RX 6900 XT ekran kartında Ryzen 7 3700X işlemci kullanımı olmuyor

TECNO.EREN

Hectopat
Arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi videolarda işlemci kullanımı % 30'a kadar çıkarken benim PC de oyun açarken kullanım %1 ya da %5 oluyor.
0C yok ama 4GHz de çalışıyor 95 derecelere kadar da çıkıyor.

BIOS, sürücüler ve Windows güncellendi; fanlar temizlendi, termal macun yenilendi, fan ayarları kontrol edildi.
Bunu da eklemek isterim.
Bazı konularda anakart olarak sıkıntı yaşayanlar olmuş bende o sıkıntı yok. Güç planını da Windows varsayılan yaptım ama hala GHz düşmüyor hep yüksekte çalışıyor gereksiz bir şekilde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük işlemci kullanımı bir problem değil işlevini yerine getirdiği sürece. Stok fan mı kullanıyorsunuz? En son ne zaman termal macun sürdünüz? Ayrıca fanın yerine düzgün oturduğuna emin misiniz?

Düşük işlemci kullanımı bir problem değil işlevini yerine getirdiği sürece. Stok fan mı kullanıyorsunuz? En son ne zaman termal macun sürdünüz? Ayrıca fanın yerine düzgün oturduğuna emin misiniz?

MSI MAG CoreLiquid 360R kullanıyorum ayrıca termal macunu(MX4) yeniledim.​

Montajın doğru olduğuna inanıyorum sadece yüksek Gigahertzde çalışıyor ve ısınıyor.
Nasıl düşürebilirim Gigahertzi?

Saçma gelebilir ama yazmam lazım. Ekran kartıyla alakalı bir sorun da olabilir çünkü önce ki kartım GTX1660 Ti de işlemci garip bir şekilde GHz'si düşüktü RX 6900 XT aldıktan sonra 4 GHz altına inmiyor.

Son düzenleme:

MSI MAG CoreLiquid 360R kullanıyorum ayrıca termal macunu(MX4) yeniledim.​

Montajın doğru olduğuna inanıyorum sadece yüksek Gigahertzde çalışıyor ve ısınıyor.
Nasıl düşürebilirim Gigahertzi?

Saçma gelebilir ama yazmam lazım. Ekran kartıyla alakalı bir sorun da olabilir çünkü önce ki kartım GTX1660 Ti de işlemci garip bir şekilde GHz'si düşüktü RX 6900 XT aldıktan sonra 4 GHz altına inmiyor.
Hocam işlemci OC yapmasını bilmiyorum maalesef. Bilen biri var bu forumda yalnız nickini hatırlamıyorum.

Ghz düşerse zaten sıcaklıkta düşer.
Nasıl düşürebilirim? Çekirdekleri 3.6 ghz de çalıştırmayı deniyorum fakat bu kez de tüm çekirdekler 3.6 çalıştığı için ısınıyor.
V2 ile arasında tek fark var oda intel soket parçasının olması başka fark yok.

Hocam işlemci OC yapmasını bilmiyorum maalesef. Bilen biri var bu forumda yalnız nickini hatırlamıyorum.
Keşke hatırlayabilseydin hocam.

Ghz düşerse zaten sıcaklıkta düşer.
Nasıl düşürebilirim? Çekirdekleri 3.6 ghz de çalıştırmayı deniyorum fakat bu kez de tüm çekirdekler 3.6 çalıştığı için ısınıyor.
V2 ile arasında tek fark var oda intel soket parçasının olması başka fark yok.

Keşke hatırlayabilseydin hocam.
Hocam kronik sorunlu diyorum tek fark soket parçası diyorsunuz. Kronik sorunun düzeltilmesini hesaba katmıyorsunuz sanırım.

Bostayken, CPB kapaliyken o soğutucu ile işlemcinin o kadar ısınması normal degil bence. Ryzen alırken gelen stok soğutucu ile 3.6 hızında çalışırken deneyin. Böylelikle sorun soğutucuda mi degil mi anlarsiniz.

Geri
Yukarı