Çözüldü RX580 undervolt yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

menfes

Hectopat
Arkadaşlar oyunda hem FPS sabitleyici hem de undervolt yaptım 62 dereceye kadar indi. Fan profili de yaptım. Eskiden 80'de çalışıyordu. Birkaç sorum olacak.
Genel sorular.
Min akustik sınır ve güç limiti nedir, ne işe yarar?
Ekran kartı frekansı ile voltaj ilişkisi nasıldır? (Mesela voltaj düşürünce frekansta ne kadar düşürmeli falan.)
VRAM voltaj ile MHz ilişkisi nasıldır?
Özel sorular.
Yaptığım ayarlar fotoğrafta var. Metro 2033'de 62 derece aldım. Peki yaptığım ayarlarda bir sıkıntı var mı-yanlış bir şey var mı?
Voltaj 1000 olunca nasıl hala 1360MHz frekans kullanıyor. Voltaja göre MHz yüksek veya az olmuyor mu? (Not: Oyundan sonra 1340'a çektim)
Benim ekran kartım ASUS Dual RX580 4 GB OC. RAM belleğimin modeli ne?(Bir yerde Samsung modeller falan var onlardan söz ediyorum)
Ben bu sıcaklıktan ve performanstan memnunum. Eğer ayarlarda bir hata yoksa profili kaydedersem sistem her açıldığında yeniden yapmam gerekecek mi?

1591534165320.png

1591534217855.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhabalar. Öncelikle Radeon programından ayar yaptığınızda o ayarın silinmemesi için görsele eklemiş olduğum kısımdan hızlı başlatma ayarındaki tik işaretini kaldırmanız lazım. Ayarlar da bir sıkıntı göremiyorum. Zaten herkesin ayarları kendisine özeldir. Seninle aynı model ekran kartını kullanmış olsam bile benim ayarlarım sende uymaz. Senin deneme yanılma yolu ile en stabil ayarları bulman lazım. Frekans voltaj ilişkisi tam olarak bilemiyorum ama ben XFX RX 590 kullanıyorum ve o Frekans Mhz değerini 110 değer düşürmeden hiçbir şekilde undervolt işlemi yapamadım.
Evet olabiliyor böyle şeyler. :D Yani en azından olayın mantığını anladıysanız gerisi kolay sadece deneme yanılma yolu kalıyor.
Bu işlemler bittiğinde en iyi cevap olarak sizi seçicem. Diğerleri umarım hakkını helal eder :)
Evet olabiliyor böyle şeyler. :D Yani en azından olayın mantığını anladıysanız gerisi kolay sadece deneme yanılma yolu kalıyor.
Hocam test bitti. Crash vermedi. Max 78. Bitiş 78. Hocam şimdi kaydetme probleminde yardımınız lazım. Hocam SSD ömrü uzasın diye açma kapama ayarıyla ilgili bir şeyler yapmıştım. Ondan olabilir mi?
1591541356128.png

Bu işlemler bittiğinde en iyi cevap olarak sizi seçicem. Diğerleri umarım hakkını helal eder :)

Hocam test bitti. Crash vermedi. Max 78. Bitiş 78. Hocam şimdi kaydetme probleminde yardımınız lazım. Hocam SSD ömrü uzasın diye açma kapama ayarıyla ilgili bir şeyler yapmıştım. Ondan olabilir mi?
1591541356128.png
@07alone07

.
@07alone07 hocam bi bakın. Kaydolmuyor ayarlar.
@07alone07
Hocam ne olur ne olmaz profil kaydettim. Pc kapatıp açtım. Ayarlar kendi kendine kaydolmuş zaten.

Son düzenleme:
Bu işlemler bittiğinde en iyi cevap olarak sizi seçeceğim. Diğerleri umarım hakkını helal eder :)

Hocam test bitti. Crash vermedi. Max 78. bitiş 78. hocam şimdi kaydetme probleminde yardımınız lazım. Hocam SSD ömrü uzasın diye açma kapama ayarıyla ilgili bir şeyler yapmıştım. Ondan olabilir mi?Eki Görüntüle 585223

@07alone07

@07alone07 hocam bir bakın. Kaydolmuyor ayarlar.
@07alone07
Hocam ne olur ne olmaz profil kaydettim. PC kapatıp açtım. Ayarlar kendi kendine kaydolmuş zaten.

Güç seçeneklerine tıkladıktan sonra güç düğmelerinin yapılacaklarını seçin yazan yere tıkla. Sonra şu anda kullanılmayan ayarları değiştir tıklayıp, hızlı başlatma tikini kaldır.

Hocam valla yok :) Nazar değdi sanırım. Pc açtığımda ayarlar geri alınmış. Ben profil kaydetmiştim. Eper hep öyle olursa pc her açtığımda kaydettiğim profil ile undervolt yaparsam karta zarar gelir mi? Kaydetme seçeneği umarım olur.
Görselde ki ayarı mı bulamıyorsun? Dediğim ayar standart orada olması lazım. Yoksa her bilgisayarı kapattığında ayarlar sıfırlanır. Bu arada kaydettiğin profili sürekli uygularsan zarar gelmez. Zaten ayarlar sıfırlanmaz ise hep o ayarı kullanmış olacaksın. Dediğim ayara nasıl gireceğini anlatayım. Görev çubuğu kısmında Aramak için buraya yazın var oraya tıkla. Güç yaz Güç ve Uyku Ayarları çıkar onu aç. Sağ tarafta Ek Güç Ayarları yazar ona tıkla. Açılan pencerede sol tarafta Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin yazısı var ona tıkla. Dediğim ayara ulaşmış olacaksın. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir yazısına tıkla ve hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldır yani o ayarı kapatmış oluyorsun. Uygula ve tamam de.

Hocam ondan yok. Biostan bir ayar mı ne yapıcaz ordan açılıyormuş alın fotoğrafta attım.
Görselde ki ayarı mı bulamıyorsun? Dediğim ayar standart orada olması lazım. Yoksa her bilgisayarı kapattığında ayarlar sıfırlanır. Bu arada kaydettiğin profili sürekli uygularsan zarar gelmez. Zaten ayarlar sıfırlanmaz ise hep o ayarı kullanmış olacaksın. Dediğim ayara nasıl gireceğini anlatayım. Görev çubuğu kısmında Aramak için buraya yazın var oraya tıkla. Güç yaz Güç ve Uyku Ayarları çıkar onu aç. Sağ tarafta Ek Güç Ayarları yazar ona tıkla. Açılan pencerede sol tarafta Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin yazısı var ona tıkla. Dediğim ayara ulaşmış olacaksın. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir yazısına tıkla ve hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldır yani o ayarı kapatmış oluyorsun. Uygula ve tamam de.
.
Hocam sorunu kendim çözdüm. Başkalarına faydalı olsun diye de konu açtım.

Son düzenleme:
Merhabalar. Öncelikle Radeon programından ayar yaptığınızda o ayarın silinmemesi için görsele eklemiş olduğum kısımdan hızlı başlatma ayarındaki tik işaretini kaldırmanız lazım. Ayarlar da bir sıkıntı göremiyorum. Zaten herkesin ayarları kendisine özeldir. Seninle aynı model ekran kartını kullanmış olsam bile benim ayarlarım sende uymaz. Senin deneme yanılma yolu ile en stabil ayarları bulman lazım. Frekans voltaj ilişkisi tam olarak bilemiyorum ama ben XFX RX 590 kullanıyorum ve o Frekans Mhz değerini 110 değer düşürmeden hiçbir şekilde undervolt işlemi yapamadım.
3 Yıl önce arkadaşa verdiğiniz cevap şu anda benim de işime yaradı elinize sağlık...

Yeni konular

Geri
Yukarı