Ryzen 1600 Dual Channel Çalışmıyor

Daha fazla  
Öncelikle merhabalar.
Sistemim;
Ryzen 1600 (3.7GHz OC)
G.Skill Ripjaws 2X8GB 3200MHz DDR4 RAM
ASUS B350M-A Prime
AMD RX570 Gigabyte Aorus 4 GB

Geçen aylarda işlemcimi temizlemek amacıyla soket fanını çıkartır iken bir sorunlar karşılaştım. İşlemcim soket fanın altına yapışık bir şekilde elime geldi. Temizliği tamamlayıp macunu tazeleyip bilgisayarı topladım ve açtım. Bilgisayarım açıldı fakat RAM slotlarımdan bir tanesini kullanamıyordum. Görev yöneticisinde 8 GB donanıma ayrılmış olarak gözüküyordu bir adet RAM'im.

İşlemcinin altında pinler yamulunca böyle bir sorun olabiliyormuş kontrol ettim, büyüteç yardımıyla baktım fakat ne kırık ne de yamuk herhangi bir pin yok. Soket fanın vidalarını gevşetmeyi denedim sonuç alamadım. En sonunda olacağı varmış diğerek single channel olarak kullanmaya devam ettim sistemimi. Son zamanlarda düşük performans problemlerinden dolayı tekrar deneyeyim dedim Dual channel, bu sefer bilgisayarım hiç açılmadı. 2. RAM'i taktığım zaman BIOS ekranına bile giremiyorum şu an.

SOC voltajını arttırmak, azaltmak veya BIOS üzerinden yapabileceğim herhangi bir ayarla Dual channel sorununu düzeltme ihtimalim var mıdır? Eğer yoksa 2X8GB belleklerimi satıp 1X16 GB bir RAM alsam performans sorunumu çözer mi?
Ek olarak şu an DIMM_A1 ve DIMM_A2 slotlarına iki rami takarak bilgisayarı açmış bulunmaktayım. 16GB olarak kullanabiliyorum fakat Single Channel modu ile. Kafam iyice karıştı. DIMM_B1 ve DIMM_B2 slotları çalışmıyor hiçbir şekilde.

Dosya Ekleri

• cpuz1.jpg
    cpuz1.jpg
    40,1 KB · Görüntüleme: 36
  • cpuz2.jpg
    cpuz2.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 32
  • cpuz3.jpg
    cpuz3.jpg
    50,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı