RX 7800XT siyah ekran sorunu

attackred

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSkill Flare 2x16 6000MHz CL36
SSD veya HDD modeli
XPG Blade70 2 TB Gen4 M2 NMVe
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX 7800XT Pulse
Anakart
Asus Prime B650M-A Wi-Fi II
İşlemci
AMD Ryzen 7500f
Selam,

Sapphire Radeon RX 7800XT Pulse model ekran kartı kullanıyorum. Dün New World oynarken ve oyuna girmeye çalışırken Total'de 4 defa siyah ekran yedim. İlk 2 seferde ses geldi ama meğerse o ses crash yerken oyunun takılma sesiymiş. Bunu ses sürekli gelince fark ettim. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında fikrim yok. Donanım kaynaklı olabilir diye dünkü sorunumda CPU Boost'u kapattım. Ama sıkıntı devam ediyor. Bugün de Days Gone oynarken 2-3 saat bir şey olmadı ve bir anda kapattı tekrar ekranları. Windows + CTRL + Shift + b ile tekrar ekran kartını başlatma çabam işe yaramıyor. Driver kaynaklı olabilir, sistemi yeni aldığım için de önceki driverlar sorunumu çözer mi bilmiyorum. AMD tozunu yutmuş, benzer dertleri yaşamış ve en azından kendince bir çözüme ulaşmış birileri var mı?

Reddit üzerindeki konulara göre ortak noktamız DP kablosu kullanan ana ekran ve HDMI kullanan 2. ekran bulunması, tam olarak benim durumum. 2. DP kablomu bulup değiştirip deneyeceğim. Tavsiyelere açığım hala.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD bozmuştur hocam monitörü. 😃😃😃😃
Eski ekran kartımı denedim ve epeyce test ettikten sonra hiç donma,kilitlenme veya ekranda çizgi felan olmadı.Demek ki sorun monitörden değilmiş.Yeni kart arızalı yarın aldığım yere götürücem.Daha alalı 1 ay olmadı demek ki kaliteyi iyice düşürmüşler.Zaten yeni nesil bi kartta hiçbir rgb aydınlatma olmaması garibime gitmişti,oysa ki 4 yıl önce aldığım kartta bile vardı.Eski kartlar en az 3 - 4 yıl sorunsuz çalışırdı,hayret..

Eski ekran kartımı denedim ve epeyce test ettikten sonra hiç donma, kilitlenme veya ekranda çizgi falan olmadı. Demek ki sorun monitörden değilmiş. Yeni kart arızalı yarın aldığım yere götüreceğim. Daha alalı 1 ay olmadı demek ki kaliteyi iyice düşürmüşler. Zaten yeni nesil bir kartta hiçbir RGB aydınlatma olmaması garibime gitmişti, oysaki 4 yıl önce aldığım kartta bile vardı. Eski kartlar en az 3 - 4 yıl sorunsuz çalışırdı, hayret.

AMD bir kerede şaşırtsa.

Eski ekran kartımı denedim ve epeyce test ettikten sonra hiç donma,kilitlenme veya ekranda çizgi felan olmadı.Demek ki sorun monitörden değilmiş.Yeni kart arızalı yarın aldığım yere götürücem.Daha alalı 1 ay olmadı demek ki kaliteyi iyice düşürmüşler.Zaten yeni nesil bi kartta hiçbir rgb aydınlatma olmaması garibime gitmişti,oysa ki 4 yıl önce aldığım kartta bile vardı.Eski kartlar en az 3 - 4 yıl sorunsuz çalışırdı,hayret..
Kullandığınız yazılımdan kaynaklı olabilir mi ?

Kullandığınız yazılımdan kaynaklı olabilir mi ?
Windows 11 64bit kullanıyorum lisanslı,en son chipset ve ekran kartı sürücüleriyle denedim olmadı Ekim ayı sürücüsünü kurdum,sonuç yeni kart ile değişmedi.Windows 23H3 güncellemesini kurdum,çare olmadı.
Anakart:Asus rog strix x570-f gaming
İşilemci:Amd ryzen 3700x
Ram:2x8gb Gskill 3600Mhz
SSD:Samsung 970 Evo plus 512gb
Monitör Samsung 4K
Güç kaynağım:Cooler master 750w ama yaklaşık 7 yıllık
Bir ihtimal güç kaynağı yeterli gelmiyordur diye düşünüyorum ama yine de ekran kartını yarın götürücem.

AMD bir kerede şaşırtsa.
Amd nin bazı kartları örneğin Asus gibi oldukça kaliteli ki 4 yıl önceki aldığım Asus 5700xt hala sorunsuz çalışıyor ama Sapphire gibi markalar kalite olarak daha düşük ve daha ucuz..

PSU ile alakası olduğunu düşünmüyorum hocam.
o zaman ekran kartı sorunlu

Ben de hala nedeni çözemedim. Ama güncel durumda WHQL driver kurdum. Nihai performans modunu da aktif ettim. Bu esnada sadece 1 sefer ekranlar kararmadan donma sorunu yaşadım o da WHQL driver öncesindeydi. 2 gün kadar kullandım çökme yaşamadım.

Ama kesin bir şey söylemeyiz çünkü bazen haftada 1 yaşatıyor ve PSU, GPU Stress testleri, RAM testleri hep başarılı. Kart fiyatına göre çok iyi, bana mısın demiyor ama muhtemel sorun driver kaynaklı. Bakalım bu driver üzecek mi?

Geri
Yukarı