RX 6700 XT sistemde düşük FPS ve anlık takılmalar

RAM
2x8 GB Apacer 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
A-data XPG SX8200 Pro
Ekran kartı
XFX Speedster QICK 319 AMD Radeon RX 6700 XT
Anakart
MSI B550M PRO
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Daha öncede bu konuyla ilgili konu açmıştım herhangi bir çözüm üreten olmadı. Bilgisayar servise gitti geldi ve sorunsuz dendiği hâlde hâla sorun olduğu gibi devam ediyor. Yalnız serviste sanırım yük altında test edilirken coil whine sorunu önemli ölçüde geçmiş.

Hemen konuya geçersek; PUBG oynarken anlık FPS düşüşleri oluyor ve FPS ultra 1080p ayarlarda 120 civarı. Birazdan Arkam Knight oyununda da test edeceğim. Sırayla bir kaç oyun indirip yine duruma bakacağım. Oyun sırasında GPU kullanımında, hızında, çektiği güçte anlık düşmeler oluyor. GPU kullanımı %94-%95'ten %85-%75 lere anlık düştüğünü görebiliyorum. Ayrıca GPU Kullanımı asla %99 olmuyor. PUBG'de iken ekran kartı sıcaklığı normal, işlemci ise 80 derecede çalışıyor fakat buna normal diyen çok kişi var o yüzden bunu da geçiyorum. Benimle aynı işlemciyi kullanan bir arkadaş işlemcisinin sürekli 4.0 GHz ve üstü çalıştığını söylüyor. Benimkisi 3.5 dolaylarında oyun sırasında. PBO ve XMP ayarları açık. Yazılımsal olarak format dışında deneyebileceğim bir şey kalmadı. O yüzden driverdı biostu bunları boşverin. Şu anda AMD'nin kararlı sürümü kurulu.

Kasam: Corsair Carbide Spec-Delta 650W PSU. İlginç şekilde kasanın vidalarını çevirirken kulaklığa parazit geliyor. Bu elektrik kaçağı mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Forumda bu konularda bilgili kişiler varsa etiketleyebilirseniz sevinirim.

Selam, bu sorunun sebebi muhtemelen kartın grafik yükü düşük DX9/11 oyunlarında düşük Boost yapması ile alakalı. Ben bunun çözümü için MSI Afterburner ile iki işlem yapıyorum:
1. ULPS kapatma:

Eki Görüntüle 1740980

2. curve editor ile minimum frekansı yükseltme:

Eki Görüntüle 1740981

Bu iki işlem sonrasında Afterburner'ı Windows her açıldığında başlayacak şekilde ayarlıyorum ve bu curve ayarımı bir profile kaydediyorum.
Ekran kartını fazla kullanmayan oyunlarda aldığım ortalama Core clock hızı ve FPS değerleri aşağıdadır.
AOE II Definitive Edition:

Eki Görüntüle 1740989

Battlebit Remastered - poligon:

Eki Görüntüle 1740994

Guild wars 2 - lion's Arch:

Eki Görüntüle 1740999

Eğer Afterburner kullanmak istemiyorsanız ya da curve editor sizde herhangi bir sebepten düzgün çalışmıyorsa AMD Adrenalin kontrol paneli ya da moreclocktool yazılımı ile minimum Boost hızını artırabilirsiniz. Maksimum Boost hızının 100-200 MHz altına ayarlamak mantıklıdır. Eğer adrenalin ile yaptığınız GPU ayarları bilgisayarı yeniden başlatınca sıfırlanıyor ise güç seçenekleri ve BIOS ayarlarında Fast Boot'un kapalı olduğuna emin olun. Ben bu sorunu yaşıyordum ve Fast boot (hızlı başlatma) kapatınca sorun kayboldu.

edit: arkadaşlar eklemeyi unutmuşum, GTA V oyun motoru olarak sıkıntılı ve belli bir FPS'in üzerine çıkıldığında anlık takılmalar yaşarsınız. Bunun sebebi AMD değildir GTA V'in oyun motorudur. Aynı sorunu GTX 1070 kullanırken yaşıyordum mesela hatta sistem incelememde yıllar önce bahsetmiştim bu sorundan. Kartın suçu değil arkadaşlar bazı oyunlar FPS çok yükselince bozulmaya başlıyor.

Bende bu tarz sorunlar yaşıyorum yaptığınız bu ayar CS:GO Valorant tarzı oyunlarda bir işe yarar mı?

Bende sapphire rx 6700xt pulse aldım işlemcim i5 10400f 16x1 3600 mhz ram var
Assasins creed valhallada değerler çok iyi drop yemiyorum.
Pubgde denedim. Ekran kartı kullanımı ara sıra düştüğü için ani takılmalar giriyor sorunu bilen var mı ?

Bende sapphire rx 6700xt pulse aldım işlemcim i5 10400f 16x1 3600 mhz ram var
Assasins creed valhallada değerler çok iyi drop yemiyorum.
Pubgde denedim. Ekran kartı kullanımı ara sıra düştüğü için ani takılmalar giriyor sorunu bilen var mı ?
Oyunu sürücü kurulumundan sonra ilk defa oynuyorsanız dx11 optimizasyonlarının yan etkisi olarak shaderlar cache edilirken takılmalar oluyor.

İlk önce Windows 10 kullanıyorsan otomatik drıver yüklemeyi kapat daha sonra AMD sitesinden son drıver indir. Onu da daha sonra güvenli modda DDU ile ekran kartının drıverını tamamen sil daha sonra PC internetini kes masaüstüne indirdiğin drıver kur. Sorunun çoğunlukla düzelir. Yani benim çoğunlukla düzeldi. Arada oluyor yine ama sık sık olmuyor. Ayrıca adrenalin ayarlarındanda V-Sync ve onun gibi FPS kısıtlama olan her şeyi kapalı tutmalısın.

Oyunu sürücü kurulumundan sonra ilk defa oynuyorsanız DX11 optimizasyonlarının yan etkisi olarak shaderlar cache edilirken takılmalar oluyor.

Yaklaşık 1 haftadır oynuyorum. Format atmamıştım dün atayım dedim Rufus ile attımda BIOS'u da güncelledim. Şu an öyle takılma yok PUBG'de ilk açıldığında oluyor ama Online oyun diye düşünüyorum. Ekran kartı belki 2K isterdir, 1080 çözünürlükte oynuyorum %50 %70 kullanıyor orta ayarlarda.

İlk önce Windows 10 kullanıyorsan otomatik drıver yüklemeyi kapat daha sonra AMD sitesinden son drıver indir. Onu da daha sonra güvenli modda DDU ile ekran kartının drıverını tamamen sil daha sonra PC internetini kes masaüstüne indirdiğin drıver kur. Sorunun çoğunlukla düzelir. Yani benim çoğunlukla düzeldi. Arada oluyor yine ama sık sık olmuyor. Ayrıca adrenalin ayarlarındanda V-Sync ve onun gibi FPS kısıtlama olan her şeyi kapalı tutmalısın.

Windows 11 Pro kullanıyorum. DDU ile kaldırdım. İlk aldığımda dün de komple Rufus ile format attım. DDU ile normal siliyorum güvenli modda denemedim. Hiç güvenli modda denesem bir farkı olur mu? Bir de Radeon Pro yazılımını indirdim dün Adrenalin'i kurunca ekranda yeşil pixeller oldu ya da farklı bir ayar yapınca oldu onu hatırlayamıyorum.
Radeon ayarların PUBG için performans sınırda gösteriyor şu şekil:

Ekran görüntüsü 2023-06-04 145215.png

CS:GO için baktım onda performans mükemmel verdiği ms 4 yazıyor. PUBG için 17 ms.
Burada da yaptığım undervolt ayarı var. Güç limiti de %15'te.

Ekran görüntüsü 2023-06-04 145442.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 1 haftadır oynuyorum. Format atmamıştım dün atayım dedim Rufus ile attımda BIOS'u da güncelledim. Şu an öyle takılma yok PUBG'de ilk açıldığında oluyor ama Online oyun diye düşünüyorum. Ekran kartı belki 2K isterdir, 1080 çözünürlükte oynuyorum %50 %70 kullanıyor orta ayarlarda.
Ekran kartının kullanımının düşük olması drop olmasını gerektirmez. PUBG'de ilk açıldığında işlemci kullanımı nasıl? Oyunlar genelde ilk açıldığında CPU'ya fazla yük biner. CPU kullanımı %90 üstüne çıkıyorsa bu yüzden olabilir.

Ekran kartının kullanımının düşük olması drop olmasını gerektirmez. PUBG'de ilk açıldığında işlemci kullanımı nasıl? Oyunlar genelde ilk açıldığında CPU'ya fazla yük biner. CPU kullanımı %90 üstüne çıkıyorsa bu yüzden olabilir.
Msı afterburnerı indirip bakacağım. Radeon da cpu kullanımını yanlış gösteriyor.

Reis şuan baktım çok ilginç dün gece biosu güncelledim sabah test ettim yine vardı. Şuan bakıyorum farklı bi ayar falanda yapmadım ama düzelmiş. Nasıl oldu bilmiyorum yine de değerleri atıyorum sana.
Bu attığım Orta ayarlarda vsync açık
Ekran görüntüsü 2023-06-04 234218.png

Bu attığımda ultra ayarlar i
Ekran görüntüsü 2023-06-04 234422.png
şleme ölçeği de sonunda.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-04 234422.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-04 234422.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Windows 11 Pro kullanıyorum. DDU ile kaldırdım. İlk aldığımda dün de komple Rufus ile format attım. DDU ile normal siliyorum güvenli modda denemedim. Hiç güvenli modda denesem bir farkı olur mu? Bir de Radeon Pro yazılımını indirdim dün Adrenalin'i kurunca ekranda yeşil pixeller oldu ya da farklı bir ayar yapınca oldu onu hatırlayamıyorum.
Radeon ayarların PUBG için performans sınırda gösteriyor şu şekil:

Eki Görüntüle 1806597

CS:GO için baktım onda performans mükemmel verdiği ms 4 yazıyor. PUBG için 17 ms.

Eki Görüntüle 1806600

Eki Görüntüle 1806600

Bence öncelikle bir adrenalin yükle daha sonra görsellerde eklediğim şekilde ayarları yap son olarak da oyun sekmesindeki bütün oyunları kaldır yap bu ayarlar ile zaten bütün oyunları oynayabilirsin.
Ben ilk bu sorunu yaşadığımda stres test yapmıştım AMD üzerinden voltajda ani düşüşler görmüştüm daha sonra FurMark'ta yaptığımda ekran kartı hep %100 de çalıştı eğer orada da yaşasaydım sorunu servise göndercektim bunları tek tek deneye deneye en iyi ayarları bulman lazım ben şahsen en iyi ayarları bu şekilde yaptım Warzone oynuyorum GPU hiç 100 olmuyor ama drop sorunu falanda yaşamıyorum PUBG de drop sorunu oluyor arkadaşım 3080 Ti kullanıyor onda da oluyor PUBG optimizasyonu sıkıntılı bir oyun zaten benim ilk yorumumda bahsettiğim şekilde güvenli modda DDU ile drıverı kaldır internet bağlantını keserek otomatik drıver yüklemeyi kapatarak adrenalin son sürümü yükle ve görselde yüklediğim şekilde ayarları yap anakart üzerinden RAM'leri XMP profıle 1 konumuna getir işlemci hızını otomatikten 4.4 GHz'ye al sorunun muhtemelen çözülecektir ama dediğim gibi ekran kartı bende de hiç 100 de stabil çalıışmıyor.

Dosya Ekleri

• Adsız 2.jpg
    Adsız 2.jpg
    172,7 KB · Görüntüleme: 49
  • ADSIZ 3.jpg
    ADSIZ 3.jpg
    176,4 KB · Görüntüleme: 54
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    162,5 KB · Görüntüleme: 54
Bence öncelikle bir adrenalin yükle daha sonra görsellerde eklediğim şekilde ayarları yap son olarak da oyun sekmesindeki bütün oyunları kaldır yap bu ayarlar ile zaten bütün oyunları oynayabilirsin.
Ben ilk bu sorunu yaşadığımda stres test yapmıştım AMD üzerinden voltajda ani düşüşler görmüştüm daha sonra FurMark'ta yaptığımda ekran kartı hep %100 de çalıştı eğer orada da yaşasaydım sorunu servise göndercektim bunları tek tek deneye deneye en iyi ayarları bulman lazım ben şahsen en iyi ayarları bu şekilde yaptım Warzone oynuyorum GPU hiç 100 olmuyor ama drop sorunu falanda yaşamıyorum PUBG de drop sorunu oluyor arkadaşım 3080 Ti kullanıyor onda da oluyor PUBG optimizasyonu sıkıntılı bir oyun zaten benim ilk yorumumda bahsettiğim şekilde güvenli modda DDU ile drıverı kaldır internet bağlantını keserek otomatik drıver yüklemeyi kapatarak adrenalin son sürümü yükle ve görselde yüklediğim şekilde ayarları yap anakart üzerinden RAM'leri XMP profıle 1 konumuna getir işlemci hızını otomatikten 4.4 GHz'ye al sorunun muhtemelen çözülecektir ama dediğim gibi ekran kartı bende de hiç 100 de stabil çalıışmıyor.
Kardeşim çok teşekkür ederim paylaştığın için bu bilgilerini yapacağım. Tekrardan teşekkürler. Evet dediğin gibi pubg optimizasyonu sıkıntılı oyun.

Reis işlemci ghz 4.3 e nasıl sabitlerim ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı