Ryzen 1500X sistemde ısınma sorunu

oguzhanb61

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar... Oyunlarda bazen ani FPS düşüşleri yaşıyorum ve araştırmalarım üzerine işlemciden kaynaklanıyormuş. Bende AMD Ryzen 5 1500x işlemci var stok fanı ve sürülü gelen macunu ile ama bugün stress testi yaptım AİDA64 ile sıcaklık değerleri aşırı fazla geldi bana. Sonlara doğru kasadan "çıt" sesleri gelmeye başladı sıcaklıktan plastikler ses çıkarıyordu o derece yani :) Sizce sorun nerede? Kasamın önünde 2 adet 120mm ve arkada 1 adet 120mm fan buluyor kasam ise Corsair Carbide Series SPEC-ALPHA Mid-Tower.

AİDA 64 Stress Testi Sonucumu ekledim. Dilerseniz kasanın içini ve kablolamayı da atabilirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 285
İşlemcinin 87 dereceye kadar çıkması sağlıklı değil. Bu bir sıcaklık testi olsa bile şu an boşta olduğunu varsaydığımızda 44 dereceyi görüyoruz. Termal macun yenileyin diyeceğim ancak ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. BIOS'tan fan ayarlarıyla oynadıysanız Auto olarak değiştirin. Düzelmezse soğutucuyu yenileme şansınız varsa yeni ve daha iyi bir soğutucu alın.

Hayır fan ayarları ile oynamadım. Evet bana da garip geldi işlemcinin bu sıcaklığı peki önerebileceğiniz bir işlemci soğutucusu var mı?

Ben de R5 1600 kullanıyorum ve işlemci boştayken 40 derecenin aşağısına düşmüyor. BIOS ekranındayken bile işlemcinin 40 derecede çalıştığını görüyorum. Sebebini anlayabilmiş değilim...

Eğer anakart güç beslemesinde kesinti yapmıyorsa sıcaklıklarda sıkıntı var diyemeyiz. Benim anakartım 62 üstüne çıkmıyor mesela frekans kısıyor o yüzden.

Yok sanırım öyle bir sorunla karşılaşmadım ama oyunlarda ani FPS düşüşlerinin bu anlattığınız olayla bir ilgisi var mı? Güç besleme kesintisi ile alakalı.

Ya şöyle ki anakartım ısındığı için anlık güç kesiyor bende. Eğer bu oluyorsa sizde de ki pek sanmıyorum işlemci frekansı kesiliyor olabilir. Ancak bunlar Overclock sonrası testteki değerler. Günlük kullanımda bu kadar yük binmesi kolay değil. Ayrıca işlemci sıcaklığınız daha önemli şu an.

Aynı işlemciye sahibim stok fanı ile beraber kullanıyorum stres testlerimde 56 derecenin üstünü görmedim, boşta 44 derece ortalama ile çalışıyor. İşlemci soğutucunuzu tekrar monte edin macunda aşırıya kaçmayın. Ryzen 1500x 95 dereceye kadar normal kabul ediyorlar ama yinede sizinki çok yüksek. Ve kesinlikle öyle sesler gelmemeli.

Referans olması açısından; bu durum yük altında değilken fanın da ağır dönmesinden dolayı pek tabi smart fan devredeyse belli bir yük altında düzenli kalmayınca fanda derece ile paralel çalışma hızı gösteriyor manuel olarak 40 derecede daha hızlı dönsün isterseniz boştaki sıcaklığı da daha aşağı çekebilirsiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı