RX6600 ekran kartı yükseltme sonrası aşırı tekleme

sonobacari

Kilopat
Daha fazla  
RAM
PNY XLR8 Gaming EPIC-X RGB White 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Gaming Ram
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria G2 LRC20Z001TG8 1TB 2100/1700MB/s N
Ekran kartı
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 6600
Anakart
ASRock B450M-HDV R4.0
İşlemci
AMD Ryzen 5 2500x
Herkese selam, 2020 yılında aldığım sistemime parça parça upgrade yapıyordum, 16 GB RAM ve 1 TB SSD'den sonra güzel bir ekran kartı almak istedim ve 31 Aralık'ta uygun bir fiyattan RX6600 aldım, ancak aldıktan sonra oyunlarda ilk birkaç dakika inanılmaz bir tekleme/stutter yaşıyorum ve enteresan bir şekilde oyunlar çok uzun sürede yükleniyor. Ayrıca internette gördüğüm FPS'leri hiç alamıyorum, örneğin Elden Ring'de asla 60 FPS'i göremiyorum ki eski kartım RX580 ile bazı yerlerde görüyordum. Ben de ürünü aldığım siteden(İncehesap) teknik destek istedim ve kargoyla servise gönderdim. Ben işlemciden kaynaklı darboğaz yaşadığımı düşünüyordum ancak telefondaki kişi bana işlemcimin darboğaz yapacak kadar kötü olmadığını söyledi (Ryzen 5 2500X). Ben ne olur ne olmaz diye teknik servise gönderdim ve sorun yok diye geri gönderildi, aradığımda ise 14 saat FurMark testine soktuklarını ve hiçbir problem çıkmadığını söylediler.

Bilgisayardan anlayan bir arkadaşım ise FurMark testiyle anlaşılacak bir problem olmadığını, bu testin ısı problemini tespit etmek için kullanıldığını söyledi. Aldığım yer ile tekrar iletişime geçtim ve tekrar servise göndermemi istediler ancak kargoya verirken kargo şirketinin ürün yolda bozulursa sorumluluk gönderene aittir kağıdı imzalatması beni korkutuyor, o yüzden tekrar göndermek istemiyorum. Sizce sorunum nedir? Kimi arkadaşım kartın bozuk olduğunu, VRAM'inde problem olduğunu kimisi de kartın normal olduğunu işlemcimin eski kaldığı için böyle yaptığını söylüyor. Aşağıda sistem özelliklerimi ve örnek olması için yaşadığım problemden bir videoyu paylaşıyorum. Uzun uzun yazdım şimdiden teşekkür ederim okuyan yardımcı olmaya çalışan herkese.
Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem özelliklerim;
ASRock B450M-HDV r4.0 anakart,
PNY XLR8 Gaming Epic-X RGB white 16 GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Gaming RAM (MD16GK2D4320016Xwrgb),
AMD Ryzen 5 2500X işlemci,
Kioxia Exceria G2 lRC20Z001tg8 1TB 2100/1700MB/s NVMe PCI-e M.2 SSD hard disk,
High Power 85+ 750W PSU,
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 6600 Core RX-66XL8lfdq 8 GB GDDR6 128bit DX12 Gaming (oyuncu) ekran kartı.

Son düzenleme:
Bilgisayarında bütün sürücüler güncel mi ? Chipset, Ekran Kartı, Windows, Bios sürücüleri güncel değilse bi güncelleyin. Mümkünse temiz kurulum da yapın. O işlemci darboğaz yapacaktır ama videodaki gibi asla olmaz. Eğer tüm sürücüler güncelse muhtemelen ekran kartında bir arıza vardır. Tekrar garantiye gönderin

Bilgisayarında bütün sürücüler güncel mi ? Chipset, Ekran Kartı, Windows, Bios sürücüleri güncel değilse bi güncelleyin. Mümkünse temiz kurulum da yapın. O işlemci darboğaz yapacaktır ama videodaki gibi asla olmaz. Eğer tüm sürücüler güncelse muhtemelen ekran kartında bir arıza vardır. Tekrar garantiye gönderin
Evet sürücülerim güncel BIOSu da bir arkadaşımla güncelledik, temiz kurulum da yaptım ancak bir değişim olmadı.
Hocam genelde bu tarz sorunlar HDD ya da darboğazdan kaynaklanır. Ama senin durum biraz farklı gözüküyor
Ben de SSDden şüphelendim acaba takıp çıkarırken bozdum mu diye ama eski kartım olan RX580i takınca bu sorunlar kayboluyor.
Darboğaz yapıyor hocam işlemciniz.
Ben de öyle düşünüyorum minecraftı açınca chunklar yüklenirken biraz kasar ya bende o şakasız 3-4 dakika sürüyor task manageri açtığımda da hep %100 kullanımda işlemci. Ryzen 5 5600 nasıl bir işlemcidir bu ekran kartının yanında iyi olur mu ?
Hepinize çok teşekkürler.

Evet sürücülerim güncel BIOSu da bir arkadaşımla güncelledik, temiz kurulum da yaptım ancak bir değişim olmadı.

Ben de SSDden şüphelendim acaba takıp çıkarırken bozdum mu diye ama eski kartım olan RX580i takınca bu sorunlar kayboluyor.

Ben de öyle düşünüyorum minecraftı açınca chunklar yüklenirken biraz kasar ya bende o şakasız 3-4 dakika sürüyor task manageri açtığımda da hep %100 kullanımda işlemci. Ryzen 5 5600 nasıl bir işlemcidir bu ekran kartının yanında iyi olur mu ?
Hepinize çok teşekkürler.
Hocam gayet güçlü bir işlemci yükseltmenizi tavsiye ederim tam performans almanız için. Yanında ID-Cooling 214 kule tipi soğutucu da aldınız mı mükemmel olur.

Geri
Yukarı