RX 6600'de çok fazla slutter oluyor

Moon7Shine

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6600 modelini satın aldım. Performans değerleri yerli yerinde fakat yoğun şekilde stutter sorunu mevcut. Özellikle GPU %100 kullanmayan oyunlarda çok daha fazla gösteriyor kendini.

• AMD Ryzen 5 5600X.
  • MSI B450M Mortar Max.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600 MHz CL16.
  • High Power performance gd 600W.
  • 2 adet M.2 SSD, 2 adet SATA SSD mevcut, HDD yok.

Test ettiğim oyunlar;
Elden Ring (çok sık stutter mevcut)
Borderlands 3 (çok sık stutter mevcut)
Prey (çok sık stutter mevcut)
Halo Infinite (ortalama sıklıkta stutter mevcut)
Forza Horizon 5 (nadir sıklıkta stutter mevcut)
Red Dead Redemption 2 (nadir sıklıkta stutter mevcut)

Daha önce 1660 Super kullanıyordum, şu an test etmek için tekrar taktım ve %1 - %0.1 FPS değerleri çok iyi durumda ve stutter hiç yok diyebilirim. Ayrıca FPS olarak RX 6600'den daha kötü performans vermesine rağmen daha akıcı hissettiriyor, özellikle Elden Ring'de.

Çözüm için yaptıklarım;
  • Anakart BIOS'unu güncelledim.
  • BIOS üzerinden Smart Access Memory aktif ettim, sürücü üzerinden etkinleştirdim. (daha fazla FPS, daha fazla stutter!)
  • DDU ile NVIDIA ve AMD'ye ait sürücülerin sildim, eski ve yeni sürücülerle testler yaptım. (her Driver'den önce DDU ile sildim.)
  • RAM'leri XMP açık ve kapalı hallerde test ettim.
  • AMD chipset sürücülerini yeniden yükledim.
  • AMD FreeSync Premium açık ve kapalı şekilde denedim.
  • Radeon yazılımındaki tüm ekstra özellikleri kapattım, tek tek açarak test ettim.
  • Ekran kartı frekansını sabitledim.
  • CPU frekansını sabitledim.
  • Klasik Windows performans ayarlarını kurcaladım.
  • En güncel Windows 10 ve sürücüler yüklü.

RX 6600 modeli PCI-e 4.0 X8 hattını desteklediği için ve B450 chipsetli anakartlarda PCI-e 4.0 bulunmadığı için ekran kartı mecburen PCI-e 3.0 modunda çalışıyor. Böyle bir durumda bir miktar performans kaybı olabileceğini belirtmişler fakat bu şekilde sürekli stutter yiyerek sorun yaşayan görmedim. Kartın fiziksel olarak bir sıkıntısı yok, WattMan gibi hatalar da vermedi. Ayrıca %50 fan devir hızı + stok performans ayarları 62 63 derecelerde gayet serin çalışıyor.

Önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam her elektronik ürün gibi ekran kartları da şans işi. Konusunu açtığım kartın üzerine Asus, XFX, Sapphire marka farklı AMD kartlar deneme fırsatım oldu, izlenimlerimi aktarmak gerekirse 6000 serisi Radeon kartlarının bazı yazılımsal sorunları bulunsa da genel anlamda düzgün ve verimli çalışan mimariye sahip GPU'lar.

Ben yaşadığım problemi sadece Pulse Rx 6600'de yaşadım, saydığım diğer marka model kartlar sorunsuzdu. Size ürünü test etmeden iade edin veya kullanın diyemem, hem kart piyasası hem ülke ekonomisi gereği fiyatlar gün içerisinde bile farklılıklar gösteriyor. Eğer aldığınız fiyattan memnunsanız bilgisayarcıda vs. test etmeye çalışın. Eğer tereddütünüz varsa da çok kasmayın bence, fiyatlar düşüş eğiliminde olduğu için bir iade edip paranızı dolara vs. çevirerek vakti geldiğinde TL/USD zararına uğramadan kart satın alabilirsiniz.

@Muallimm61

i3 12100F ve RX6400 kullaniciyisim. Crucial BX500'den aynı sorunlari yaşarken, Kingston KC2500 geçince bu sorunlardan tamamiyle kurtuldum.
Directstorage çok etki ediyor.

Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6600 modelini satın aldım. Performans değerleri yerli yerinde fakat yoğun şekilde stutter sorunu mevcut. Özellikle GPU %100 kullanmayan oyunlarda çok daha fazla gösteriyor kendini.

• AMD Ryzen 5 5600X.
  • MSI B450M Mortar Max.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600 MHz CL16.
  • High Power Performance gd 600W.
  • 2 adet M.2 SSD, 2 adet SATA SSD mevcut, HDD yok.

Test ettiğim oyunlar;
Elden Ring (çok sık stutter mevcut)
Borderlands 3 (çok sık stutter mevcut)
Prey (çok sık stutter mevcut)
Halo Infinite (ortalama sıklıkta stutter mevcut)
Forza Horizon 5 (nadir sıklıkta stutter mevcut)
Red Dead Redemption 2 (nadir sıklıkta stutter mevcut)

Daha önce 1660 Super kullanıyordum, şu an test etmek için tekrar taktım ve %1 - %0.1 FPS değerleri çok iyi durumda ve stutter hiç yok diyebilirim. Ayrıca FPS olarak RX 6600'den daha kötü performans vermesine rağmen daha akıcı hissettiriyor, özellikle Elden Ring'de.

Çözüm için yaptıklarım;
  • Anakart BIOS'unu güncelledim.
  • BIOS üzerinden Smart Access Memory aktif ettim, sürücü üzerinden etkinleştirdim. (daha fazla FPS, daha fazla stutter!)
  • DDU ile NVIDIA ve AMD'ye ait sürücülerin sildim, eski ve yeni sürücülerle testler yaptım. (her Driver'den önce DDU ile sildim.)
  • RAM'leri XMP açık ve kapalı hallerde test ettim.
  • AMD chipset sürücülerini yeniden yükledim.
  • AMD FreeSync Premium açık ve kapalı şekilde denedim.
  • Radeon yazılımındaki tüm ekstra özellikleri kapattım, tek tek açarak test ettim.
  • Ekran kartı frekansını sabitledim.
  • CPU frekansını sabitledim.
  • Klasik Windows performans ayarlarını kurcaladım.
  • En güncel Windows 10 ve sürücüler yüklü.

RX 6600 modeli PCI-e 4.0 X8 hattını desteklediği için ve B450 chipsetli anakartlarda PCI-e 4.0 bulunmadığı için ekran kartı mecburen PCI-e 3.0 modunda çalışıyor. Böyle bir durumda bir miktar performans kaybı olabileceğini belirtmişler fakat bu şekilde sürekli stutter yiyerek sorun yaşayan görmedim. Kartın fiziksel olarak bir sıkıntısı yok, WattMan gibi hatalar da vermedi. Ayrıca %50 fan devir hızı + stok performans ayarları 62 63 derecelerde gayet serin çalışıyor.

Önerisi olan var mı?

Yarın iyice arastirma yapacagım bu konular hakkında eger cozum bulabilirsem yarın yine yazacağım buraya.

Elden Ring'in optimizasyon sıkıntısı oldugu icin olmus olabilir belki ama Borderlands3'ü bilmiyorum.

Baska oyunlarda denediniz mi LoL Doom Eternal CS:GO Battlefield CoD gibi eger denediyseniz stuttering var mı onlarda da bakabilir misiniz?

Cyberpunk'ın sorunsuz çalışıp diğerlerinin düzgün çalışmaması çok ironik bu arada. Sorunun tam olarak nerede olduğunda emin değilim fakat sizden ricam her şeyi stok haline getirmeniz.
Ekran kartının güç limitini arttırıp başka bir şeye ellemeyin. İşlemci için de siz elle kontrol edecekseniz BIOS üzerinden bu işlemi yapın.
Islc kullandınız mı bu testleri yaparken anlayamadım fakat kullanmadıysanız bir de onu deneyin.
Oyunların dosyalarını doğrulamayı deneyin eğer yapmadıysanız belki orada bir sıkıntı vardır.
Son sorum ise bilgisayarınıza temiz kurulum yapmış mıydınız yoksa hazırdaki Windows'u mu kullandınız?

Bende size kendi test sonuçlarımı paylaşmak için Borderlands 3 ve cp 2077 indireceğim. Benim şu anki sistemimde nasıl çalışıyor karşılaştırmak için.

Shader compiled aklıma gelmemişti yarın oyunda vakit geçiririm eğer düzelme olursa bilgilendirme yaparım.

Borderlands 3 ve prey çok kötü çalışıyor, çok sık ve bol bol stutter mevcut. Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 5, Halo Infinite 2 3 dakikada bir stutter yiyor, Cyberpunk 2077 iyi çalışıyor.

Dostlar bende de ASUS RX6600 var ve Star Wars: Battlefront 2 gibi oyunlarda yani yüksek GPU kullanımı olan oyunlarda 150 FPS'ten anî bir şekilde 100 FPS'lere düşmeler oluyordu. Çok saçma kasmalar takılmalar oluyordu. Örneğin Witcher 3 gibi bir oyunda bile akıcı hissettirmiyordu sinirden oyunu sildirdi bana. Fakat ilginçtir 3DMark vb GPU test programlarında FPS sabit kalıyordu. Ekran kartım daha sonrasında önce coil whine oldu sonra da bozuldu şu an ASUS garantiye gidecek fakat varsa öneriniz söyler misini ekran kartı geldiğinde uygulayayım.

Sizce RX 6600'ün ASUS modelini alsam bu sorunları yasar mıyım ki iyice bir arastiracagım haftaya kadar eger RTX 3060'in fiyati duserse onu tercih ederim ama dusmezse tek care RX 6600 gibi duruyor.

Kesinlikle tavsye etmiyorum aynı ekran kartı kullanıcısıyım. Bak fotoğrafa servis ile uğraşıyorum ekran kartı Forza oynarken hakkın rahmetine kavuştu. Onu geçtim stabilite sorunları vs her şey kanser edici. 1 ay daha bekle 3060 al kesinlikle bu hataya düşme dostum. NVIDIA candır. Fotoğrafı da ekledim boomer değilim gerçek bir RX6600 kullanıcısıyım. Kaç uzaklaş yani 3 kuruş az verip benim gibi servisle onunla bununla uğraşma. Bir önce ki kartım GTX 970 idi 8 senelik karttan daha sorunlu 6 aylık kart.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221124-020234.png
    Screenshot_20221124-020234.png
    244,2 KB · Görüntüleme: 74

Geri
Yukarı