RX 6800 XT Apex Legends WattMan hatası

dongestor

Decapat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar, neredeyse tek oynadığım oyun Apex Legends ve sadece onda WattMan hatası alıyorum. Düzeltmek için yaptıklarım şu şekilde;

1- DDU ile driveri silip önerilen driveri AMD'nin sitesinden indirip güvenli modda kurdum.
2- bilgisayarı formatladım. Düzelmedi.
2- XMP profili kapattım. Sonra açtım. 3200MHz de ve 3600MHz de çalıştırdım, ikisinde de çökmeler yaşadım.
3- Smart acces Memory'i kapattım, sonra açtım. İkisinde de çökme devam etti.
3- ekran kartını önce varsayılan ayarlarında çalıştırdım, daha sonra düşük voltajda çalıştırdım. Hatta çözüm sunulan özel ayarları da denedim, fakat gene çökmeler devam etti.
4- Windows 11'e geçtim. Çökmeler devam etti.
5- ekran kartının beslemesini iki ayrı kablo şeklinde yaptım. Gene devam etti.

Şimdi yapacaklarım ise
1- RAM'ler kasada 2. ve 4. slotta takılı. Onları 1 ve 3 olarak değiştireceğim.
2- Windows 10'da iken günde 4 saat oynuyorsam en fazla 1 kez falan çöküyordu. Formatlayıp Windows 10'a geçeceğim.
3- ilk aldığım kart hiç görüntü vermiyordu. Bu kartta da böyle bir sorun oluştu. Garantiye yollarsam bana dönüşleri ne şekilde olur? Aynı durumu yaşayan var mıdır?

Edindiğim tecrübe, ucuz etin yahnisi bu kadar olur, üzerine 3 4 bin lira koyup 3080 almadım. Tasarruf yapacağım diye gittim RX6800 XT aldım :(
Çözüm önerilerinizi bekliyorum :)

Sistem

• Ryzen 5 5600
  • MSI B550-A Pro AMD B550
  • XFX Speedster MERC 319 RX 6800
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah DDR4 3600MHz CL16
  • Corsair RMx series, RM850X, 850 watt, 80+ Gold certified
  • Samsung 1 TB 970 Pro M.2
  • Kioxia 240GB Exceria serisi SATA 3.0 SSD

Katılıyorum. Performans alacağım derken oyunu bile oynayamaman ironik bir durum.

WattMan 5500 ve 6000 serisi ile neredeyse cozuldu diyebiliriz lakin bu tür hatalar tek tük oluyor, sansınıza baglı.

Selam arkadaşlar, neredeyse tek oynadığım oyun Apex Legends ve sadece onda WattMan hatası alıyorum. Düzeltmek için yaptıklarım şu şekilde;

1- DDU ile driveri silip önerilen driveri AMD'nin sitesinden indirip güvenli modda kurdum.
2- bilgisayarı formatladım. Düzelmedi.
2- XMP profili kapattım. Sonra açtım. 3200MHz de ve 3600MHz de çalıştırdım, ikisinde de çökmeler yaşadım.
3- Smart acces Memory'i kapattım, sonra açtım. İkisinde de çökme devam etti.
3- ekran kartını önce varsayılan ayarlarında çalıştırdım, daha sonra düşük voltajda çalıştırdım. Hatta çözüm sunulan özel ayarları da denedim, fakat gene çökmeler devam etti.
4- Windows 11'e geçtim. Çökmeler devam etti.
5- ekran kartının beslemesini iki ayrı kablo şeklinde yaptım. Gene devam etti.

Şimdi yapacaklarım ise.
1- RAM'ler kasada 2. ve 4. slotta takılı. Onları 1 ve 3 olarak değiştireceğim.
2- Windows 10'da iken günde 4 saat oynuyorsam en fazla 1 kez falan çöküyordu. Formatlayıp Windows 10'a geçeceğim.
3- ilk aldığım kart hiç görüntü vermiyordu. Bu kartta da böyle bir sorun oluştu. Garantiye yollarsam bana dönüşleri ne şekilde olur? Aynı durumu yaşayan var mıdır?

Edindiğim tecrübe, ucuz etin yahnisi bu kadar olur, üzerine 3 4 bin lira koyup 3080 almadım. Tasarruf yapacağım diye gittim RX6800 XT aldım :(
Çözüm önerilerinizi bekliyorum :)

Sistem.

• Ryzen 5 5600.
  • MSI B550-A Pro AMD B550.
  • XFX Speedster MERC 319 RX 6800.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah DDR4 3600MHz CL16.
  • Corsair RMx series, RM850X, 850 watt, 80+ Gold certified.
  • Samsung 1 TB 970 Pro M.2
  • Kioxia 240GB Exceria serisi SATA 3.0 SSD.

Hocam voltaj ayarı yaptım demissiniz fakat ayarlar yaptıgınız takdirde WattMan olması cok dusuk ihtimal. Atın voltaj ayarınızı, düzen vermeye calısalım.

Öncelikle bir FurMark testi yap 10 dk 2K ya da 4K çökecek mi bir bak. Testi bitirmeden önce ekran görüntüsü al sıcaklıklar görünecek şekilde.

Farklı SSD'ye Windows kurmayı denedin mi?

BIOS güncellemediysen BIOS güncelle.

RAM'lerde bir sorun olmadığından emin olmak için Memtest86 uygula.
Memtest85 rehber

Sorunun daha ekran kartı kaynaklı olup olmadığı belli değil o yüzden keşke AMD almasaydım demek için erken bence. Güç kaynağı da sorunlu olabilir. İmkanın varsa başka PSU ile dene.

Prime95 programıyla small ffts testini uygula. İşlemcide bir sorun varsa testi geçemeyecektir.

FurMark ve Prime95 testlerini uygularken HWiNFO64 programıyla ekran kartı ve işlemcinin sıcaklıklarını kontrol et.

BIOS'tan yanlış bir ayar yapmış olabilme ihtimaline karşı da BIOS'unu sıfırla.

Anlamsız bir yazı yazmışsınız. AMD ile Nvidia arasında kıyas yapın diye değil yardımcı olun diye konu açılmış. Konuyu açan arkadaş hayat tavsiyesi değil teknik destek istiyor diye düşünüyorum.

WattMan 5500 ve 6000 serisi ile neredeyse cozuldu diyebiliriz lakin bu tür hatalar tek tük oluyor, sansınıza baglı.

Hocam voltaj ayarı yaptım demissiniz fakat ayarlar yaptıgınız takdirde WattMan olması cok dusuk ihtimal. Atın voltaj ayarınızı, düzen vermeye calısalım.

Günde en az 1-2 tane okuyorum forumlarda.

Hataların olduğunu bile bile, şansa bağlayarak o kadar para vermem açıkçası. Çözülürse tabii ki kullanalım.

Anlamsız bir yazı yazmışsınız. AMD ile NVIDIA arasında kıyas yapın diye değil yardımcı olun diye konu açılmış. Konuyu açan arkadaş hayat tavsiyesi değil teknik destek istiyor diye düşünüyorum.

Arkadaşımız 3080 almadım hata ettim diyerek sitem etmiş ben de destekledim.

şu an varsayılan ayarlarda , çökmemesi için redditten falan baktığım ayarı denedim ama gene çöktü.

Geri
Yukarı