RX580 düşük FPS sorunu

ByLowa06

Centipat
Umarım konuyu doğru yere yazıyorumdur. İyi akşamlar iyi forumlar arkadaşlar. Kısa süre önce ikince el bir bilgisayar aldım, 4 GB RX 580 ve i3 9100F ana bileşenlerinden oluşmakta. Almadan önce biraz araştırma yaptım birçok test videosu izledim ne dar boğaz gördüm ne kötü performans çoğunlukla yüksek Ultra arası 60+ FPS verebiliyor sistem, fakat bende aynı oyunlar aynı grafik ayarlarında o performansların çok altında kalıyor. Yani en basitinden GTA 5 80 90 FPS verebiliyor fakat bende 40'lara kadar düşüyor. Kart 75 dereceyi geçmiyor çoğunlukla %100'de çalışıyor, güç kaynağının da beslediğini düşünüyorum 12 Volt'tan 400 küsür verebiliyor, sürücüler de güncel sistem sorunsuz çalışıyor ama FPS anormal. Fikirlerinizi almak isterim yardımcı olabilirseniz sevinirim

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı kullanımı oyun içi %100 civarlarında ise sıkıntı yok diyebiliriz. Aynı sorunu RX580 ile uzun süre yaşadık ve en sonunda sıfırdan temiz bir Windows 10 kurulumu yaptık sorunumuz çözüldü.

Umarım konuyu doğru yere yazıyorumdur. İyi akşamlar iyi forumlar arkadaşlar. Kısa süre önce ikince el bir bilgisayar aldım, 4 GB RX 580 ve i3 9100F ana bileşenlerinden oluşmakta. Almadan önce biraz araştırma yaptım birçok test videosu izledim ne dar boğaz gördüm ne kötü performans çoğunlukla yüksek Ultra arası 60+ FPS verebiliyor sistem, fakat bende aynı oyunlar aynı grafik ayarlarında o performansların çok altında kalıyor. Yani en basitinden GTA 5 80 90 FPS verebiliyor fakat bende 40'lara kadar düşüyor. Kart 75 dereceyi geçmiyor çoğunlukla %100'de çalışıyor, güç kaynağının da beslediğini düşünüyorum 12 Volt'tan 400 küsür verebiliyor, sürücüler de güncel sistem sorunsuz çalışıyor ama FPS anormal. Fikirlerinizi almak isterim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu sistemle hangi ayarlarda ve cozunurlukte GTA 5 80-90 almış? Özellikle Online ve Single Player modu arasında FPS farkı var bunu belirteyim.

Umarım konuyu doğru yere yazıyorumdur. İyi akşamlar iyi forumlar arkadaşlar. Kısa süre önce ikince el bir bilgisayar aldım, 4 GB RX 580 ve i3 9100F ana bileşenlerinden oluşmakta. Almadan önce biraz araştırma yaptım birçok test videosu izledim ne dar boğaz gördüm ne kötü performans çoğunlukla yüksek Ultra arası 60+ FPS verebiliyor sistem, fakat bende aynı oyunlar aynı grafik ayarlarında o performansların çok altında kalıyor. Yani en basitinden GTA 5 80 90 FPS verebiliyor fakat bende 40'lara kadar düşüyor. Kart 75 dereceyi geçmiyor çoğunlukla %100'de çalışıyor, güç kaynağının da beslediğini düşünüyorum 12 Volt'tan 400 küsür verebiliyor, sürücüler de güncel sistem sorunsuz çalışıyor ama FPS anormal. Fikirlerinizi almak isterim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Oncelikle MSI afterburderdan oyun içi kullanimlarini atar misiniz GTA 5 işlemci yoran bir oyun darboğaz soz konusu olabilir.

i3 9100 işlemcisiyle GTA V'de elbette sorun yaşarsınız. GTA V, işlemciyi yoran bir oyun.

İşlemci yüzde 80 civarlarında çalışıyor, demek istediğim diğer eş sistemlere göre daha performanssız

Ekran kartı kullanımı oyun içi %100 civarlarında ise sıkıntı yok diyebiliriz. Aynı sorunu RX580 ile uzun süre yaşadık ve en sonunda sıfırdan temiz bir Windows 10 kurulumu yaptık sorunumuz çözüldü.

Windows 10 Home sipariş ettim, gelince kesinlikle ben de format atacağım

Bu sistemle hangi ayarlarda ve cozunurlukte GTA 5 80-90 almış? Özellikle Online ve Single Player modu arasında FPS farkı var bunu belirteyim.

Single mod oynuyorum. Full HD çözünürlükte High-Very High arası alabiliyor YouTube'da mevcut videolar var. İşin garibi Benchmark'da bu değerleri ben de görebiliyorum ama oyun içinde düşüyor

Oncelikle MSI afterburderdan oyun içi kullanimlarini atar misiniz GTA 5 işlemci yoran bir oyun darboğaz soz konusu olabilir.

Afterburner ve Radeon'un kendi verilerinde ekran kartı yüzde yüz çalışıyor ara ara düşmeler oluyor ama çoğunlukla 100'de dar boğaz olduğunu düşünüyorum farklı bir şey var
Benim sıkıntım kısacası başka aynı sistemlerden daha performanssız çalışması. Biliyorum bu donanım işi biraz şans işi fakat bu kadar olmamalı. RX 580'i güçlü bir kart olarak düşünüyorum oynadığım oyunlar en güncel triple a oyunlar değil yani. Mesela youtube'da aynı sistem farcry 5 de fhd 1080p ultrada 60+ oynatabiliyor fakat bende 40 50 arası, benchmarkında averaj 64 fps alıyor oyun içinde 50nin üstüne çıkamıyor

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı