Çözüldü RX 6650 XT sistem donup kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mba

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Dostlar merhaba RX 6650 XT ve Ryzen 5500 bir sistemim var. 16 GB RAM mevcut.
FM21 oynarken veya bazı işlemleri yaparken bilgisayar çok nadirde olsa kendini kilitliyor. O an ekranda ne açıksa o şekilde donup kalıyor. Problemin ne olduğunu anlayamadım. Isı değeri normal. Yazılımlar güncel. Tavsiyeleriniz veya çözüm önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sizde 23.9.3 sürümü kurulu. AMD yine yaptı yapacağını 23.9.2'den itibaren optimizasyon sıkıntıları var. Ben 23.9.1 kulllanıyorum şu an stabil olarak çalışıyor. 23.9.1 kurarsanız sorununuz çözülür. https://drivers.amd.com/drivers/whql-amd-software-adrenalin-edition-23.9.1-win10-win11-sep6.exe
Hocam attığınız linke girince göremiyorum. Download Not Complete diyor.

Monitörde freesync açık. Uygulama üzerinde de böyle bir şey var. Freesync aktifleştirmek için bunu aktifleştirmem mi lazım ?

Dediğiniz gibi eski sürümü indirdim ve kurdum. Deneyeceğim. Ama attığım SS'teki o buton neyi aktifleştiriyor ?

Dosya Ekleri

• A.jpg
    A.jpg
    152 KB · Görüntüleme: 12
Hocam attığınız linke girince göremiyorum. Download Not Complete diyor.

Monitörde freesync açık. Uygulama üzerinde de böyle bir şey var. Freesync aktifleştirmek için bunu aktifleştirmem mi lazım ?

Dediğiniz gibi eski sürümü indirdim ve kurdum. Deneyeceğim. Ama attığım SS'teki o buton neyi aktifleştiriyor ?
Evet freesync teknolojisini etkinleştiriyor.
"Ekran kartı ile monitör iletişim halinde olur. Böylece ekran kartının gönderdiği kareler, monitör tarafından eşzamanlı çizilir. Bir kare çizilirken gelen diğer kareye geçilmez. Bu da ekranda olabilecek yırtılmaların önüne geçer.

Bu işlem aynı zamanda monitörün gerçek zamanlı tazeleme hızını değiştirmesini de sağladığından kare hızı düştüğünde aynı kareler gösterilmez. Takılmalar da bu sayede engellenir."
Recep Baltaş'ın özetlemesi bu şekilde.
Yani vsync'in geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz en kısa olarak. Açık durması daha iyi olur faydalı bir teknoloji. Ama fps olarak monıtorun hz değerine yakın sonuçlar alıyorsanız 150fps-170fps v.s çok faydası olduğu söylenemez. Asıl amaç düşük fpslerde bu teknolojiden yararlanıp goruntu yırtılmasını önlemek denilebilir. Açık kalmasını tavsiye ederim.

Evet freesync teknolojisini etkinleştiriyor.
"Ekran kartı ile monitör iletişim halinde olur. Böylece ekran kartının gönderdiği kareler, monitör tarafından eşzamanlı çizilir. Bir kare çizilirken gelen diğer kareye geçilmez. Bu da ekranda olabilecek yırtılmaların önüne geçer.

Bu işlem aynı zamanda monitörün gerçek zamanlı tazeleme hızını değiştirmesini de sağladığından kare hızı düştüğünde aynı kareler gösterilmez. Takılmalar da bu sayede engellenir."
Recep Baltaş'ın özetlemesi bu şekilde.
Yani vsync'in geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz en kısa olarak. Açık durması daha iyi olur faydalı bir teknoloji. Ama fps olarak monıtorun hz değerine yakın sonuçlar alıyorsanız 150fps-170fps v.s çok faydası olduğu söylenemez. Asıl amaç düşük fpslerde bu teknolojiden yararlanıp goruntu yırtılmasını önlemek denilebilir. Açık kalmasını tavsiye ederim.
Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm.

Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm.

Ben 23.9.3 geçtim sonra dediğin gibi donmalar oldu sonra DDU ile silip 23.9.2'ye geçtim yine takılıyordu 23.9.1'e geçtim takılmıyordu ama Alt Tab atınca FPS bayağı dusuyordu oyuna tekrar gırınce duzelmıyordu 80 de sabit kalıyordu gittim DDU ile tüm grafik sürücülerini kaldırdım şu an 23.9.3 kullanıyorum sorun gitti ama oyunda sanki akıcılık yok gibime geliyor titriyor karakter falan sanki öyle.

Geri
Yukarı