RX 6700 XT sistemde düşük FPS ve anlık takılmalar

RAM
2x8 GB Apacer 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
A-data XPG SX8200 Pro
Ekran kartı
XFX Speedster QICK 319 AMD Radeon RX 6700 XT
Anakart
MSI B550M PRO
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Daha öncede bu konuyla ilgili konu açmıştım herhangi bir çözüm üreten olmadı. Bilgisayar servise gitti geldi ve sorunsuz dendiği hâlde hâla sorun olduğu gibi devam ediyor. Yalnız serviste sanırım yük altında test edilirken coil whine sorunu önemli ölçüde geçmiş.

Hemen konuya geçersek; PUBG oynarken anlık FPS düşüşleri oluyor ve FPS ultra 1080p ayarlarda 120 civarı. Birazdan Arkam Knight oyununda da test edeceğim. Sırayla bir kaç oyun indirip yine duruma bakacağım. Oyun sırasında GPU kullanımında, hızında, çektiği güçte anlık düşmeler oluyor. GPU kullanımı %94-%95'ten %85-%75 lere anlık düştüğünü görebiliyorum. Ayrıca GPU Kullanımı asla %99 olmuyor. PUBG'de iken ekran kartı sıcaklığı normal, işlemci ise 80 derecede çalışıyor fakat buna normal diyen çok kişi var o yüzden bunu da geçiyorum. Benimle aynı işlemciyi kullanan bir arkadaş işlemcisinin sürekli 4.0 GHz ve üstü çalıştığını söylüyor. Benimkisi 3.5 dolaylarında oyun sırasında. PBO ve XMP ayarları açık. Yazılımsal olarak format dışında deneyebileceğim bir şey kalmadı. O yüzden driverdı biostu bunları boşverin. Şu anda AMD'nin kararlı sürümü kurulu.

Kasam: Corsair Carbide Spec-Delta 650W PSU. İlginç şekilde kasanın vidalarını çevirirken kulaklığa parazit geliyor. Bu elektrik kaçağı mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Forumda bu konularda bilgili kişiler varsa etiketleyebilirseniz sevinirim.

beyler sorunu çözebilen oldumu dün aldım bu ekran kartını aynı problemleri yaşıyorum bende ne yaptıysam düzelmedi sadece format kaldı denemediğim
gıgabyte 700w +80 plus psu
ryzen 5 3600
3200 mhz 8x2 ram
RX 6700 XT
B450MS2H ANA KART
kullanımlara bakıyorum işlemci darboğaz yapıyor olabilir diyorum ama sorun şu mesela warzone oynarken bi anda oyun donuyo bu esnada bütün kullanımlar %0 a kadar düşüyor
stress test yapıyorum amd üzerinden stres test istikrarlı değil gpu kullanımı arada % 40 a düşüp geri 99 a çıkıyor sorunu çözebilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim

beyler sorunu çözebilen oldumu dün aldım bu ekran kartını aynı problemleri yaşıyorum bende ne yaptıysam düzelmedi sadece format kaldı denemediğim
gıgabyte 700w +80 plus psu
ryzen 5 3600
3200 mhz 8x2 ram
RX 6700 XT
B450MS2H ANA KART
kullanımlara bakıyorum işlemci darboğaz yapıyor olabilir diyorum ama sorun şu mesela warzone oynarken bi anda oyun donuyo bu esnada bütün kullanımlar %0 a kadar düşüyor
stress test yapıyorum amd üzerinden stres test istikrarlı değil gpu kullanımı arada % 40 a düşüp geri 99 a çıkıyor sorunu çözebilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim
Sorunu çözebildin mi kanka?

@mehdiceliker senin sorun direkt işlemci. Bu karta en az R5 5600 işlemci şart.

İşlemci değiştirdim sorunum devam etti arkadaşlar ben çözümü şu şekilde hallettim Windows otomatik drıver yüklemeyi kapattım DDU ile drıver komple sildim tekrar yükledim sorun düzeldi sorun tamamen yazılımsal bir sorun daha sonra gelen güncellemede bir problem yaşar mıyım bilmiyorum ama bu şekilde ben sorunu çözdüm.

Sorunu çözebildin mi kanka?

Kardeşim Windows otomatik drıver yüklemeyi kapattım daha sonra komple DDU ile drıver sildim AMD sitesinden drıver indirip kurdum sorunum benim çözüldü sorunu orada burada aramaya gerek yok sorun tamamen yazılımsal daha sonra bir güncelleme daha yaptım ama bir sorun yaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, videodaki gibi bir takılmamamı oluyor hocam? Aynı sorun bende de mevcut.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynısı hocam bende de RX 6650 XT.

İşlemci değiştirdim sorunum devam etti arkadaşlar ben çözümü şu şekilde hallettim Windows otomatik drıver yüklemeyi kapattım DDU ile drıver komple sildim tekrar yükledim sorun düzeldi sorun tamamen yazılımsal bir sorun daha sonra gelen güncellemede bir problem yaşar mıyım bilmiyorum ama bu şekilde ben sorunu çözdüm.

Kardeşim Windows otomatik drıver yüklemeyi kapattım daha sonra komple DDU ile drıver sildim AMD sitesinden drıver indirip kurdum sorunum benim çözüldü sorunu orada burada aramaya gerek yok sorun tamamen yazılımsal daha sonra bir güncelleme daha yaptım ama bir sorun yaşamadım.

Bu takılmalar bende de oluyor PUBG de işlemcim 5600X ekran kartı 6700XT. Yaptığınız şey çözümü mü?

Selam, bu sorunun sebebi muhtemelen kartın grafik yükü düşük DX9/11 oyunlarında düşük Boost yapması ile alakalı. Ben bunun çözümü için MSI Afterburner ile iki işlem yapıyorum:
1. ULPS kapatma:

ulpsoff.png

2. Curve Editor ile minimum frekansı yükseltme:

curve.png

Bu iki işlem sonrasında Afterburner'ı Windows her açıldığında başlayacak şekilde ayarlıyorum ve bu curve ayarımı bir profile kaydediyorum.
Ekran kartını fazla kullanmayan oyunlarda aldığım ortalama Core clock hızı ve FPS değerleri aşağıdadır.
AOE II Definitive Edition:

AoE2def.png

BattleBit Remastered - Poligon:

BBRMpoligon.png

Guild Wars 2 - Lion's Arch:

gw2la.png

Eğer Afterburner kullanmak istemiyorsanız ya da curve editor sizde herhangi bir sebepten düzgün çalışmıyorsa AMD Adrenalin Kontrol Paneli ya da MoreClockTool yazılımı ile Minimum Boost hızını artırabilirsiniz. Maksimum Boost hızının 100-200 MHz altına ayarlamak mantıklıdır. Eğer Adrenalin ile yaptığınız GPU ayarları bilgisayarı yeniden başlatınca sıfırlanıyor ise güç seçenekleri ve BIOS ayarlarında Fast Boot'un kapalı olduğuna emin olun. Ben bu sorunu yaşıyordum ve Fast boot (hızlı başlatma) kapatınca sorun kayboldu.

Edit: arkadaşlar eklemeyi unutmuşum, GTA V oyun motoru olarak sıkıntılı ve belli bir FPS'in üzerine çıkıldığında anlık takılmalar yaşarsınız. Bunun sebebi AMD değildir GTA V'in oyun motorudur. Aynı sorunu GTX 1070 kullanırken yaşıyordum mesela hatta sistem incelememde yıllar önce bahsetmiştim bu sorundan. Kartın suçu değil arkadaşlar bazı oyunlar FPS çok yükselince bozulmaya başlıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı