RX580 70-75 Derece normal mi?

djgozlerifacali

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul/İzmir
Daha fazla  
Gigabyte Aorus RX580 8GB kullanıyorum. Witcher 3 oynarken işlemci (Ryzen 5 2600X) 50-60 derece civarında çalışıyor. Ekran kartı ise 70-75 derece arasında gidip geliyor. Bu ısı değerleri normal mi? Biraz yüksek gibi geldi bana.

Oyunu 1080p Ultra ayarlarda oynuyorum bu arada. GPU'nun çalışma frekansı da sabit 1380MHz olarak görünüyor.

Sıcaklık kabul edilebilir değerlerde. Kasanın hava döngüsüne bağlı olarak daha düşük olabilir.

Sıcaklık kabul edilebilir değerlerde. Kasanın hava döngüsüne bağlı olarak daha düşük olabilir.

Corsair Carbide Spec-04 kullanıyorum kasa olarak. Kasa içerisinde bir önde bir de egzoz fan mevcut. Bir fan daha eklediğim takdirde ısı değerlerinde düşme olur mu?

Corsair Carbide Spec-04 kullanıyorum kasa olarak. Kasa içerisinde bir önde bir de egzoz fan mevcut. Bir fan daha eklediğim takdirde ısı değerlerinde düşme olur mu?
Olabilir. Hava akışı için kasa içini toplu tutmaya bak. Örneğin boşta sallanan kablolar dahi etki edebilir.

Olabilir. Hava akışı için kasa içini toplu tutmaya bak. Örneğin boşta sallanan kablolar dahi etki edebilir.

Boşta kablo yok denecek kadar az. Parçaları kasaya yerleştirirken kabloları kendim düzenledim. Sanırım iki fan yeterli değil en azından ön tarafa bir tane ek fan almam gerekecek.

Yine de 70-75 derece arası bana -siz normal deseniz de- normal gelmiyor :) Yorumlarınız için teşekkür ederim.

75 derece normal. Fanların dönüş hızı kaç? Fanların dönüş hızını yükseltirsen sıcaklıklar düşer.

75 derece normal. Fanların dönüş hızı kaç? Fanların dönüş hızını yükseltirsen sıcaklıklar düşer.

Açıkçası fanların dönüş hızlarını hiç kurcalamak istemiyorum. VRAM frekanslarıyla GPU'nun çalışma frekanslarıyla arada bir oynuyorum ama OC sınırını geçmiyorum. Yani kartın bana stok olarak verdiği frekansların üzerine çıkmıyorum. Fanların dönüş hızları kurcalandığı zaman bir daha iflah olmuyor. Bir de fanların dönüş hızlarını arttırıp çalışmaya başladıkları dereceyi aşağıya çektiğin zaman fanların ömrü kısalıyor diye biliyorum.

Açıkçası fanların dönüş hızlarını hiç kurcalamak istemiyorum. VRAM frekanslarıyla GPU'nun çalışma frekanslarıyla arada bir oynuyorum ama OC sınırını geçmiyorum. Yani kartın bana stok olarak verdiği frekansların üzerine çıkmıyorum. Fanların dönüş hızları kurcalandığı zaman bir daha iflah olmuyor. Bir de fanların dönüş hızlarını arttırıp çalışmaya başladıkları dereceyi aşağıya çektiğin zaman fanların ömrü kısalıyor diye biliyorum.
Bana 1 tık sıcak geldi ben 1070Ti kullanıyorum çoğu oyunda ultra ayarlarda 70 dereceyi geçmiyor ama Witcher sistemleri çok zorlayan bir oyun anormal bir şey yok kafanıza çok takmayın iyi oyunlar :)

AMD kartları Nvidia'ya kıyasla biraz daha sıcak çalışırlar. Dediğim gibi hava akışı iyi olursa belki 5 dereceye kadar daha düşüş olur. Ama şuan kafaya takılacak bir durum yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı