Çözüldü RX580 undervolt yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

menfes

Hectopat
Arkadaşlar oyunda hem FPS sabitleyici hem de undervolt yaptım 62 dereceye kadar indi. Fan profili de yaptım. Eskiden 80'de çalışıyordu. Birkaç sorum olacak.
Genel sorular.
Min akustik sınır ve güç limiti nedir, ne işe yarar?
Ekran kartı frekansı ile voltaj ilişkisi nasıldır? (Mesela voltaj düşürünce frekansta ne kadar düşürmeli falan.)
VRAM voltaj ile MHz ilişkisi nasıldır?
Özel sorular.
Yaptığım ayarlar fotoğrafta var. Metro 2033'de 62 derece aldım. Peki yaptığım ayarlarda bir sıkıntı var mı-yanlış bir şey var mı?
Voltaj 1000 olunca nasıl hala 1360MHz frekans kullanıyor. Voltaja göre MHz yüksek veya az olmuyor mu? (Not: Oyundan sonra 1340'a çektim)
Benim ekran kartım ASUS Dual RX580 4 GB OC. RAM belleğimin modeli ne?(Bir yerde Samsung modeller falan var onlardan söz ediyorum)
Ben bu sıcaklıktan ve performanstan memnunum. Eğer ayarlarda bir hata yoksa profili kaydedersem sistem her açıldığında yeniden yapmam gerekecek mi?

1591534165320.png

1591534217855.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhabalar. Öncelikle Radeon programından ayar yaptığınızda o ayarın silinmemesi için görsele eklemiş olduğum kısımdan hızlı başlatma ayarındaki tik işaretini kaldırmanız lazım. Ayarlar da bir sıkıntı göremiyorum. Zaten herkesin ayarları kendisine özeldir. Seninle aynı model ekran kartını kullanmış olsam bile benim ayarlarım sende uymaz. Senin deneme yanılma yolu ile en stabil ayarları bulman lazım. Frekans voltaj ilişkisi tam olarak bilemiyorum ama ben XFX RX 590 kullanıyorum ve o Frekans Mhz değerini 110 değer düşürmeden hiçbir şekilde undervolt işlemi yapamadım.
ESC tuşuyla kapanması lazım. Eğer 30 dakika sonunda 80 derece ise normal. Bir an da 80 dereceye çıktıysa bilemiyorum açıkçası. Kartın otomatik ayarlarında ve undervolt hali ile FurMark programından karşılaştırmalar yapabilirsin.
Hocam bu işi çözdüm galiba. Kart mhz stok halde kalsın değil mi, Sadece volt ayarlarıyla yapmam lazım eğer öyleyse.

Hocam bu işi çözdüm galiba. Kart mhz stok halde kalsın değil mi, Sadece volt ayarlarıyla yapmam lazım eğer öyleyse.
Eski ayarlara göre Stok mhz değerinde baya bir voltajı düşürdüysen ve crash vermediyse sıkıntı yok. Yani dediğim gibi deneme yanılma yoluyla kendin en stabil ayarları bulacaksın. Ve yine dediğim gibi eski ayarlara göre karşılaştırmalı gidersen aradaki farkı görürsün. Yani ben undervolt yapmak için stok mhz değerini 110 değer düşürdüm şuan. Ve güç limitini -10 yaptım. Herhangi bir performans düşüşü yaşamadım. Zaten bu kartları yüksek FPS değerleri için alıyoruz. 2 FPS bile düşse bu ayarları yapmazdım.

Eski ayarlara göre Stok mhz değerinde baya bir voltajı düşürdüysen ve crash vermediyse sıkıntı yok. Yani dediğim gibi deneme yanılma yoluyla kendin en stabil ayarları bulacaksın. Ve yine dediğim gibi eski ayarlara göre karşılaştırmalı gidersen aradaki farkı görürsün. Yani ben undervolt yapmak için stok mhz değerini 110 değer düşürdüm şuan. Ve güç limitini -10 yaptım. Herhangi bir performans düşüşü yaşamadım. Zaten bu kartları yüksek FPS değerleri için alıyoruz. 2 FPS bile düşse bu ayarları yapmazdım.
Güç limitini nedir hocam ne ile yarıyor. Eğer anlamlarını bilirsem daha az deneme yaparım. Çünkü bir sürü seçenek var.

Geri
Yukarı