RX570+ Ryzen 3 3200G Sistem Ağır İşliyor

Kadir1231

Hectopat
Merhaba.
Yeni aldığım sistem çok geç açılıyor(5-10dk.) ve masaüstünde ağır tepki verip yavaş işliyor. %100 disk kullanımını gördüğüm çok oluyor.
Masaüstünde bir uygulamaya veya klasöre tıkladığım zaman da bir süre sonra açılıyor. Anlıyacağınız sistem yavaş işliyor.
Anakartım Gigabyte S2H, sistem açılırken Gigabyte yazısı dahilinde sistemin açılma sistemi 5-10 dakikayı buluyor.

Sistemin geç açılması, Forza Horizon dosyamın silinmesinin üstüne geri yükleme yapmaya çalıştım. Sistem geri yükleme kısmında 55 dakika civarı bekledim. İlerleme olmaması üstüne bilgisayarı kapatmıştım. Bu olaydan sonra sistem çok geç açılmaya başladı. Fakat sistemin masaüstünde ağır işlemesi zaten olan bir şeydi.

Bu sorunu çözmek için ne yapabilirim? Teşekkürler.

Sistem;
RX570 Nitro+ 4GB
Ryzen 3 3200G
1x8 GB 3000MHz Corsair Vengeance
Gigabyte B450 S2H Anakart
Corsair VS 550W
WD 500GB 7200RPM HDD

Not: Windows sürümüm lisanslı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlangıç olarak hemen hemen tüm sıkıntılarınızı çözecek olan bir SSD alabilirsiniz. Sonrasında kullanmış olduğunuz RAM miktarını 16GB yapabilirsiniz. Güzel bir performans elde etmiş olursunuz.

Büyük ihtimal arkada güncelleme falan oluyor ilk açtığında. Ondan sistem çok kasıyor SSD'de olmadığı için normal gibi.
Lisanslı Windows 10 var elinde ama 120 GB'da olsa SSD yok o da ilginç :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca aklıma gelmişken belirteyim Görev Yöneticisi Başlangıçtan ihtiyacınız olmayan şeyleri kapatın biraz da olsa işe yarar.

İlk sistemi toplar iken hesaplanması gerekir. Bir gider SSD.
Fiyatı 120-150 TL falan ama bence PC kullanma deneyimini aşırı yükselten bir donanım parçası SSD.
Arada eski laptobuma geçiyorum 1-2 işim oluyor. HDD var onda, ölüm gibi geliyor açılması. 5-10 dakika kendine gelmesini bekliyorum. Dosyaya tıklıyorum açılmıyor, kum saati çıkıyor falan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı