RX580 Acer Nitro VG0 UM-HV0EE-001 oyun oynarken kararıp geri geliyor

Ah Gou

Hectopat
Merhabalar, oyun oynarken monitörüm kararıp geri geliyor. Bilgisayarın donma gibi bir problemi yok. Ekran kartı sıcaklığım stabil 40-45 derecede değişiyor. HDMI kablosu kullanıyorum. Ekran kartı sürücüleri güncel. Sıkıntı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim. Kasa özellikleri;
ASUS ROG STRIX RX580 8 GB.
2x8 16 GB Corsair RAM 3000MHz.
480GB SSD.
650W+80 PSU.
AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz işlemci.
Monitör=Acer Nitro VG0 UM-HV0EE-001 modeli.

Aynı sorun bende de vardı. Sorun HDMI kablonda. 6 ay süründüm denemediğim yöntem aramadığım telefon kalmadı. 50 ₺ HDMI kablosuna para verince sorun düzeldi.
Ekran kartın kaliteli ve HDMI kablon ondan çıkan yüksek kaliteli bilgileri taşıyamıyor. Sorun bu. Kaliteli kablo alman lazım.

Kabloyla alakası olduğunu zannetmiyorum. Driver kaynaklı problemin olabilir. Çıkarılan son sürümler her bilgisayarda farklı sorunlar oluşturuyor. Bilgisayarını güvenli mod ile başlatıp DDU programıyla driverları silin. Daha sonra bu sürümü kurup tekrar test edin lütfen. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2
Bütün saygımla cevap veriyorum. O yoldan geçtim. Sorun ne kartın donanımında ne de yazılımda. Durumu bizzat yaşadım ve arkadaş ekran kararıyor dediğinde olan şey direk gözümün önünde canlanıyor. Lütfen bilmediğiniz konular hakkında insanları yanlış yönlendirip zora sokmayınız veya verilmiş bir cevap var zaten en azından onu kötülemeyiniz.
Merhabalar, oyun oynarken monitörüm kararıp geri geliyor. Bilgisayarın donma gibi bir problemi yok. Ekran kartı sıcaklığım stabil 40-45 derecede değişiyor. HDMI kablosu kullanıyorum. Ekran kartı sürücüleri güncel. Sıkıntı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim. Kasa özellikleri;
ASUS ROG STRIX RX580 8 GB.
2x8 16 GB Corsair RAM 3000MHz.
480GB SSD.
650W+80 PSU.
AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz işlemci.
Monitör=Acer Nitro VG0 UM-HV0EE-001 modeli.
Bu arada dostum sistemlerimiz aynı. Monitörüne kadar.

Kablo satın alıp deniyeceğim,teşekkür ederim.Driver kontrolünü yapmıştım.Bir sıkıntı gözükmüyor.Eğer devam ederse durum driver kurulumunu yeniden yapacağım.

Bende de Acer monitör var aynı sorunu yaşıyorum.
FreeSync kapatınca düzelicektir bi denermisin.
Benimde denemediğim yöntem kalmadı bir kablo almam gerekiyor sanirim,ama geçici olarak problemi çözdüm Windows hızlı başlatma'yi kapattım sorun düzeldi.
FreeSync kapatıp deneyerek durumu paylaşırmısın.
Aynı sorun bende de vardı. Sorun HDMI kablonda. 6 ay süründüm denemediğim yöntem aramadığım telefon kalmadı. 50 ₺ HDMI kablosuna para verince sorun düzeldi.
Ekran kartın kaliteli ve HDMI kablon ondan çıkan yüksek kaliteli bilgileri taşıyamıyor. Sorun bu. Kaliteli kablo alman lazım.
Bendede aynı sorun var sistemi alalı 1 ay oldu.
PC'yi yeniden başlatınca yada FreeSync kapatınca bu sorun düzeliyor başka türlü düzelmiyor sizde de böyle miydi?

Son düzenleme:
Bende de Acer monitör var aynı sorunu yaşıyorum.
FreeSync kapatınca düzelicektir bi denermisin.
Benimde denemediğim yöntem kalmadı bir kablo almam gerekiyor sanirim,ama geçici olarak problemi çözdüm Windows hızlı başlatma'yi kapattım sorun düzeldi.
FreeSync kapatıp deneyerek durumu paylaşırmısın.

Bendede aynı sorun var sistemi alalı 1 ay oldu.
PC'yi yeniden başlatınca yada FreeSync kapatınca bu sorun düzeliyor başka türlü düzelmiyor sizde de böyle miydi?
Kesinlikle öyle :) fakat şu anda her şey açık bütün ekran kartı, monitör özelliklerini kullanıyorum ve HDMI 2.0 standardı bir kablo aldığımdan beri bir kere kararma yaşanmadı ekranımda. Freesync'ın kapalı olduğu vakit düzelmesi çok mantıklı sonuçta monitör ve GPU kendi arasında yoğun bir "iletişim" trafiği yaşıyor, ne kadar kaliteli görüntü almak ister isek oyunda o kadar HDMI kablo bu veriyi taşımaya yetmiyor, kopmalar gerçekleşiyor. Gerçekten de geçici bir çözüm olmuş. Aslında benim yüksek kaliteli bilgi diye bahsettiğim olayı matematiğe dökmüşsün. 👍

Kesinlikle öyle :) fakat şu anda her şey açık bütün ekran kartı, monitör özelliklerini kullanıyorum ve HDMI 2.0 standardı bir kablo aldığımdan beri bir kere kararma yaşanmadı ekranımda. Freesync'ın kapalı olduğu vakit düzelmesi çok mantıklı sonuçta monitör ve GPU kendi arasında yoğun bir "iletişim" trafiği yaşıyor, ne kadar kaliteli görüntü almak ister isek oyunda o kadar HDMI kablo bu veriyi taşımaya yetmiyor, kopmalar gerçekleşiyor. Gerçekten de geçici bir çözüm olmuş. Aslında benim yüksek kaliteli bilgi diye bahsettiğim olayı matematiğe dökmüşsün. 👍
En başından anlamıştım kablo sorunu olduğunu, en yakın zamanda daha iyi bir kablo alıyım, zaten bazen sesli iletişimle oyun oynarken ekran donuyor çok nadirde olsa ama HDMI ses ilettiği için anlamıştım neden donduğunu, kablo sorunu bariz belli...
Çünkü ekran kartına da kaç kez işkence ettim hep sağ çıktı :D
Kim bilebilirdi ki sıfır monitörden böyle bir kablo çıkacağını ah Acer ah!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı