Çözüldü RX580 undervolt yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

menfes

Hectopat
Arkadaşlar oyunda hem FPS sabitleyici hem de undervolt yaptım 62 dereceye kadar indi. Fan profili de yaptım. Eskiden 80'de çalışıyordu. Birkaç sorum olacak.
Genel sorular.
Min akustik sınır ve güç limiti nedir, ne işe yarar?
Ekran kartı frekansı ile voltaj ilişkisi nasıldır? (Mesela voltaj düşürünce frekansta ne kadar düşürmeli falan.)
VRAM voltaj ile MHz ilişkisi nasıldır?
Özel sorular.
Yaptığım ayarlar fotoğrafta var. Metro 2033'de 62 derece aldım. Peki yaptığım ayarlarda bir sıkıntı var mı-yanlış bir şey var mı?
Voltaj 1000 olunca nasıl hala 1360MHz frekans kullanıyor. Voltaja göre MHz yüksek veya az olmuyor mu? (Not: Oyundan sonra 1340'a çektim)
Benim ekran kartım ASUS Dual RX580 4 GB OC. RAM belleğimin modeli ne?(Bir yerde Samsung modeller falan var onlardan söz ediyorum)
Ben bu sıcaklıktan ve performanstan memnunum. Eğer ayarlarda bir hata yoksa profili kaydedersem sistem her açıldığında yeniden yapmam gerekecek mi?

1591534165320.png

1591534217855.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhabalar. Öncelikle Radeon programından ayar yaptığınızda o ayarın silinmemesi için görsele eklemiş olduğum kısımdan hızlı başlatma ayarındaki tik işaretini kaldırmanız lazım. Ayarlar da bir sıkıntı göremiyorum. Zaten herkesin ayarları kendisine özeldir. Seninle aynı model ekran kartını kullanmış olsam bile benim ayarlarım sende uymaz. Senin deneme yanılma yolu ile en stabil ayarları bulman lazım. Frekans voltaj ilişkisi tam olarak bilemiyorum ama ben XFX RX 590 kullanıyorum ve o Frekans Mhz değerini 110 değer düşürmeden hiçbir şekilde undervolt işlemi yapamadım.
Güç limitini nedir hocam ne ile yarıyor. Eğer anlamlarını bilirsem daha az deneme yaparım. Çünkü bir sürü seçenek var.
Güç limitinin tam olarak anlamını bilmiyorum ama denediğim için şöyle söyleyebilirim. Güç limitini -40 yapınca kart 60 dereceyi geçmiyor ama 20-30fps düşüyor oyunlarda. Demekki bu ayar karta giden gücü dengeliyor olması lazım. -10 değer yapınca ama performans düşüşü olmuyor. 2-3 derece de sıcaklığa etki ettiğini gördüm.

Güç limitinin tam olarak anlamını bilmiyorum ama denediğim için şöyle söyleyebilirim. Güç limitini -40 yapınca kart 60 dereceyi geçmiyor ama 20-30fps düşüyor oyunlarda. Demekki bu ayar karta giden gücü dengeliyor olması lazım. -10 değer yapınca ama performans düşüşü olmuyor. 2-3 derece de sıcaklığa etki ettiğini gördüm.
Hocam 20dk oldu ve 81 de

O yok hocam işte baktım.
Nasıl yok? Windows arama yerine Güç yazıp Güç ve Uyku ayarlarını açın. Sağ tarafta ek güç ayarları var ona basın. Sonra sol tarafta Güç düğmelerinin ne yapacaklarını seçin var ona tıklayınca dediğim ayar açılıyor.
Hocam 20dk oldu ve 81 de
Tamam bence sıcaklık değeri iyi. Oyunlarda daha az değer alırsın zaten. Bende aynı şekilde FurMark testinde 81 derece olan kart, Metro Exodus gibi yüksek grafikli oyunda 75-77 arası oluyor %75 fan hızına rağmen. Zaten 80 dereceye kadar sıkıntı yok. 80 üstü sıkıntı olabilir.

Nasıl yok? Windows arama yerine Güç yazıp Güç ve Uyku ayarlarını açın. Sağ tarafta ek güç ayarları var ona basın. Sonra sol tarafta Güç düğmelerinin ne yapacaklarını seçin var ona tıklayınca dediğim ayar açılıyor.

Tamam bence sıcaklık değeri iyi. Oyunlarda daha az değer alırsın zaten. Bende aynı şekilde FurMark testinde 81 derece olan kart, Metro Exodus gibi yüksek grafikli oyunda 75-77 arası oluyor %75 fan hızına rağmen. Zaten 80 dereceye kadar sıkıntı yok. 80 üstü sıkıntı olabilir.
Hocam eğer 81 ile bitirirsem voltajı ben böyle bırakayım. Mhzler zaten OC olmayan stok halde.(1360tan 1340çektim.) Ramlar 900voltaj ile 1750mhz de (950den indirdim) Fan profilini kendim yaptım. Min akustik bilmem ne ve güç limitiyle oynamadım. Sıcaklıktan memnundum ama bundan sonrasında kendim keşfederek dahada stabil yapabilirim değil mi?

Hocam eğer 81 ile bitirirsem voltajı ben böyle bırakayım. Mhzler zaten OC olmayan stok halde.(1360tan 1340çektim.) Ramlar 900voltaj ile 1750mhz de (950den indirdim) Fan profilini kendim yaptım. Min akustik bilmem ne ve güç limitiyle oynamadım. Sıcaklıktan memnundum ama bundan sonrasında kendim keşfederek dahada stabil yapabilirim değil mi?
Aynen öyle bundan sonrasını kendiniz keşfederek daha stabil ayarlar bulabilirsiniz. Bu ayarlar ile FurMark testinde 81 derece aldınız. Diğer oyunlarda da özellikle yüksek grafikli oyunlarda yüksek ayarlarda 75-78 derece stabil değerler de alırsanız bu ayarlar ile o zaman bu ayarlar kalabilir. İleride daha stabil ayarlar için uğraşırsınız zaten.

Aynen öyle bundan sonrasını kendiniz keşfederek daha stabil ayarlar bulabilirsiniz. Bu ayarlar ile FurMark testinde 81 derece aldınız. Diğer oyunlarda da özellikle yüksek grafikli oyunlarda yüksek ayarlarda 75-78 derece stabil değerler de alırsanız bu ayarlar ile o zaman bu ayarlar kalabilir. İleride daha stabil ayarlar için uğraşırsınız zaten.
Hocam tam yazdığınızda bitti. 82 oldu bir an ama 81 e indi ve bidaha 82 olmadı. 81 ile bitti minimum 55 bitiş 81 max 82. Teşekkürler hocam diğerleride yardımcı oldu ama özellikle siz çok yardımcı oldunuz.
Afedersiniz ama what the f***. Radeon dan değişiklikleri kaydetmeye basmayı unutmuşum. O zaman stok halindeki değerlerdi bunlar büyük ihtimal. Yine test yapmam gerekecek. Umarım crash vermez.

Hocam tam yazdığınızda bitti. 82 oldu bir an ama 81 e indi ve bidaha 82 olmadı. 81 ile bitti minimum 55 bitiş 81 max 82. Teşekkürler hocam diğerleride yardımcı oldu ama özellikle siz çok yardımcı oldunuz.
Rica ederim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bu arada şuan kullandığınız ayarların görüntüsünü kaybetmeyin ne olur ne olmaz ayarlar sıfırlanır bir şey olur tekrar kullandığınız ayarları uygularsınız. Ayrıca yine hatırlatayım görsele eklemiş olduğum kısımdan hızlı başlatma ayarındaki tik işaretini kaldırın yani kapatın yoksa Radeon programından yapmış olduğunuz ayarlar sıfırlanır.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 49
Hocam tam yazdığınızda bitti. 82 oldu bir an ama 81'e indi ve bir daha 82 olmadı. 81 ile bitti minimum 55 bitiş 81 Max 82. teşekkürler hocam diğerleri de yardımcı oldu ama özellikle siz çok yardımcı oldunuz.

Afedersiniz ama what the F***. Radeon'dan değişiklikleri kaydetmeye basmayı unutmuşum. O zaman stok halindeki değerlerdi bunlar büyük ihtimal. Yine test yapmam gerekecek. Umarım crash vermez.

2 5 gün içinde bir sorun olursa biz hep aktifiz. Olmaz ise başarılı bir işlem yaptınız.

Afedersiniz ama what the f***. Radeon dan değişiklikleri kaydetmeye basmayı unutmuşum. O zaman stok halindeki değerlerdi bunlar büyük ihtimal. Yine test yapmam gerekecek. Umarım crash vermez.
Evet olabiliyor böyle şeyler. :D Yani en azından olayın mantığını anladıysanız gerisi kolay sadece deneme yanılma yolu kalıyor.

Geri
Yukarı