Çözüldü RX 6700 sistemde Forza Horizon 5 kötü görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

cls63 v8

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Houston, Texas
Daha fazla  
RAM
Gskill RipjawsV 3200mhz 2x8
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX 6700 10GB
Anakart
Asus 520M-K
İşlemci
Ryzen 5 5500
Oyunu 1 haftadır severek oynuyordum fakat oyunun ayarlarını karıştırınca görüntüde acayip bir bozulma yaşandı. Sorun şu ki oyunda yakında ve uzaktaki her nesne çamur gibi, uzaktakiler daha kötü ama yakındakiler de kötü. Sanki oyunu 480p oynuyormuşum gibi geliyor. Arabanın stopları, ağaçlar, evlerrn çatıları, çalılar, yollar, kısacası her şeyde bir sorun var. Sorun oyunun video ayarlarındaki AMD FidelityFX CAS ayarını açmamla başladı, sonrasında kapatmama rağmen görüntü yine kötüydü. Ayrıca oyunda herkeste gözüken ama bende gözükmeyen bir ayar var, adı çözünürlük ölçeklendirme ayarı. Sorunun ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen FidelityFX CAS ayarını açtığımda o da açıldı ama kapattığımda kapanmadı. Aşağıya ilk fotoya oyunun düzgün ve kaliteli olan eski halini 2. fotoya da şu anki yani çamur halini koyacağım.

Ekran Görüntüsü (288).png

Ekran Görüntüsü (291).png

2. fotoğrafta yerdeki su birikintileri, karşıdaki evlerin çatılarında gölgelendirmede bir sorun var ve hiç net değil. Üstteki fotoğrafta ise her şey capcanlı, olması gerektiği gibi ve net. Alta da oyundaki şu anki ayarlarımı koyuyuyor olacağım.

Ekran Görüntüsü (292).png

Ekran Görüntüsü (293).png

Ekran Görüntüsü (294).png

Ekran Görüntüsü (295).png

Yardımcı olursanız sevinirim, oyunu Xbox Game Pass'den oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD FSR teknolojisi ne yazık ki RX 6700'de iyi görüntü vermiyor. Kaldı ki kenar yumuşatma konusunda bu oyunda bir sorun var.
Şu ayarları yaparak görüntü kalitesini düzeltebilirsiniz.
1709911645590.png

@cls63 v8

Görüntü keskinleştirme gibi teknolojilerde görüntüyü bozuyor. Smart Access Memory açık mı?

Görüntü keskinleştirme gibi teknolojilerde görüntüyü bozuyor. Smart Access Memory açık mı?

SAM açık hocam görüntü keskinleştirme falan kapalı. Denedim bu arada hala çok kötü oyun. Çözünürlük ölçeklendirme ayarı sizde görünüyor mu bu arada?

Ekran Görüntüsü (297).png

Hocam evin çatısına veya elektrik tellerine bakın sorunu daha net anlayacaksınız. Ya da yoldaki asfalt girinti çıkıntılarına bakın.

@Death_Mark Hocam şu VSR ayarlarına da bakar mısınız rica etsem.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (299).png
    Ekran Görüntüsü (299).png
    609,1 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
@cls63 v8 Oyun içindeki çözünürlük ölçeklendirme bende kapalı.
1709912906410.jpeg

1709912914342.jpeg

GPU ölçekleme her zaman açık olmalı.

Oyunu silip tekrar yükleyeceğim sanırım.
Başka oyunlarda aynı sorun devam ediyor mu?
1709913736123.png

Ekran kartınıza hız aşırtma yapmıyorsanız performansını kısıyor olabilir. Bütün bu ayarlara rağmen sonuç alamazsanız DDU ile sürücüleri silip yeniden kurmalısınız. Eğer hiçbir değişiklik olmazsa ekran kartınızı başka bir sistemde takıp çalıştırmayı deneyin ve olmazsa garantiye yollayın.

@Death_Mark Hocam sorunu çözdüm. AMD Softwareden performans kazandıran her ayarı kapatıp kaliteyi arttıran her ayarı en yükseğe çektim oyun eski haline döndü.

Başka oyunlarda aynı sorun devam ediyor mu?

Hayır sadece Forza 5'teydi.

@Death_Mark teşekkürler hocam hayırlı akşamlar dilerim.

Çözüm
@cls63 v8 Evet ben de bu yüzden bütün ayarları manuel yapıyorum.

Geri
Yukarı