RX 6600'de çok fazla slutter oluyor

Moon7Shine

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6600 modelini satın aldım. Performans değerleri yerli yerinde fakat yoğun şekilde stutter sorunu mevcut. Özellikle GPU %100 kullanmayan oyunlarda çok daha fazla gösteriyor kendini.

• AMD Ryzen 5 5600X.
  • MSI B450M Mortar Max.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600 MHz CL16.
  • High Power performance gd 600W.
  • 2 adet M.2 SSD, 2 adet SATA SSD mevcut, HDD yok.

Test ettiğim oyunlar;
Elden Ring (çok sık stutter mevcut)
Borderlands 3 (çok sık stutter mevcut)
Prey (çok sık stutter mevcut)
Halo Infinite (ortalama sıklıkta stutter mevcut)
Forza Horizon 5 (nadir sıklıkta stutter mevcut)
Red Dead Redemption 2 (nadir sıklıkta stutter mevcut)

Daha önce 1660 Super kullanıyordum, şu an test etmek için tekrar taktım ve %1 - %0.1 FPS değerleri çok iyi durumda ve stutter hiç yok diyebilirim. Ayrıca FPS olarak RX 6600'den daha kötü performans vermesine rağmen daha akıcı hissettiriyor, özellikle Elden Ring'de.

Çözüm için yaptıklarım;
  • Anakart BIOS'unu güncelledim.
  • BIOS üzerinden Smart Access Memory aktif ettim, sürücü üzerinden etkinleştirdim. (daha fazla FPS, daha fazla stutter!)
  • DDU ile NVIDIA ve AMD'ye ait sürücülerin sildim, eski ve yeni sürücülerle testler yaptım. (her Driver'den önce DDU ile sildim.)
  • RAM'leri XMP açık ve kapalı hallerde test ettim.
  • AMD chipset sürücülerini yeniden yükledim.
  • AMD FreeSync Premium açık ve kapalı şekilde denedim.
  • Radeon yazılımındaki tüm ekstra özellikleri kapattım, tek tek açarak test ettim.
  • Ekran kartı frekansını sabitledim.
  • CPU frekansını sabitledim.
  • Klasik Windows performans ayarlarını kurcaladım.
  • En güncel Windows 10 ve sürücüler yüklü.

RX 6600 modeli PCI-e 4.0 X8 hattını desteklediği için ve B450 chipsetli anakartlarda PCI-e 4.0 bulunmadığı için ekran kartı mecburen PCI-e 3.0 modunda çalışıyor. Böyle bir durumda bir miktar performans kaybı olabileceğini belirtmişler fakat bu şekilde sürekli stutter yiyerek sorun yaşayan görmedim. Kartın fiziksel olarak bir sıkıntısı yok, WattMan gibi hatalar da vermedi. Ayrıca %50 fan devir hızı + stok performans ayarları 62 63 derecelerde gayet serin çalışıyor.

Önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bence 6600 alacağınıza durumunuz var ise inanın gidin 3060 alın gözünüz arkada kalmaz. Bu benim ikinci kez hata yapıp AMD kart alışım. Bir kaç oyunda sorun çıkarmasa da bazı oynamak istediğiniz oyunlarda saçma sapan sorunlar çıkarta biliyor. Örnek ben bir COD oynayayım dedim 2 gündür burnumdan geldi. Tatil keyfi yapacaktık sözde tatil stresine döndü. Yazılım olarak AMD bence çok iyi değil. Yada benim monitör Adaptive Sync diye böyle yapıyor bilmiyorum. Ben bu kartı alalı 1 hafta oldu ama pes ettim satıp Nvidia ya geçeceğim.
Vallahi butce olsa Nvidia alırım da nvidialar amdlere göre bayagi pahali 2060 bile bin TL civari daha pahalı RX 6600 dan galiba tek care bende sansimi deneyecegim

Vallahi butce olsa Nvidia alırım da nvidialar amdlere göre bayagi pahali 2060 bile bin TL civari daha pahalı RX 6600 dan galiba tek care bende sansimi deneyecegim
Her kasada aynı sorunu çıkartmaz sanırım hocam. Kesin bir dille de bir şey demek istemiyorum. Ne yalan söyleyeyim ben COD oyunları hariç bir RDR 2 de sorun yaşamıştım oda sorundan bile sayılmaz. COD oyununu çok büyük hevesle alıp indirdim oynayayım dedim o hevesim yerle bir oldu iki gündür. O yüzden baya kızgınım bu firmaya.

Her kasada aynı sorunu çıkartmaz sanırım hocam. Kesin bir dille de bir şey demek istemiyorum. Ne yalan söyleyeyim ben COD oyunları hariç bir RDR 2 de sorun yaşamıştım oda sorundan bile sayılmaz. COD oyununu çok büyük hevesle alıp indirdim oynayayım dedim o hevesim yerle bir oldu iki gündür. O yüzden baya kızgınım bu firmaya
Sizce RX 6600 ün Asus modelini alsam bu sorunları yasar mıyım ki iyice bi arastiracagım haftaya kadar eger rtx 3060 in fiyati duserse onu tercih ederim ama dusmezse tek care RX 6600 gibi duruyor

Sizce RX 6600 ün Asus modelini alsam bu sorunları yasar mıyım ki iyice bi arastiracagım haftaya kadar eger rtx 3060 in fiyati duserse onu tercih ederim ama dusmezse tek care RX 6600 gibi duruyor
Sapphire Pulse modelini öneririm. Asus Dual'de iyi bir tercih tabii. Sorun yaşamayacağının garantisini kimse veremez. Aynı şekilde 3060'da da veremez. Onda da sorun yaşayabilirsin.

@claretredblack tamamdır. Sorun yaşarsan veya herhangi bir sorun olursa konu açıp beni etiketle. Vaktim olduğu sürece yardım etmeye çalışırım. Madem öneriyoruz önerdikten sonra da arkasında durmak önemli.

Ben de RX 6600 alıp sansimi deneyecegim haftaya pazar pazartesi gibi alirim herhalde eger aldigimda sorun falan olursa yine konu falan acarim
Sapphire düşünüyorsanız Amazon'dan almakta fayda var, şuan 6723₺. Yarın ben de son denemeleri yapıp konuyu güncelleyeceğim.

@claretredblack tamamdır. Sorun yaşarsan veya herhangi bir sorun olursa konu açıp beni etiketle. Vaktim olduğu sürece yardım etmeye çalışırım. Madem öneriyoruz önerdikten sonra da arkasında durmak önemli.
Tamamdır aldigimda direkt oyun testlerini yapacagım bir sorun olursa etiketlerim sizi
Sapphire düşünüyorsanız Amazon'dan almakta fayda var, şuan 6723₺. Yarın ben de son denemeleri yapıp konuyu güncelleyeceğim.
Para haftaya pazar elime gececek pazar pazartesi gibi bakacagim stok fiyat durumuna göre amazonda hala stokta olursa amazondan alirim

Arkadaşlar bahsettiğim takılmalar bu şekilde. Sol üstteki 1660S yazısına takılmayın onu ben manuel olarak yazdım. Tekrar temiz kurulum yaptım ve eski WHQL sürücülerden bir tanesini kurdum, 22.1.2 sürücü numarasına sahip sürücü. Dalgalanma olmaması için cpu ve gpu frekansını sabitledim, bu şekilde daha az sorun yaşıyorum. Ayrıca testler esnasında SAM ve Freesync aktifti çünkü bu özellikler var diye donanımlara ekstra para veriyoruz. Ayarlarımı yaptıktan sonra dört tane oyun denedim, oyunlarda minimum 20 dakika geçirdim. Aşağıya ne durumda olduklarını ekleyeceğim.

1-) Halo Infinite > 2 3 kez takıldı, videodaki kadar büyük çapta değildi. Akıcı şekilde oynanabiliyor.
2-) Cyberpunk 2077 > Garip bir şekilde hiç stuttering olmadı, %0.1 low fps değeri minimum 45 seviyesinde kaldı ve stabil şekilde çalıştı.
3-) Borderlands 3 > DX11 ve DX12 denedim, oyunu oynatmayacak derecede stutter mevcut.
4-) Elden Ring > Malumunuz.

Sorunun ram, işlemci, ssd veya psu gibi donanımlardan kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü bu testlerin hepsini 1660 Super ile de yaptım ve sorunsuzdu. Ayrıca RX 6600 taktıktan sonra oyunların grafik ayarlarına müdahale etmedim, eşit şartlarda test ettim.

Aklına çözüme dair bir fikir gelen olursa paylaşabilir.

@Emma Stone
@claretredblack
@Süleyman Yusuf

Geri
Yukarı