RX 6650 XT sisteme R5 5600 vs R5 5600X

10400F ile 6650 XT sıkıntı çıkaracak ikili değiller yani git bir bak AM4 soket anakart fiyatlarına çöpten hallice modeller bile 2.5K'dan başlıyor, eh 5600 de öyle çok ucuz değil.

7500F + A620 + 1x16 GB RAM alsan (DDR5'de tek modül RAM'ler çift kanal çalışabiliyor) hem performansın daha iyi olur, hem ekran kartı yükseltmesine yer açmış olursun, hem de bir daha soket değiştirme gereksinimi duymazsın.

Biraz daha düşün derim acele karar vermek yerine.

Sogutucu falan derken sanirim butcesi zorlanacak. 3A, Ultra takintisi olmayan birisine fazla mi sizce?

Hocam haklısınız ama iş o taraflara zıplayınca RAM flan da komple değişmek lazım keşke DDR 4 ile devam edip daha sonradan DDR 5 geçme gibi bir imkan olsaydı dediğinizi yapardım ama bu ekonomik şartlarda birden çok aşırı olur bu benim için. Bir asgari ücretten fazlasını vermek istemiyorum bir anda.
3K'ya AM5 anakart var. 2.5K AM4 anakarta vermeyin bence. 10400f ile ekran kartınız da sıkıntı çıkartmaz. AM5 alırsanız yarın bir BIOS update ile 9500f takıp geçersiniz işlemci yönünden sizi 8 yıl götürür bu şekilde.

10400f değil de çok aşırı eski bir işlemci olsa veya ekran kartınız 4000 serisi güçlü bir ekran kartı olsa o zaman değiştirin derdim ama gereksiz masraf. Çok fazla fark görmeyeceksiniz bu arada.

Sogutucu falan derken sanirim butcesi zorlanacak. 3A Ultra takintisi olmayan birisine fazla mi sizce?

DDR5 f/p olarak daha iyi ve uzun vadede avantajlı olacağı için diyorum yoksa bilemez ne zaman ne oynayacak ya da oyunlar ne isteyecek. 5600 ve DDR4'ün çok uzun ömrü yok maalesef bugün kullanıyoruz da 2 sene sonra ne olur Allah bilir.

Ben 3300X kullanıyordum soket aynı olduğundan 5600'e geçtim. Bu işlemci de artık günümüzün giriş seviyesi biliyorsun. Bir GTA VI çıkıp DDR4 işlemcilerin alayını hallaç pamuğu gibi atabilir. Cyberpunk 2077 2.0 gereksinimleri orada hani.

DDR5 f/p olarak daha iyi ve uzun vadede avantajlı olacağı için diyorum yoksa bilemez ne zaman ne oynayacak ya da oyunlar ne isteyecek. 5600 ve DDR4'ün çok uzun ömrü yok maalesef bugün kullanıyoruz da 2 sene sonra ne olur Allah bilir.

Ben 3300X kullanıyordum soket aynı olduğundan 5600'e geçtim. Bu işlemci de artık günümüzün giriş seviyesi biliyorsun. Bir GTA VI çıkıp DDR4 işlemcilerin alayını hallaç pamuğu gibi atabilir. Cyberpunk 2077 2.0 gereksinimleri orada hani.
GTX 1080'im varken eskisen DDR5 sistemle test ettim bir de DDR4 ile test etmiştim bir kaç oyunu SOTR ve Control adlı oyunları. Arasında 12-22 fps değişim oluyordu sahnesine göre. Yeni nesil ekran kartları ile fark daha da açılabilir.

DDR5 F/P olarak daha iyi ve uzun vadede avantajlı olacağı için diyorum yoksa bilemez ne zaman ne oynayacak ya da oyunlar ne isteyecek. 5600 ve DDR4'ün çok uzun ömrü yok maalesef bugün kullanıyoruz da 2 sene sonra ne olur Allah bilir.

Ben 3300X kullanıyordum soket aynı olduğundan 5600'e geçtim. Bu işlemci de artık günümüzün giriş seviyesi biliyorsun. Bir GTA V'ı çıkıp DDR4 işlemcilerin alayını hallaç pamuğu gibi atabilir. Cyberpunk 2077 2.0 gereksinimleri orada hani.

Hocam siz benim kafamı çok karıştırdınız ya şu an 5100 TL vermek yerine sizin söylediğiniz anakarta şöyle bir şey alsam https://www.hepsiburada.com/msi-mb-...-m-2-usb3-2-gigabit-lan-matx-pm-HBC00004T3TKW ve DDR 5 RAM alsam nasıl olur dediğiniz gibi 7500F aldım diyelim.

Hocam siz benim kafamı çok karıştırdınız ya şu an 5100 TL vermek yerine sizin söylediğiniz anakarta şöyle bir şey alsam https://www.hepsiburada.com/msi-mb-...-m-2-usb3-2-gigabit-lan-matx-pm-HBC00004T3TKW ve DDR 5 RAM alsam nasıl olur dediğiniz gibi 7500F aldım diyelim.

Uygundur. Bütçen yetmiyorsa dediğim gibi RAM'i tek kit bile alsan olur çünkü DDR5'in çalışma prensibi daha farklı.

Geri
Yukarı