Çözüm RX serisinde ekran kapanma ve SSD takılma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

towboatery

Kilopat
Makaleler
3
Bir haftadır yaptığım araştırmalar sonucunda, forumda defalarca açılıp yeterince çözümü bulunmayan bu iki problemi nasıl çözdüğümü anlatacağım. Sizin probleminiz belki bu olmayabilir. Çok yüzeysel bir problem fakat ben de bu ayarlar işe yaradı.
Yaşadığım bu problemlerin sebebini başta RAM sanmıştım fakat yanılmışım. Neyse uzatmadan, bu bilgisayar problemleri yüzünden gerek yerli gerek yabancı sitelerin çoğunda araştırmalar yaptım.
1- İlk problemim ekranın gitmesi ve kasanın çalışmaya devam etmesiydi. Fakat ben diğerlerin aksine sisteme restart attığımda bir WattMan uyarısı almıyordum. Problemimin sebebini başta RAM olarak düşünmüştüm. 3200 MHz Corsair Vengeance RGB Pro 8×2 RAM'e sahibim. XMP açtığından dolayı ASUS B350M-K anakartımın yeterli voltajı veremediğini ve stabil çalışmadığını düşündüm ama sebebi ekran kartımmış. (RX 580 Nitro+ 8 GB). Kart Auto modda belli sıcaklıklara kadar sessiz çalışmak için fan hızını düşük tutuyormuş ve 50 derecelerde bile minumum fan hızını kullanıyordu. Çok ısınmamasına rağmen yine de kendini koruma moduna alıyor ve görüntüyü kesiyordu. Manuel olarak fan hızımı Adrenalin üzerinden ayarladım. Fan sesi rahatsız etmeyecek şekilde şu ayarı yaptım:

Ek Açıklama 2020-05-09 033235.png

2- Bilgisayarım her ort. 2 dakikada bir 3-6 sn arası donuyordu. Yine RAM'in stabil çalışmadığını düşündüm. Meğersem bu sefer de sebebi SSD imiş :D (RAM'in çok günahını aldım) SSD yarı enerji tasarrufu modunda çalıştığı için gerekli gücü alamadığından, disk kullanımı %100'e çıkıyor ve anlık donmalara sebebiyet veriyordu. Neyse bu problemi de güç seçeneklerinden, resimde yaptığım ayar ile çözdüm.

Ek Açıklama 2020-05-09 033343.png

Evet arkadaşlar yeni dizdiğim, böylelikle beni sinir krizine sokan bu bilgisayar artık sorunsuz çalışmakta. Umarım sizlerin de problemi bunları yaparak çözülür. Hepinize iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı