Ryzen 3300X & 4060 Ti Cyberpunk 2077 DLSS 3.0 testi

Baban dünyadan bi' haber yaşayıp, onca paranın karttan çekildiğini anında anlamazsa güzel macera aslında.
Düşünüyorum da böyle bir macerayı youtuber şeklinde kayda alsam sonra bölüm bölüm yayınlasam. (Macerayı başarıyla tamamladığımı varsayıyorum) Müthiş bir izlenme rekoru kırardı sanırım.🤣

Düşünüyorum da böyle bir macerayı youtuber şeklinde kayda alsam sonra bölüm bölüm yayınlasam. (Macerayı başarıyla tamamladığımı varsayıyorum) Müthiş bir izlenme rekoru kırardı sanırım.🤣
Tek kırılan izlenme rekoru olmayacaktır :D

Benzer bir şey 3000 serisine sonradan getirilse hoş olur. İsteseler yaparlar gayet.

O imkansız. Hem eski nesillerin Tensör çekirdekleri zayıf bırakıldı hem de NVIDIA en son 4060 tanıtımında bile 3060'ı eziklerken kendi ayağına sıkmaz.

NVIDIA her adımını çok önceden planlayan bir şirket. Miningin geri patlamasının RTX 3000 çıkışına denk gelmesi bile tesadüf değildi. Minerlara yüzlerce milyon dolarlık kart satıp 5 milyon ceza ile kurtardılar.

Hangi oyunda? Vallahi CP77'de gecikmenin g'si yok native neyse frame generation da aynı takılıyor.
CP77 de test ettim gecikmeyi baya arttırdı. DLSS açmak için windows grafik ayarlarından donanım hızlandırmalı gpu zamanlaması ayarını açmak gerekiyor ama onu açınca diğer oyunlarda gecikme çok artıyor.

AMD kartlar aynı VRAM'e sahip olsalar da ilginç bir şekilde NVIDIA'dan daha fazla tüketime ulaşabiliyorlar. RX 7600'ü bu nedenle RX 6700'ün bile önüne koymakta zorlanırım her ne kadar bir sihrini göremediğimiz AI çekirdeklerine sahip olsa da.

Böyle RTX 3070 ve RX 6800 ilişkisi gibi hem VRAM'den hem de kas gücünden beygir gibi bir kart gelecek ki NVIDIA rakibini silebilsin. Şu anda buna en yakın AMD kart 4070 Ti karşısındaki 7900 XT.

7600 ile 7700 XT'ın at koşturabilmesi için bir Frame Generation teknolojisine ihtiyacı olacak, gördüğün üzere donanımsal dezavantaja karşı en büyük silah bu şu anda.
Katılıyorum hocam, yakın zamanda rx7600 almış biri olarak; nvıdıa kartı olan arkadaşımla aynı oyun aynı grafiklerde yakın fpsler alırken ondan 2gb daha fazla vram kullanımım olduğunu görüyorum. Madem o oyunda 6gb vram ile aynı performansı verebiliyor 7600 neden 8gb kullanıyor? Şaşırıp optimizasyondandır diye düşünmüştüm.

Katılıyorum hocam, yakın zamanda rx7600 almış biri olarak; nvıdıa kartı olan arkadaşımla aynı oyun aynı grafiklerde yakın fpsler alırken ondan 2gb daha fazla vram kullanımım olduğunu görüyorum. Madem o oyunda 6gb vram ile aynı performansı verebiliyor 7600 neden 8gb kullanıyor? Şaşırıp optimizasyondandır diye düşünmüştüm.

NVIDIA VRAM'i daha iyi optimize ediyor, sıkıştırıyor. İki firmanın sürücüleri ile alakalı bir durum sanırım. En basiti şu görsele bakıyorum 6800 XT aralarında en fazla VRAM'e sahip olan model, 14 GB tüketime ulaşmış ama framerate değerleri 3080'e karşı hiç de fazladan 5 GB VRAM kullanımının etkisini görmemiş gibi.
Screenshot_2.png

Bundan yola çıkarsak 16 GB VRAM'e sahip bir AMD ile 12 GB VRAM'e sahip bir NVIDIA'nın optimizasyonu kötü bir oyunda VRAM sınırından shutter yeme ihtimalleri neredeyse aynı. AMD bunu çözmediği sürece NVIDIA rakipleri ile aynı VRAM'e sahip kart çıkarmamalı. AMD kullanıcıları da "bizde fazladan VRAM var" kısmına doğrudan bel bağlamamalı.

NVIDIA VRAM'i daha iyi optimize ediyor, sıkıştırıyor. İki firmanın sürücüleri ile alakalı bir durum sanırım. En basiti şu görsele bakıyorum 6800 XT aralarında en fazla VRAM'e sahip olan model, 14 GB tüketime ulaşmış ama framerate değerleri 3080'e karşı hiç de fazladan 5 GB VRAM kullanımının etkisini görmemiş gibi.

Bundan yola çıkarsak 16 GB VRAM'e sahip bir AMD ile 12 GB VRAM'e sahip bir NVIDIA'nın optimizasyonu kötü bir oyunda VRAM sınırından shutter yeme ihtimalleri neredeyse aynı. AMD bunu çözmediği sürece NVIDIA rakipleri ile aynı VRAM'e sahip kart çıkarmamalı. AMD kullanıcıları da "bizde fazladan VRAM var" kısmına doğrudan bel bağlamamalı.
Evet hocam, herkesin dilinde amd fazla vram ile ekran kartı yapıyor sözü var fakat bunu hesaba katmıyorlar. Optimizasyon konusunda nvidia ve amd yi apple ve android gibi görüyorum.
Şu an kullandığım rx7600 yeni bir kart olduğundan optimizasyon sorunları var, ilk çıktığın da 3060ti ın gerisindeydi fakat şu an pchocası nın testlerine baktığım da geçiyor. Eğer amd, kart üzerinde durup optimizasyonunu düzgün yaparsa 3060ti-3070 arası bir kart olarak duracaktır, bir de vram e çözüm bulsalar tadından yenmez. Fsr3 ü de araya sıkıştıracaklar gibime geliyor, dlss3 e karşı hazırlıksız yakalandılar büyük ihtimalle. Fsr1 i de 2 yi de beğenmemiş biri olarak fsr3 den frame generation kadar umutlu değilim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı