalar başlıyor.

İşlemci yetmediği için kasıyordur. Ben de cyberpunk oynarken kalabalık yere gidince işlemci kullanımı %100 olup kasmalar başlıyor.
İşlemci ve ekran kartının darboğaz oranı %1,6 İşlemci her türlü destekliyor.
Bu hafta m2 Alıp sıfırdan temiz bir kurulum yaptıktan sonra çözüme ulaşırsa buradan tekrardan yazarım.

WoW, silkroad belki Metin2 ve Knight'da dahil. AMD kartların hepsi bu oyunlarda sıkıntı çıkarıyor. Ben de Silkroad'da yaşamıştım bunu sizinkiyle aynı sorun olabilir. RX580 normalde 80-90 FPS verirken şehirlerde 30 hatta Fortress war (bayağı kalabalık bir savaş, bir kalede 300 kişi falan)'da 8-10 FPS falan veriyordu oynatmıyordu resmen. Burada AMD kartla WoW oynayan varsa daha kesin bir bilgi paylaşabilir.

Doğru sanırım Valorant CS:GO tarzı oyunlarda öyle ben Silkroad'ı i3 7100 + RX570 STRIX'le kasa kasa oynamıştım sonra kartta FPS düşmesi sorunu olduğunu fark ettim 4-5 tane daha kart denedik hepsi RX570 aynı sorun oluştu sonra o kartı iade ettim Vatan'a 1050 Ti'la değiştirelim dediler 1050 Ti gelene kadar 2 gün i3 7100 ile oynadım daha fazla FPS aldım. 1050 Ti geldiğinde zaten FPS uçmuştu kale savaşlarına 4-5 guild katılıyordu 50'şerden en ufak kasma donma olmuyordu.

Geri
Yukarı