RX570 CoD warzone Low ayarlarda kasma ve donma sorunu

Meric.S

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba, karantina derken arkadaşlarımızla Warzone'a sardık ve oyunu çok beğendik ancak oynanmayacak derece FPS ve kasma sorunu yaşıyorum. Oyun hiç akıcı değil, özellikle çatışmaya girdiğim anda oyun donmaya, kasmaya drop yemeye başlıyor.
Bütün grafik ayarları Low'da YouTube'ta RX570 ile insanların High grafik ayarlarında bile akıcı oynadığını gördüm sizce sorun ne olabilir? RAM'i, işlemciyi veya anakartı mı değiştirmem gerek?

Bilgisayar özelliklerini aşağıya bırakıyorum:
RX570 4 GB ekran kartı
Bellek türü: GDDR5
Çekirdek saati: 1244 MHz
İşlemci: i5-4690K.
Ana kartım: ASUS all series
Sistem belleği: 8 GB
Direct3D® version
9.14.10.01410
Radeon yazılım sürümü
Adrenalin 2019
Radeon yazılım sürümü 19.12.1

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM yetersiz kalıyor olabilir. Düşük ayarlarda kasması normal değil. DDU ile sürücülerini kaldırıp, son sürücüyü yükle. Sorun devam ederse 19.9.2 sürücüsünü yükle.

Çok sağolun, son sürümcüyü yüklüyorum. Anakartla vs. veya oyunu hdd'e kurmamla alakalı bir sorun olabilir mi? Ssd var ama yer olmadığı için ssd'ye kuramadım.
Ben de RX570 kullanıyorum, Max ayarlarda ortalama 75-90FPS arası oynuyorum, ve hemen hemen hiç drop yemedim. Deneme imkanınız varsa, RAM inizin aynısından bir tane daha bulup deneyin.

Youtube'ta da rx570 ile çok video gördüm şaşkınım gerçekten çünkü bende oyun low ayarlarda bile oynanmayacak seviyede kasıyor ☹ Maalesef aynısını bulup deneme şansım yok ama sanırım ek 8 gb ram alıcam.

Çok sağolun, son sürümcüyü yüklüyorum. Anakartla vs. veya oyunu hdd'e kurmamla alakalı bir sorun olabilir mi? Ssd var ama yer olmadığı için ssd'ye kuramadım.

Youtube'ta da rx570 ile çok video gördüm şaşkınım gerçekten çünkü bende oyun low ayarlarda bile oynanmayacak seviyede kasıyor ☹ Maalesef aynısını bulup deneme şansım yok ama sanırım ek 8 gb ram alıcam.

Benim de oyunum HDD'ye kurulu SSD'mde yer olmadığı için. Hem de HDD 5400rpm benim, eski laptopumdan çıkma.
HDTune programını indir. Harddiskini seç, "Quick Scan" seçeneğini kaldır (işaretli olarak geliyor). Ve start diyerek bozuk sektörleri taramaya başla. Eğer %100 sağlık çıkarsa, sorun HDD'de değildir. Bozuk sektörler varsa, bir ihtimal HDD kaynaklı olabilir.
Dip not; özellikle çatışmaya girdiğinizde diye belirtmişsiniz, RAM kaynaklı olma ihtimali çok yüksek.

Öncelikle hepinize teşekkür ederim 🙂 Şunları yaptım:
1) Windows 10'un ve ekran kartı sürücüsünün en güncel sürümlerini yükledim
2) HDtune programını indirip hata taraması yaptım sorun yoktu ancak her ihtimale karşı SSD'yi boşaltıp oyunu SSD'ye attım.

Şuan eski haline göre çok çok daha oynanabilir duruma geldi, low'dan normal ayara aldım. Ancak bazen çatışmada hala kasmalar, drop girmeleri olabiliyor. Tamamen akıcı bir oyun için sanırım RAM'i de yükseltmem gerekicek.

* Acaba kendi RAM'lerime ek olarak şu 8GB RAM'i alsam olur mu yoksa iki RAM'inde aynı mı olması gerek?

RX 570 ile Normal-High arası ayarlarda Filmic SMAA T2X'de 80-100 arası gidip geliyorum. Sizi etkileyen şey 8GB bellek olması.
SSD'ye kurmanızı tavsiye ederim. HDD yüzünden anlık droplar yiyebilirsiniz. @Meric.S
Benim de oyunum HDD'ye kurulu SSD'mde yer olmadığı için. Hem de HDD 5400rpm benim, eski laptopumdan çıkma.
HDTune programını indir. Harddiskini seç, "Quick Scan" seçeneğini kaldır (işaretli olarak geliyor). Ve start diyerek bozuk sektörleri taramaya başla. Eğer %100 sağlık çıkarsa, sorun HDD'de değildir. Bozuk sektörler varsa, bir ihtimal HDD kaynaklı olabilir.
Dip not; özellikle çatışmaya girdiğinizde diye belirtmişsiniz, RAM kaynaklı olma ihtimali çok yüksek.

Son düzenleme:
Donanım arşivi kanalının farklı Mhz hızlardaki RAM'leri takarsak ne olur şeklinde bir videosu vardı diye hatırlıyorum, ve cevap da, iki farklı RAM'den hangisinin hızı daha düşükse ikisi de o frekansta çalışacaktır şeklinde bir sonuç çıkmıştı. Bence alsan sorun olmaz, ama yine de bilen biri tarafından teyit almak lazım.

Öncelikle herkese merhaba, karantina derken arkadaşlarımızla Warzone'a sardık ve oyunu çok beğendik ancak oynanmayacak derece FPS ve kasma sorunu yaşıyorum. Oyun hiç akıcı değil, özellikle çatışmaya girdiğim anda oyun donmaya, kasmaya drop yemeye başlıyor.
Bütün grafik ayarları Low'da YouTube'ta RX570 ile insanların High grafik ayarlarında bile akıcı oynadığını gördüm sizce sorun ne olabilir? RAM'i, işlemciyi veya anakartı mı değiştirmem gerek?

Bilgisayar özelliklerini aşağıya bırakıyorum:
RX570 4 GB ekran kartı
Bellek türü: GDDR5
Çekirdek saati: 1244 MHz
İşlemci: i5-4690K.
Ana kartım: ASUS all series
Sistem belleği: 8 GB
Direct3D® version
9.14.10.01410
Radeon yazılım sürümü
Adrenalin 2019
Radeon yazılım sürümü 19.12.1
Dostum bende aynı sorunu yaşıyordum hatta oyun dışındada takılmalar yaşıyordum. Tesadüfen format atıcam diye 60 gb fotoğraf ve videolarımı haricidiske attım. Bir baktım takılmalar sona erdi.oyundada hiçbir donma olmadı.Benim ramimde 8gb bu arada.

Geri
Yukarı